Uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie z udziałem wicemarszałków województwa pomorskiego Krzysztofa Trawickiego i Ryszarda Świlskiego odbyło się w piątek, 28 lipca 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim.

Koszt rozbudowy Kociewskiego Centrum Zdrowia to ponad 48 mln zł. Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego, projekt powiatu starogardzkiego otrzymał unijne dofinansowanie na rozbudowę i doposażenie szpitala. Prawie 21 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Uczestnicy uroczystego podpisania umowy o dofinansowanie remontu i przebudowy Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim. Fot. Krzysztof Powierza

 

Przebudują 5 oddziałów

By ulepszyć dostęp do specjalistycznych usług medycznych, a także poprawić ich jakość, w Kociewskim Centrum Zdrowia Sp. z o. o. zostanie przebudowanych 5 oddziałów szpitalnych:  neurologiczny, kardiologiczny, udarowy, chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych. W wyremontowanych pomieszczeniach powstanie ośrodek rehabilitacji, zakład diagnostyki obrazowej oraz 9 poradni specjalistycznych m.in: diabetologiczna, nadciśnienia tętniczego, rehabilitacyjna, chirurgii onkologicznej, leczenia bólu, ginekologiczna i neurologiczna.

Nowe skrzydło

W dobudowanym nowym skrzydle powstanie blok operacyjny i centralna sterylizatornia. Poza tym szpital doposażony będzie w specjalistyczną aparaturę (rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy) i sprzęt medyczny. Na oddziale chorób wewnętrznych umieszczone zostaną 4 dodatkowe łózka (łącznie będzie ich 35), a na oddziale neurologiczny – 2 (docelowo 18).

– Dzięki temu Szpitalny Oddział Ratunkowy zostanie odciążony, jeśli chodzi o wstępne leczenie i diagnostykę – zaznacza wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski.

– Nowa infrastruktura, nowoczesny sprzęt i przeszkolona, wykwalifikowana kadra na pewno wpłyną na poprawę jakości usług medycznych – podkreśla wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki. ­– Realizacja tego projektu skróci czas rekonwalescencji pacjentów i  przyspieszy ich powrót do zdrowia – dodaje Trawicki.

 

Prace projektowe rozpoczną się już we wrześniu 2017 r., natomiast zakończenie inwestycji zaplanowane jest na październik 2020 roku.