Spektakl przedstawi burzliwe losy wyjątkowego obrazu – jego podróż z Brugii do Gdańska przez Paryż, Berlin, a nawet Petersburg. Dowiemy się też więcej o tym, jak powstawało to dzieło. Premiera już w środę, 8 listopada 2017 r.
– Losy tego obrazu są tak niezwykłe, że mogłyby się wydawać czystą fikcją, produktem wyobraźni pisarza, a przecież to wszystko wydarzyło się naprawdę – mówi o niezwykłej historii „Sądu Ostatecznego” Krzysztof Knittel, kompozytor muzyki do najnowszej opery w Gdańsku. – Arcydzieło mistrza z Brugii było po wielokroć łupem kolejnych najeźdźców. Tak zresztą w XV wieku trafiło do kościoła Marii Panny w Gdańsku – wyjaśnia.
Niecodzienna muzyka i libretto
Opera „Sąd Ostateczny” przedstawi owianą mistycyzmem historię powstania i znaczenia tryptyku, zmagań jego twórcy, jak i odbiorców, którzy mogli go podziwiać w różnych okolicznościach, realiach historycznych i miastach Europy. Obraz powstał w II połowie XV wieku, czyli ponad 500 lat temu, a w spektaklu zobaczymy nie tylko historię jego powstania, ciekawy życiorys autora, ale i swoiste „podróże” dzieła po całej Europie. – Przenosimy się ze sceny do sceny w mgnieniu oka, jak w wehikule czasu – mówi Szymon Morus, kierownik muzyczny opery „Sąd Ostateczny”. – Pierwszy akt przedstawia życie malarza do momentu, w którym otrzymuje zlecenie na namalowanie tytułowego obrazu. W drugim akcie pt. „Odroczenie” w dziewięciu scenach pokazane są jego burzliwe losy, kiedy to obraz przechodzi z rąk do rąk i „biją się” o niego najpotężniejsi tego świata. Napoleon, Hitler, Stalin i inni chcą wejść w posiadanie malowidła z racji legendy, mówiącej o jego cudownej sile – dodaje.
Zaskakująca jest także muzyka, która świetnie łączy motywy współczesne z tradycją. Jest ona niezwykle barwna i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Idzie w parze z fabułą spektaklu, a jej niewątpliwą zaletą jest podsycanie napięcia. – Dawno nie spotkałem tak przemyślanej i logicznie skonstruowanej kompozycji, nie zmieniłbym ani jednej nuty – opowiada Szymon Morus. – Orkiestra powiększona jest o rozbudowaną sekcję perkusji, instrumenty klawiszowe czy gitarę elektryczną. Całość dopełnia warstwa elektroniczna „wtapiana” w brzmienie żywych instrumentów. W ten sposób taśma doskonale manewruje między partią solistów a orkiestrą. Można spodziewać się więc nowoczesnych brzmień połączonych z tradycją. Słowem, muzyki zatopionej w środkach XXI wieku, ale podanej w bardzo przystępny i niezwykle logiczny, wciągający wręcz sposób – wyjaśnia.
Autorem libretta jest Mirosław Bujko, muzykę stworzył ceniony za współczesne kompozycje Krzysztof Knittel, a za reżyserię odpowiedzialny jest Paweł Szkotak. Scenografia to dzieło Damiana Styrny, natomiast kostiumy – Anny Chadaj. Wśród wykonawców znajdziemy świetnych polskich artystów, m.in. Roberta Gierlacha jako Memlinga (baryton), Jana Jakuba Monowida w roli Tomaso Portinari (kontratenor), Piotra Lempę wykonującego partie Argo (bas) oraz Annę Mikołajczyk w roli Katarzyny Tangali (sopran).
Opera powstała w ramach cyklu zamówień kompozytorskich „Opera Gedanensis” pod mecenatem Prezydenta Miasta Gdańska.
Realizacja:
- Muzyka – Krzysztof Knittel
- Libretto – Mirosław Bujko
- Kierownictwo muzyczne – Szymon Morus
- Reżyseria – Paweł Szkotak
- Scenografia – Damian Styrna
- Kostiumy – Anna Chadaj
- Ruch sceniczny – Iwona Runowska
- Kierownik chóru – Waldemar Górski
- Kierownik baletu – Wojciech Warszawski
- Korepetytor solistów – Michał Krężlewski
- Asystent kierownika muzycznego – Bogdan Olędzki
- Asystent reżysera – Magdalena Szlawska
- Światła – Piotr Miszkiewicz
- Multimedia – Eliasz Styrna
Obsada:
- Hans Memling – Robert Gierlach
- Tomaso Portinari – Jan Jakub Monowid
- Katarzyna Tanagli/Baron Denon – Anna Mikołajczyk
- Ojciec Arago – Piotr Lempa
- Adwokat Portinarich/Marszałek von Blucher/Lew Charkow – Mariusz Godlewski
- Paul Benecke/Burmistrz Gdańska/Esesman – Stanisław Kierner
- Andrea Borghi/van Groote/Wikariusz – Zbigniew Malak
- Car – Paweł Michalczuk
- Urzędnik PRL – Mateusz Trepkowski
- Józef Stalin – Waldemar Sadowski
- Archanioł – Magdalena Chmielecka
- Baron von Muhlmann – Paweł Faust
- Adwokat Gdańska – Kamil Górzyński
- Książę Dałgoruki – Rafał Sambor
- Iwan Denisow – Paweł Klemens
- Esesman – Wojciech Winnicki
- Rajcy – Marcin Banaś. Jacek Jasman, Jan Kurek
- Bracia – Krzysztof Brzozowski, Wojciech Dowgiałło, Wojciech Jurga
oraz:
- Chór, Orkiestra i Balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku
- Chór Dziecięcy Canzonetta Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku pod dyrekcją Teresy Pabjańczyk
Opera „Sąd Ostateczny”
- premiera: 8 listopada 2017 r., środa, godz. 19.00
- kolejne spektakle: 9 listopada 2017 r., godz. 19.00 / 10 listopada 2017 r., godz. 19.00 / 11 listopada godz. 18.00 / 12 listopada godz. 17.00
- Opera Bałtycka
- al. Zwycięstwa 15
- Gdańsk
- bilety – 60-100 zł
Więcej o spektaklu i rezerwacje biletów: Opera Bałtycka w Gdańsku