Jak zainwestować 450 mln euro, żeby Pomorze szybciej się rozwijało a jego mieszkańcom żyło się lepiej? Dzięki wsparciu unijnemu samorząd województwa pomorskiego przeznaczy 450 milionów euro na realizację działań społecznych. Na co zostaną wydatkowane te pieniądze? O tym będzie mowa na konferencji „Włączeni w rozwój", która organizowana jest 31 marca 2017 r.
Usługi społeczne i wsparcie rodziny, kształcenie ustawiczne i rozwój kwalifikacji zawodowych, znaczenie jakości życia w regionie dla rozwoju pomorskiej gospodarki – o tym będzie mowa na konferencji „Włączeni w rozwój”. Wśród prelegentów wystąpią m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, kierownik Katedry Integracji Europejskiej Uniwersytetu Gdańskiego prof. Anna Zielińska-Głębocka oraz praktycy z dziedziny integracji społecznej i edukacji osób dorosłych. Oprócz paneli dyskusyjnych przewidywane są też indywidualne spotkania z ekspertami.
Organizatorem konferencji, która odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (ul. Ołowianka 1), jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Wstęp jest bezpłatny. Warunkiem udziału jest wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego poprzez opcję „Zarejestruj się” na stronie internetowej konferencji. Z uwagi na ograniczą liczbę miejsc o udziale w konferencji decyduje kolejność zgłoszeń.
* * *
Rozmowa z Kamilą Siwak – Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (DEFS UMPW).
Marcin Szumny: W jakim celu organizowana jest konferencja „Włączeni w rozwój”?
Kamila Siwak, dyrektor DEFS UMWP: Ideą konferencji jest pokazanie mieszkańcom naszego regionu jakie mają możliwości rozwoju zawodowego i osobistego w ramach pomorskiej gospodarki. Wszystko po to, by w jeszcze większym zakresie poprawiać jakość ich życia – począwszy od rodzin, przez osoby starające się wejść na rynek pracy i zdobywać nowe kwalifikacje, aż po przedsiębiorców.
Jak należy rozumieć pojęcie rozwoju gospodarczego określanego jako „wrażliwy społecznie”?
– Rozwój gospodarczy to nie tylko powstawanie nowych przedsiębiorstw lub ich modernizacja. To także potrzeby człowieka prowadzącego biznes, pracownika firmy czy osoby poszukającej pracy. Rozwój gospodarczy „wrażliwy społecznie” musi w związku z tym angażować wszystkie grupy społeczne i opierać się o włączenie jak największej liczby mieszkańców. Nie wyobrażam sobie tego bez istnienia Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W centrum jego działań zawsze są ludzie. Ideą tego Funduszu jest tworzenie pomostu pomiędzy osobami, które potrzebują pomocy, a osobami, które potrafią i chcą pomagać innym. Od 2007 roku dysponujemy środkami funduszu i można wskazać setki inicjatyw zrealizowanych przez samorządy lokalne oraz organizacje pozarządowe na terenie naszego regionu, które pomogły wielu mieszkańcom znaleźć nową ścieżkę życia. Warto dodać, że właśnie w tym roku EFS obchodzi swój sześćdziesiąty jubileusz, a my mamy po raz kolejny szansę na ciekawe projekty.
W takim razie na co w tej chwili mogą liczyć mieszkańcy Pomorza?
– Obecnie wsparcie z EFS realizujemy m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wsparcie to ukierunkowane jest przede wszystkim na pomoc osobom, które mają problemy w znalezieniu zatrudnienia, w tym na usługi pośrednictwa pracy i doradztwa zawodowego oraz dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej. Równie ważne są inwestycje w edukację dzieci i młodzieży poprzez różnorodne szkolenia, kursy i praktyki, wspierające programy nauczania, których celem jest umożliwienie dalszej edukacji lub znalezienie atrakcyjnych dla młodych ludzi miejsc pracy. Ponieważ dzisiaj mamy doczynienia z szeroko pojętą rewolucją technologiczną ważne jest umożliwienie osobom dorosłym ciągłą zmianę ich kwalifikacji i kompetencji, wszystko po to, aby mogli oni jak najlepiej dostosować się do potrzeb rynku pracy. Skupiamy się również na problemach rodzin, które są wspierane z pomocy społecznej. Już dzisiaj wiele ośrodków pomocy społecznej stara się zagwarantować indywidulane podejście w rozwiązaniu problemów takich rodzin, szczególnie że często są to bardzo skomplikowane relacje rodzinne. Środki z efs umożliwiają szerszy katalog oferowanej pomocy.
Ile pieniędzy zostanie wydanych na realizację tych działań?
– W okresie 2014-2020 przeznaczymy na wspomniane cele społeczne ponad 450 milionów euro.
Gdzie można znaleźć najważniejsze informacje o aktualnie prowadzonych działaniach?
– Takie informacje znajdują się na stronie internetowej Funduszy Europejskich w zakładce „Znajdź dofinansowanie”. Dzięki wyszukiwarce dotacji dowiemy się kto może starać się o wsparcie, co można zrealizować w projekcie oraz która instytucja realizuje dany projekt. Pomocą służą też konsultanci w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.
A jak wygląda harmonogram najbliższych konkursów dla działań społecznych finansowanych z Programu Regionalnego?
– Na 2017 rok zaplanowane zostały nabory wniosków w ramach działań wspierających opiekę nad dziećmi do lat 3, zdrowie na rynku pracy, aktywizację społeczno-zawodową oraz rozwój usług społecznych. Aktualny harmonogram oraz wszystkie niezbędne informacje na temat konkursów dostępne są na stronie internetowej RPO Pomorskie.