W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 2 października 2017 r. odbyła się konferencja szkoleniowa. Jej współorganizatorami byli Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gdańsku oraz Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

 

Głównym celem szkolenia było dostarczenie wiedzy na temat chorób odkleszczowych oraz zmniejszenie zachorowalności na nie poprzez wskazanie sposobów ich zapobiegania. Informacje o chorobach przekazywali prof. Tomasz Smiatacz z Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Radosław Gruss z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Olsztynie.

 

Choroby przenoszone przez kleszcze

Prof. Tomasz Smiatacz skupił się na schorzeniach, jakie można nabyć po kontakcie z kleszczem. Należą do nich m.in.: borelioza, babeszjoza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. W Polsce najczęściej występuje borelioza. – W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym ponad 20 proc. populacji kleszczy jest nosicielem krętków borrelii. To więcej niż na Kaszubach – tłumaczył prof. Smiatacz. Zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe, ale także wykonuje się badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Najpopularniejszą metodą leczenia jest antybiotykoterapia. W przypadku postaci skórnej boreliozy leki doustne stosuje się do maks. 21 dnia, a u chorych na neuroboreliozę preferowane jest leczenie dożylne. Jest ono głównie podawane w warunkach szpitalnych.  Jeśli leczenie nie przynosi skutków i pacjent nadal odczuwa dolegliwości, oznacza to, że być może został źle zdiagnozowany. Podobne objawy neurologiczne może dawać np. stwardnienie zanikowe boczne.

 

20 gatunków w rodzimej faunie

Radosław Gruss mówił o tym, że pierwsze informacje o kleszczach pochodzą  z 1550 r. p.n.e. Na świecie jest 870 gatunków kleszczy, z czego w Polsce około 20. Najbardziej popularnymi występującymi w naszym kraju gatunkami są kleszcz pospolity  (wczepia się w człowieka) oraz łąkowy (ich żywicielem są zazwyczaj zwierzęta). Gruss opowiadał też ile żyje kleszcz (średnio 2-3 lata), jakie są postacie kleszcza (larwa, nimfa i dorosły osobnik), w jakich miejscach występują najczęściej i jakie warunki im sprzyjają. Pracownik WSSE z Olsztyna radził, z jakich przyrządów korzystać, aby usuwać kleszcze.

Więcej o kleszczach dowiesz się z artykułu na Pomorskie.eu.