– Po stu latach niepodległości przychodzi czas refleksji. Przyglądania się temu, gdzie byliśmy, jak wykorzystaliśmy ten czas jako naród, społeczeństwo, ale i nasza gdańska społeczność. Taka refleksja jest nam potrzebna, aby wiedzieć, gdzie chcemy podążać. Wiedza, debata i otwartość na dialog stają się przewodnikami w trudnych wyzwaniach współczesności. Potrzebujemy więc wykształcić swój własny wewnętrzny kompas i w pełnej wolności uczestniczyć w życiu obywatelskim. Dlatego gorąco zachęcam do uczestnictwa w Gdańskich Debatach Obywatelskich – zaprasza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 

Problemy polskich niepodległości

Gościem grudniowej debaty będzie prof. Andrzej Friszke, który zada pytania o dzieje Polski z lat 1918-1939 oraz 1989-2018. Aby je opisać i zrozumieć trzeba je porównać…

– Profesor Friszke wyróżnił trzy problemy polskich niepodległości, tj. miejsce naszego kraju na arenie międzynarodowej, jego ustrój wewnętrzny oraz kwestie społeczne – informuje Wojciech Duda, doradca prezydenta Gdańska. – Nierozwiązane przez 20 lat problemy II Rzeczpospolitej na tych płaszczyznach powróciły po 1989 r., ale z niecą inną siłą. Tak nakreślony szkic skłania do głębszych refleksji nad obecną sytuacją naszego kraju.

 

Blaski i cienie naszej historii

Gdańskie Debaty Obywatelskie mają upowszechniać wiedzę o najważniejszych problemach naszych dziejów najnowszych.

– Nasze relacje z historią nie są łatwe, szczególnie dotyczy to historii II Rzeczpospolitej. Z jednej strony, patrzymy na jej losy poprzez legendę odzyskanej państwowości i wielkość marszałka Piłsudskiego. Z drugiej strony, zapominamy o utraconych szansach polskiej demokracji i zabójstwie prezydenta Narutowicza, Berezie Kartuskiej i radykalizacji narodowej prawicy. Więcej w naszych spojrzeniach stereotypów i mitów niż historycznej prawdy – zaznacza Wojciech Duda. I dodaje: – Dlatego tak ważne jest, aby usłyszeć, co myślą o tych problemach najwybitniejsi intelektualiści naszego kraju. Idzie przecież o to, by nie pozostawać we władzy przeszłości, lecz trzeźwo spoglądać na jej blaski i cienie. Taka wiedza może okazać się wprost bezcenna, gdy przychodzi nam mierzyć się z problemami naszych czasów.

 

Dwie Polski – jak opisać nasze dzieje 1918-2018?

  • 4 grudnia 2017 r., poniedziałek, godz. 18.00-20.30
  • Ratusz Głównego Miasta
  • Wielka Sala Wety
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Główną ideą Gdańskich Debat Obywatelskich jest ich otwartość. Po godzinnej prelekcji uczestnicy mogą wziąć udział w otwartej dyskusji prowadzonej przez redaktora Jerzego Sosnowskiego.

 

Plakat debaty Dwie Polski

 

Gdańskie Debaty Obywatelskie, składające się z 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski, to kluczowy element obejmującego województwo pomorskie programu Niepodległa 1918-2018, czyli przygotowań do 100. rocznicy obchodów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Spotkania z autorytetami: historykami, działaczami społecznymi i dziennikarzami odbywać się będą na początku każdego miesiąca, aż do listopada 2018 r. w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – Ratuszu Głównego Miasta.

Program Gdańskich Debat Obywatelskich znajduje się na stronie internetowej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.