Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
17.10 – Otwarcie nowej Starej Apteki

17.10 – Otwarcie nowej Starej Apteki

17.10 - Otwarcie nowej Starej Apteki

Otwarcie nowej Starej Apteki

W czwartek 18 października o godzinie 13.00 zostanie otwarta Stara Apteka – nowa scena Teatru Wybrzeże.  Nowa scena teatralna z widownią (150 widzów) i niezbędnym zapleczem powstała w efekcie dostosowywania zabytkowych przestrzeni do współczesnych zadań w ramach unijnego programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 Nowoczesne zaplecze i foyer, które w przyszłości będzie służyć  także rewitalizowanej Scenie Malarnia, zlokalizowano w zabytkowym budynku Starej Apteki, natomiast scena wraz z widownią została wkomponowana w przestrzeń pomiędzy ścianą tego historycznego gmachu i Wielką Zbrojownią. Stara Apteka jest kolejną sceną Teatru Wybrzeże, obok Dużej Sceny, Sceny Malarnia, Czarnej Sali, sopockiej Sceny Kameralnej oraz sezonowej Sceny Letniej w Pruszczu Gdańskim.

Nazwa nawiązuje do budynku, który powstał w 1636 roku, żartobliwie nazwanego Starą Apteką, ponieważ wytwarzano tu kamienne piguły, czyli kule armatnie. W 1945 roku budynek został zniszczony. W 1966 roku odbudowano go jako jedno z pomieszczeń gospodarczo-magazynowych przywróconego Gdańskowi Teatru Wybrzeże.

Już  11 listopada na deskach sceny zostaną zaprezentowani „Ruscy” Radosława Paczochy.
W  pierwszych dniach grudnia odbędzie się premiera „My Little Pony” Paco Bezerry w reżyserii Rudolfa Zioły. Następnie odbędzie się premiera spektaklu „Tam i z powrotem” Michała Buszewicza. W marcu 2019 absolwent krakowskiej AST Radosław Stępień wyreżyseruje jedno z arcydzieł dwudziestowiecznej dramaturgii amerykańskiej – „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera. W końcu pierwszego sezonu – piąta premiera na nowej scenie. Jarosław Tumidajski wystawi „Niezwyciężonego” brytyjskiego dramatopisarza Torbena Bettsa.

W październiku odbędą się Drzwi Otwarte Starej Apteki, w trakcie których goście zostaną oprowadzeni po obiekcie, poznają jego historię i tajemnice. Trasa zwiedzania uwzględnia scenę, widownię, garderoby, salę prób i foyer. W programie m.in. pokaz elektroakustyczny, ciekawostki archeologiczne i… historyczne piguły!

Terminy:

Dla grup zorganizowanych:

piątek, 19 października, godz. 09.15, 10.00, 10.45, 11.30, 12.15, 13.00

Dla osób indywidualnych:

sobota i niedziela, 20 i 21 października, godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00

Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny. Należy jednak wcześniej odebrać wejściówki dostępne w kasach biletowych Teatru Wybrzeże (bilety@teatrwybrzeze.pl, 58 551 50 40, 58 301 13 28).

Miejsce zbiórki:  foyer Dużej Sceny, parter

 

Inwestycje Teatru Wybrzeże

Rozpoczynają się prace związane z przebudową ulicy Teatralnej – wąskiej uliczki łączącej Targ Węglowy z ulicą Św. Ducha. Wykonane zostanie odwodnienie ulicy, izolacja fundamentów przylegającego budynku głównego Teatru a także nowa nawierzchnia i oświetlenie. Nawierzchnia tej uliczki wykonana zostanie z bruku o gładkiej powierzchni, co w połączeniu ze specjalnie zaprojektowanym oświetleniem pozwoli na przywrócenie jej historycznych walorów. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Teatr Wybrzeże i Gminę Miasta Gdańska.

W maju 2018 roku rozpoczęto realizację przedsięwzięcia obejmującego modernizację istniejącej sceny Malarnia. W wyniku inwestycji znacznie poprawi się stan techniczny obiektu, na cele kulturalne zaadaptowane zostanie niewykorzystane dotąd poddasze, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania technologii teatralnej. W efekcie komfort odbioru sztuki przez widzów ulegnie zdecydowanej poprawie. Obiekt zostanie włączony funkcjonalnie w kompleks budynków teatralnych, co zapewni widzom dostęp do infrastruktury oferowanej w pozostałych obiektach, a także ułatwi pracę pracownikom. Inwestycja jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowany termin zakończenia prac i ponownego otwarcia sceny to październik 2019 roku.

W drugiej połowie 2019 roku Teatr Wybrzeże przystąpi do realizacji ostatniego etapu przedsięwzięcia tj. modernizacji Dużej Sceny Teatru. W ramach zadania wykonana zostanie kompleksowa przebudowa foyer – strefa wejściowa, toalety, strefa kas i szatni, zlikwidowana zostanie antresola – na piętro prowadzić będą schody oraz winda. Przebudowany zostanie układ widowni – zlikwidowane zostaną balkony a zastosowane przewyższenie zapewni optymalną widoczność ze wszystkich 342 miejsc. Dla usprawnienia komunikacji przebudowane zostaną także wejścia boczne do budynku. Dzięki zastosowaniu rozwiązań termomodernizacyjnych, w tym wymianie fasady szklanej od strony Targu Węglowego, a także wprowadzeniu klimatyzacji znacznie zwiększy się komfort cieplny w obiekcie. Inwestycja będzie finansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Planowany termin zakończenia tego zakresu prac to koniec 2021 roku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.