Zobacz, co miłośnicy literatury mogą robić w wakacje i jak działają biblioteki na plażach.

 

Biblioteki latem

Znaczna część bibliotek latem pracuje według letniego rozkładu jazdy. W wybrane dni tygodnia otwarte będą krócej, niektóre zostaną zamknięte w soboty lub nawet na cały miesiąc. W zawiązku z tym lepiej wcześniej upewnić się, w jakich godzinach będzie można wypożyczać książki (na stronach internetowych bibliotek i ich filii znajdziesz już letnie godziny otwarcia, obowiązujące od 1 lipca 2017 r.).

Zmienione godziny pracy dotyczą zarówno Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku wraz z wszystkimi filiami oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. Zmiany obowiązują do końca sierpnia 2017 r.

 

Warsztaty i spotkania autorskie

Jednak miłośnicy literatury nie powinni czuć się zawiedzeni. Część bibliotek organizuje ciekawe wydarzenia: spotkania autorskie, wykłady oraz wystawy fotografii. Również najmłodsi znajdą coś dla siebie. W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku organizowane będą warsztaty kreatywne związane z kulturą chińską, zajęcia integracyjno-edukacyjne (Biblioteka Główna na Targu Rakowym), warsztaty teatralne, gry miejskie i planszowe (Biblioteka Kokoszki przy ul. Azaliowej; Filia Naukowa przy ul. Obrońców Wybrzeża) oraz warsztaty szachowe (Biblioteka pod Kotem i Myszą przy ul. Lelewela). Wszystkie te atrakcje dostępne są bezpłatnie dla czytelników biblioteki.

 

Biblioteka na plaży

Plażowicze w Gdańsku też nie będą się nudzić. Gdańska biblioteka już po raz kolejny montuje plażowe regały z książkami dla urlopowiczów. – Zależało nam na tym, żeby wyjść z książką naprzeciw oczekiwań. Chcieliśmy umieścić bibliotekę w najmniej oczekiwanym miejscu, by zainteresować plażowiczów. Regały są pozytywnym zaskoczeniem dla osób, które nie wpadły na to, żeby zabrać książkę ze sobą na plażę – mówi Przemysław Czaja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. I dodaje – na początku lipca udostępnianych jest około 1500 tytułów, a następnie co miesiąc uzupełnimy je o kolejnych 500 egzemplarzy.

Zasada jest prosta. Wybiera się książkę z regału i po skończonej lekturze należy ją zwrócić. Nie obowiązują karty biblioteczne ani żadne zapisy. – Biblioteki na plaży stworzone są dla turystów i mieszkańców Trójmiasta w każdym wieku, dlatego dostępna jest literatura bardzo różnorodna – podkreśla Czaja. – Część książek jest też w języku angielskim, żeby mogli z nich skorzystać obcokrajowcy – uzupełnia.

Plażowe biblioteki działają od 1 lipca do końca sierpnia 2017 r.

 

Lokalizacje bibliotek na plażach:

  • Jelitkowo, wejście nr 72 – bar plażowy
  • Jelitkowo, wejście nr 65 – tawerna Klipper
  • Jelitkowo, wejście nr 63 – bar plażowy
  • molo Brzeźno, wejście nr 52 – bar plażowy
  • molo Brzeźno, wejście nr 50 – bar plażowy
  • Dom Zdrojowy Brzeźno, wejście nr 41 – tawerna Dom Zdrojowy
  • Stogi, wejście nr 26 – obiekt służb ratowniczych
  • Sobieszewo, wejście nr 16 – obiekt służb ratowniczych
  • Orle, wejście nr 11 – obiekt służb ratowniczych

 

Wakacje w bibliotece

  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
  • lipiec-sierpień 2017 r.
  • Targ Rakowy 5/6
  • Gdańsk