Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a21e6517-3c1e-4fa1-9459-947dc52b73ef.jpg Wszystko co rodzice wiedzieć powinni o karmieniu piersią. Poradnik laktacyjny zawitał do Szpitala Morskiego im. PCK

Wszystko co rodzice wiedzieć powinni o karmieniu piersią. Poradnik laktacyjny zawitał do Szpitala Morskiego im. PCK

Poradnik laktacyjny, kilka egzemplarzy

Ile razy na dobę karmić malucha? Jak powinna się odżywiać karmiąca kobieta? Co zrobić z nadmiarem mleka? To tylko niektóre z pytań zadawanych przez mamy podczas promocji poradnika w Gdyni.

 

W spotkaniu w Gdyni wzięły udział autorka Zuzanna Kołacz-Kordzińska „Karmienie piersią od A do Z” i współpomysłodawczyni Małgorzata Klawiter-Piwowarska. Wcześniej podobne spotkanie odbyło się w szpitalu Copernicus. Promocja odbyła się 12 września 2018 r.

 

 

Ważne sprawy

Poradnik bardzo się podobał kobietom, każda dostała egzemplarz. Podkreślały, że jest napisany językiem jasnym i zrozumiałym, że to pozycja bardzo ciekawa i takiego wydawnictwa bardzo brakowało na naszym rynku. Mówiły, że powinien być dostępny w szkołach rodzenia i na oddziałach neonatologii. Podczas spotkania Ewa Borowska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, mówiła o działającym w szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Banku Mleka Kobiecego, a Iwona Wróbel, położna Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, wygłosiła wykład „Karmienie piersią – dar mamy dla dziecka”. W rozmowach brały udział również pielęgniarki środowiskowe. To one mają kontakt kobietami, które po porodzie wracają do swoich domów, to one pomagają, udzielają rad i opiekują się mami i noworodkami. To nowinka na skalę krajową w dotychczasowych działaniach opieki nad matką i dzieckiem. Maciej Laszkiewicz, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego podkreślał, że poradnik jest  ważny nie tylko dla młodych mam, ale również dla ojców, którzy powinni wiedzieć o korzyściach płynących z karmienia piersią. Nakład poradnika wynosi 6 tysięcy egzemplarzy, które trafią do pomorskich szpitali.

 

 

Ważne pytania

Przyszłe i mające już doświadczenie w karmieniu piersią mamy zadawały wiele – nawet trudnych i wstydliwych – pytań. Jednym z ważniejszych był zalecany czas karmienia piersią – jak długo powinno się karmić dziecko piersią? Według najnowszych danych, dziecko powinno dostawać mleko matki tak długo, jak ma na to ochotę. Nie tylko przez pół roku, ale nawet do 2 lat lub dłużej. Równie ważny był problem co może i co powinna jeść mama?. Matki obawiają się, że to, co zjedzą może zaszkodzić dziecku, spowodować kolki, wywołać alergię. Wszystko to jest dokładnie opisane w poradniku z zaleceniem racjonalnego i zgodnego z zasadami piramidy zdrowego żywienia. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, mięso, ryby i odpowiednia ilość płynów –  około 2 litrów wody. Karmiące mamy powinny natomiast wystrzegać się m.in. alkoholu, gazowanych napojów, produktów zawierających duże ilości konserwantów. Mama może też jeść sushi, tatar, a nawet sery pleśniowe.

 

 

Jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego

Niektóre kobiety mają mleka więcej niż dziecko może zjeść. Pielęgniarki radziły, by oddawały je do banku mleka. W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni istnieje jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego. Jego zasoby umożliwiają karmienie naturalnym pokarmem dzieci, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnych mam. To profesjonalne laboratoria, gdzie mleko od honorowych dawczyń jest bezpiecznie przechowywane i dostarczane potrzebującym maluszkom. Dotyczy to dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży lub ważących mniej niż 2,5 kg, donoszonych w stanie ciężkim, szczególnie tych, u których zdiagnozowano ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju. Korzystają z niego też dzieci matek ciężko chorych. Jest to też szczególnie ważne w przypadkach przedwczesnego zakończenia ciąży związanego z chorobą nowotworową matki i koniecznością rozpoczęcia jej leczenia z zastosowaniem chemioterapii czy też kobiet po mastektomii, które urodziły dzieci.

 

 

Następne spotkania:

  • 19 września br. godz. 10.00-12.00 – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.
  • 27 września br. godz. 11.00-13.00 – Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., Szpital św. Wojciecha
  • spotkania w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. oraz Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy zostaną zaplanowane na początku października 2018 r.

 

Zobacz: Prawie wszystko o karmieniu piersią

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.