Akcję Marzec na Obcasach prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy. Już teraz można zapisywać się na darmowe zajęcia na całym Pomorzu.

Poznaj własne kompetencje

W tym roku odbędzie się już 6. edycja marcowej akcji. Będzie to cykl wykładów i warsztatów dla mieszkanek Pomorza. Podczas spotkań omawiane będą tematy związane z rozwojem zawodowym, wizerunkiem, kompetencjami, motywacją i emocjami. – Idea Marca na Obcasach pojawiła się w 2014 r. i od początku zyskała grono zwolenniczek – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – To przedsięwzięcie adresowane do kobiet, które chcą poznać własne kompetencje i zastanowić się nad swoim miejscem na rynku pracy lub myślą o zmianach w życiu zawodowym. Warto skorzystać z tak różnorodnej oferty bezpłatnych warsztatów prowadzonych przez doświadczonych ekspertów – tłumaczy Struk.

 

Tysiące zmian

W marcową akcję włączają się powiatowe urzędy pracy w regionie, dzięki czemu zajęcia są łatwiej dostępne dla pań z różnych miejsc Pomorza. W tym roku projekt realizowany będzie w 18 lokalizacjach w całym województwie.

Z warsztatów korzystają Pomorzanki poszukujące pracy i przygotowujące się do rekrutacji, ale również młode mamy, myślące o powrocie na rynek pracy. Wśród uczestniczek są kobiety planujące zmiany zawodowe, jak również seniorki, które szukają inspiracji do nowych działań i wyzwań. Udział w warsztatach to impuls do zmian i podejmowania nowych wyzwań, na które łatwiej się zdecydować po rozmowie z doradcą zawodowym, stylistą czy osobą znajdującej się w podobnej sytuacji życiowej i zawodowej.

– Widzimy jak bardzo potrzebne są tego typu warsztaty rozwojowe, spotkania motywacyjne czy dyskusję z ekspertami – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. rynku pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Z każdą edycją rośnie liczba zainteresowanych udziałem w warsztatach i wykładach. W zeszłym roku z oferty skorzystało aż 1265 pań, dla których przeprowadzone zostały 78 warsztatów – wylicza Żmudzińska.

 

Kobiecy przepis na sukces

W programie Marca na Obcasach są rozmowy o finansach i zarządzaniu budżetem, spotkania z psychodietetykiem i dyskusja o zdrowym stylu życia. Przygotowano też zajęcia ze stylistką, która podpowie, jak dopasować ubiór do figury i do formuły spotkania. Panie dowiedzą się, jak odnieść sukces na rozmowie kwalifikacyjnej, jakie są realia współczesnego rynku pracy i jak planować karierę. Spotkania będą prowadzili doradcy zawodowi, coachowie, psychologowie biznesu raz styliści.

Akcja Marzec na Obcasach odbędzie się w: Bytowie, Chojnicach, Człuchowie, Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Sztumie, Tczewie oraz w Wejherowie.

Zapisy na warsztaty na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

 

Dlaczego wciąż jest mniej kobiet na pomorskim rynku pracy?

Chociaż rynek pracy rozwija się bardzo dobrze, rośnie liczba ofert pracy i pracodawcy poszukują pracowników, to kobiety są wciąż w trudniejszej sytuacji niż płeć przeciwna.

W województwie pomorskim osób bezrobotnych jest obecnie około 46 tys. Ponad 63 proc. z nich to panie. Pomorzanki pozostają w mniejszości na rynku pracy, a ich zawodowa aktywność nie wzrasta. Sytuacja wygląda podobnie w całym kraju. Pracujących Polek jest 48 proc. – dla porównania w Czechach, na Słowacji i Węgrzech aktywnych zawodowo jest 52 proc. kobiet, a w Skandynawii – aż 65 proc.

Aktywizacja kobiet to jedno z ważniejszych wyzwań współczesnego rynku pracy, również na Pomorzu. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego, zrealizował w 2018 roku badanie „Najskuteczniejsze metody aktywizacji kobiet długotrwale pozostających poza rynkiem pracy województwa pomorskiego”. Wywiady z pracodawcami, liderami projektów aktywizacyjnych, jak i samymi kobietami wykazało cztery główne przyczyny bezrobocia wśród kobiet:

  • racjonalność ekonomiczna (m. in. efekt programu Rodzina 500+),
  • bariery infrastrukturalne (m. in. brak możliwości dojazdu do miejsca pracy, brak publicznych miejsc opieki dla dzieci),
  • charakterystyka rynku pracy/rodzaje ofert (w dynamicznie rozwijających się dużych miastach jest wysoki popyt na pracowników z wyższym wykształceniem, poza dużymi miastami dominują oferty dla pracowników prac prostych, fizycznych, w systemie zmianowym),
  • postawy pracodawców.

Szczegóły badania na stronie Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.