Józef Piłsudski to dla dziejów Polski postać wyjątkowa, nie tylko ze względu na dokonania, ale także kult, którym był otoczony za życia i po śmierci. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska we współpracy z gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków oraz Galerią Zeidlera zaprezentuje wystawę z 12 grafik Zdzisława Czermańskiego. Posiadaczem zbioru jest Jarosław Bierecki.

 

Świadectwo dziejów

„Teki Józefa Piłsudskiego” powstawały w latach 20. i 30. XX w. Tworzący je krakowski artysta Zdzisław Czermański nie spodziewał się jak ważną rolę spełnią podczas II wojny światowej czy też później.

– Kult Marszałka wzrósł po przewrocie majowym, a następnie po jego śmierci i trwa do dzisiaj. Piłsudskiemu wystawiono wiele pomników po roku 1989, na terenie całej Polski. Teki w prywatnych zbiorach, ukrywanych przed hitlerowskim i stalinowskim okupantem, to świadectwo bolesnych losów milionów Polaków. Każda zachowana Teka Czermańskiego stawała się symbolem oporu przed terrorem z lat 1939-1989 – podkreśla prof. Juliusz Chrościcki z Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

 

Dialog z przeszłością

Prace Czermańskiego, które zostaną zaprezentowane w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, noszą ślady uszkodzeń powstałych pod wpływem czasu. Gdańska artystka dr Barbara Kasperczyk-Gorlak wzbogaciła je o nowe barwy oraz nowe przestrzenie znaczeniowe, nawiązując dialog z przeszłością.

– Na zniszczony przez czas rysunek litograficzny zapisany na papierze, symbolizujący jakiś odcinek czasu minionego, nakłada się nowa warstwa „obrazu”, warstwa grafiki współczesnej z wykorzystaniem najnowszych technologii. Nowa warstwa grafiki nie jest już drukowana z kamiennej matrycy na papierze, lecz z matrycy cyfrowej, powstającej za pomocą komputera na transparentnej folii. Współczesna warstwa nie zakrywa dawnej, lecz uzupełnia jej wcześniejsze fragmenty, dopowiada treści z dzisiejszego punktu widzenia. To co nowe nie wyklucza dawnego, to co jest teraz harmonijnie łączy się z przeszłością tworząc nową całość w teraźniejszości – wyjaśnia artystka.

 

Wystawa „Niepodległa…”

  • wystawa czynna: 6 grudnia 2017 r. – 14 stycznia 2018 r.
  • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
  • Ratusz Głównego Miasta
  • Wielka Sala Wety
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • godziny otwarcia:
    wtorek, godz. 10.00-13.00
    środa, godz. 10.00-16.00
    czwartek, godz. 10.00-18.00
    piątek, godz. 10.00-16.00
    sobota, godz. 10.00-16.00
    niedziela, godz. 11.00-16.00
  • ceny biletów (w ramach wstępu do muzeum):
    normalny – 12 zł
    ulgowy – 6 zł
    rodzinny – 20 zł

 

W ramach zimowej akcji promocyjnej dla mieszkańców Trójmiasta bilet zakupiony na gdańskim lodowisku przy placu Zebrań Ludowych uprawniać będzie do 50 proc. zniżki na bilet do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

Marszałek Józef Piłsudski

 

Zdzisław Czermański (1900-1970) – żołnierz I wojny światowej, legionista. Studiował rysunek we Lwowie. Był znanym portrecistą. W okresie międzywojennym współpracował z wydawnictwami w Polsce i we Francji. W 1941 r. przedostał się do USA. Był aktywnym działaczem Polonii. Zmarł w Nowym Jorku.

Barbara Kasperczyk-Gorlak (ur. 1976 r.) – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach w 2005 r. Dwa lata później otrzymała stypendium w Wyższej Szkole Sztuki i Designu w Walii. W 2016 r. uzyskała doktorat z grafiki na krakowskiej ASP. Wykłada na wydziale grafiki ASP w Gdańsku.