– Gmina Stary Dzierzgoń jest gminą typowo rolniczą. Ponad 90 proc. jej obszarów to tereny uprawne z bardzo dobrą produkcją rolną, jedną z lepszych w naszym województwie – wyjaśnia wybór Krzysztof Pałkowski, z-ca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Jest to gmina wiejska, nieduża. Za to bardzo aktywna nie tylko w zakresie rolniczym, ale i dziedzictwa kulturowego regionu – podkreśla.

 

Ludowa tradycja

Święto Plonów, pod różnymi nazwami, było obecne już w kulturze pierwszych Słowian i Bałtów. Jego celem jest dziękowanie za dobre zbiory. – Dożynki charakteryzują się kulturowo ustalonym obrzędem. Zaczną się uroczystą mszą świętą w intencji rolników, której będzie przewodniczył jeden z biskupów diecezji elbląskiej – mówi Pałkowski. – Korowód dożynkowy przejdzie na miejsce ceremoniału dożynkowego w centrum gminy na boisku sportowym przy Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Starym Dzierzgoniu – dodaje.

Wieniec dożynkowy

Tam dzielony będzie chleb dożynkowy wypiekany z tegorocznych zbiorów oraz odbędzie się wojewódzki konkurs na wieniec dożynkowy. Przewidziano nagrody finansowe dla trzech pierwszych miejsc. Zgłoszenia konkursowych wieńców przyjmowane będą do 4 września 2017 r. Wieniec, mający formę korony, nie powinien przekraczać ustalonych rozmiarów: wysokość do 180 cm, szerokość w podstawie oraz średnicy na całej wysokości wieńca do 150 cm.

Po uroczystych obchodach rozpocznie się ludowa biesiada z folklorystycznymi zespołami oraz miejscową kuchnią. Rolnicy będą prezentować tegoroczne zbiory, sztukę ludową oraz częstować regionalnymi smakołykami.

 

Dożynki Województwa Pomorskiego 2017

  • niedziela, 10 września 2017 r.
  • plac sportowo-rekreacyjny przy Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym
  • Stary Dzierzgoń

Zobacz: regulamin Wojewódzkiego Konkursu na Wieniec Dożynkowy 2017