Informacja dotycząca postępowania  w sprawie zdarzeń w szpitalu psychiatrycznym na Srebrzysku

W gdańskim szpitalu psychiatrycznym na Srebrzysku nadal trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Z dyrekcją szpitala i z lekarzami spotkała się również dwukrotnie Członek Zarządu Agnieszka Kapała-Sokalska.

Obecnie na oddziałach gdańskiego szpitala psychiatrycznego przebywa 349 pacjentów, w tym dwie osoby niepełnoletnie na oddziałach ogólnopsychiatrycznych. Dodatkowo na oddziale dziennym hospitalizowanych jest 29 osób. Na oddziale dziecięco-młodzieżowym (zapewniającym 35 łóżek) przebywa 41 osób. Codziennie do placówki zgłasza się średnio kilkunastu chorych, w tym osoby w stanach ostrych. Średnio w kilku przypadkach są to osoby nieletnie. W szpitalu pracuje obecnie zaledwie dwudziestu lekarzy, którzy dzielą między siebie pracę na sześciu oddziałach, dyżury dzienne i nocne, a także całodobową obsługę izby przyjęć.

W sytuacji, w której gdański szpital psychiatryczny jest praktycznie jedyną placówką w Trójmieście, która przyjmuje pacjentów w stanach ostrych, to właśnie na barkach tych lekarzy spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i życie chorych – zarówno w sytuacji przyjęcia ich na oddziały, jak i odesłania do domu z powodu braku miejsc.

Jak już informowaliśmy – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wielokrotnie alarmował o tej sytuacji szefostwo Narodowego Funduszu Zdrowia.

W dniu 29 marca 2019 roku Centrala NFZ ogłosiła komunikat, z którego wynika, że w przypadku pełnego obłożenia oddziałów młodzieżowych personel szpitalny może umieścić osobę niepełnoletnią na oddziale dla dorosłych.  Komunikat w żaden sposób nie precyzuje jednak zasad, na jakich powinno się to odbywać.

Istnieje realne ryzyko, że dalszy brak systemowych rozwiązań – w tym odpowiedniego finansowania szpitali psychiatrycznych – doprowadzi do jeszcze większego kryzysu związanego z jednej strony z brakiem miejsc na oddziałach, z drugiej – z brakiem lekarzy dyżurujących w szpitalach. W związku z tym Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego skierował w poniedziałek 17.06.19 pisma do prezesa NFZ, raz jeszcze wnioskując o pilną interwencję w sprawie zmian w zakresie finansowania i standardów opieki psychiatrycznej.

W środę 19.06.19 Członek Zarządu Agnieszka Kapała-Sokalska spotka się również w tej sprawie z Wojewódzkim Konsultantem ds. Psychiatrii Blanką Skrzypkowską – Brancewicz oraz Konsultantem ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dr Izabelą Łucką. Na spotkanie zaproszono także wojewodę pomorskiego oraz przedstawicieli trójmiejskich szpitali (UCK i 7 Szpitala Marynarki Wojennej), które również realizują świadczenia w zakresie psychiatrii. Spotkanie ma na celu wypracowanie konkretnych rozwiązań, które poprawią jakość i dostępność świadczeń z zakresu psychiatrii dla mieszkańców Pomorza.

Michał Piotrowski
Rzecznik Prasowy