Rok 1945 wyznacza w sztuce polskiej rozpoczęcie nowego etapu. Pierwsze lata powojenne to czas powszechnego entuzjazmu, ale także dyskusji o kształcie kultury polskiej. Wybrzeże stało się w tym czasie istotnym ośrodkiem artystycznym.

 

Autsajderzy z Wybrzeża

Tradycje plastyki na Wybrzeżu zostały przerwane przez wybuch wojny. Pozostała tu tylko garstka malarzy związanych z przedwojennym Gdańskiem i Gdynią. Artyści ci, choć niepozbawieni twórczej inwencji, stanowili jednak grupę autsajderów. Do najwybitniejszych malarzy polskich tworzących w Wolnym Mieście, a kontynuujących swoją twórczość należeli: Stanisław Chlebowski, Marian Mokwa i Albert Lipczyński. W Gdyni działali w tym okresie między innymi Wacław Szczeblewski i Jan Gasiński.

 


Marian Mokwa „Pejzaż nadmorski (Osada rybacka)”, ok. 1949. Fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku

 

Założony w październiku 1945 r. Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych z siedzibą w Sopocie, późniejsza Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, szybko stał się centrum kulturotwórczym Wybrzeża, skupiając wokół siebie wielkie indywidualności polskiej plastyki. Pracownikami szkoły byli wybitni artyści, których twórczość i działalność pedagogiczna wpłynęły na obraz plastyki naszego regionu. To przez pryzmat ich dokonań postrzegany jest okres powojenny przez historyków i krytyków sztuki.

 

Szkoła sopocka

Na wystawie szczególne miejsce zajmą prace z lat 1949-1955, kiedy to ukształtowało się pojęcie tzw. szkoły sopockiej. Był to okres, w którym artyści Wybrzeża szukali możliwości połączenia doktryny socrealizmu z wartościami malarskimi. W tym czasie malarze związani z PWSSP zaistnieli na arenie ogólnopolskiej, odnosząc wiele sukcesów na Ogólnopolskich Wystawach Plastyki.

 

Kazimierz Śramkiewicz „Wycieczka chłopów w porcie gdańskim
Kazimierz Śramkiewicz „Wycieczka chłopów w porcie gdańskim”, ok. 1953. Fot. © Muzeum Narodowe w Gdańsku

 

Autorzy wystawy przede wszystkim chcą położyć nacisk na „konfrontację” dorobku artystów związanych z nowo utworzoną PWSSP a innymi środowiskami. Szczególnie z malarzami tworzącymi w Gdańsku, Sopocie i Gdyni w okresie międzywojennym oraz przybyłymi na Wybrzeże po 1945 r., a pozostającymi poza strukturą sopockiej uczelni.

 

Pierwsza dekada (po burzy nad starym światem)
Malarstwo na Wybrzeżu w latach 1945-1955

  • wernisaż: 14 października 2017 r., sobota, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 15 października 2017 r. – 28 stycznia 2018 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
  • ul. Cystersów 18
  • Gdańsk
  • godziny otwarcia – od 1 października do 30 kwietnia:
    wtorek-piątek, godz. 9.00-16.00
    sobota-niedziela, godz. 10.00-17.00
  • ceny biletów:
    normalny – 10 zł
    ulgowy – 6 zł
    dla uczniów i studentów do 26. roku życia – 1 zł