17.10 - Otwarcie nowej Starej Apteki
Otwarcie nowej Starej Apteki
W czwartek 18 października o godzinie 13.00 zostanie otwarta Stara Apteka – nowa scena Teatru Wybrzeże. Nowa scena teatralna z widownią (150 widzów) i niezbędnym zapleczem powstała w efekcie dostosowywania zabytkowych przestrzeni do współczesnych zadań w ramach unijnego programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Nowoczesne zaplecze i foyer, które w przyszłości będzie służyć także rewitalizowanej Scenie Malarnia, zlokalizowano w zabytkowym budynku Starej Apteki, natomiast scena wraz z widownią została wkomponowana w przestrzeń pomiędzy ścianą tego historycznego gmachu i Wielką Zbrojownią. Stara Apteka jest kolejną sceną Teatru Wybrzeże, obok Dużej Sceny, Sceny Malarnia, Czarnej Sali, sopockiej Sceny Kameralnej oraz sezonowej Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim.
Nazwa nawiązuje do budynku, który powstał w 1636 roku, żartobliwie nazwanego Starą Apteką, ponieważ wytwarzano tu kamienne piguły, czyli kule armatnie. W 1945 roku budynek został zniszczony. W 1966 roku odbudowano go jako jedno z pomieszczeń gospodarczo-magazynowych przywróconego Gdańskowi Teatru Wybrzeże.
Już 11 listopada na deskach sceny zostaną zaprezentowani „Ruscy” Radosława Paczochy.
W pierwszych dniach grudnia odbędzie się premiera „My Little Pony” Paco Bezerry w reżyserii Rudolfa Zioły. Następnie odbędzie się premiera spektaklu „Tam i z powrotem” Michała Buszewicza. W marcu 2019 absolwent krakowskiej AST Radosław Stępień wyreżyseruje jedno z arcydzieł dwudziestowiecznej dramaturgii amerykańskiej – „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera. W końcu pierwszego sezonu – piąta premiera na nowej scenie. Jarosław Tumidajski wystawi „Niezwyciężonego” brytyjskiego dramatopisarza Torbena Bettsa.
W październiku odbędą się Drzwi Otwarte Starej Apteki, w trakcie których goście zostaną oprowadzeni po obiekcie, poznają jego historię i tajemnice. Trasa zwiedzania uwzględnia scenę, widownię, garderoby, salę prób i foyer. W programie m.in. pokaz elektroakustyczny, ciekawostki archeologiczne i… historyczne piguły!
Terminy:
Dla grup zorganizowanych:
piątek, 19 października, godz. 09.15, 10.00, 10.45, 11.30, 12.15, 13.00
Dla osób indywidualnych:
sobota i niedziela, 20 i 21 października, godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00
Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny. Należy jednak wcześniej odebrać wejściówki dostępne w kasach biletowych Teatru Wybrzeże (bilety@teatrwybrzeze.pl, 58 551 50 40, 58 301 13 28).
Miejsce zbiórki: foyer Dużej Sceny, parter
Inwestycje Teatru Wybrzeże
Rozpoczynają się prace związane z przebudową ulicy Teatralnej – wąskiej uliczki łączącej Targ Węglowy z ulicą Św. Ducha. Wykonane zostanie odwodnienie ulicy, izolacja fundamentów przylegającego budynku głównego Teatru a także nowa nawierzchnia i oświetlenie. Nawierzchnia tej uliczki wykonana zostanie z bruku o gładkiej powierzchni, co w połączeniu ze specjalnie zaprojektowanym oświetleniem pozwoli na przywrócenie jej historycznych walorów. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Teatr Wybrzeże i Gminę Miasta Gdańska.
W maju 2018 roku rozpoczęto realizację przedsięwzięcia obejmującego modernizację istniejącej sceny Malarnia. W wyniku inwestycji znacznie poprawi się stan techniczny obiektu, na cele kulturalne zaadaptowane zostanie niewykorzystane dotąd poddasze, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania technologii teatralnej. W efekcie komfort odbioru sztuki przez widzów ulegnie zdecydowanej poprawie. Obiekt zostanie włączony funkcjonalnie w kompleks budynków teatralnych, co zapewni widzom dostęp do infrastruktury oferowanej w pozostałych obiektach, a także ułatwi pracę pracownikom. Inwestycja jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowany termin zakończenia prac i ponownego otwarcia sceny to październik 2019 roku.
W drugiej połowie 2019 roku Teatr Wybrzeże przystąpi do realizacji ostatniego etapu przedsięwzięcia tj. modernizacji Dużej Sceny Teatru. W ramach zadania wykonana zostanie kompleksowa przebudowa foyer – strefa wejściowa, toalety, strefa kas i szatni, zlikwidowana zostanie antresola – na piętro prowadzić będą schody oraz winda. Przebudowany zostanie układ widowni – zlikwidowane zostaną balkony a zastosowane przewyższenie zapewni optymalną widoczność ze wszystkich 342 miejsc. Dla usprawnienia komunikacji przebudowane zostaną także wejścia boczne do budynku. Dzięki zastosowaniu rozwiązań termomodernizacyjnych, w tym wymianie fasady szklanej od strony Targu Węglowego, a także wprowadzeniu klimatyzacji znacznie zwiększy się komfort cieplny w obiekcie. Inwestycja będzie finansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Planowany termin zakończenia tego zakresu prac to koniec 2021 roku.