Aktualności

Wszystko co rodzice wiedzieć powinni o karmieniu piersią. Poradnik laktacyjny zawitał do Szpitala Morskiego im. PCK

Poradnik laktacyjny, kilka egzemplarzy
Fot. Beata Lewkowicz

Ile razy na dobę karmić malucha? Jak powinna się odżywiać karmiąca kobieta? Co zrobić z nadmiarem mleka? To tylko niektóre z pytań zadawanych przez mamy podczas promocji poradnika w Gdyni.

 

W spotkaniu w Gdyni wzięły udział autorka Zuzanna Kołacz-Kordzińska „Karmienie piersią od A do Z" i współpomysłodawczyni Małgorzata Klawiter-Piwowarska. Wcześniej podobne spotkanie odbyło się w szpitalu Copernicus. Promocja odbyła się 12 września 2018 r.

 

 

Ważne sprawy

Poradnik bardzo się podobał kobietom, każda dostała egzemplarz. Podkreślały, że jest napisany językiem jasnym i zrozumiałym, że to pozycja bardzo ciekawa i takiego wydawnictwa bardzo brakowało na naszym rynku. Mówiły, że powinien być dostępny w szkołach rodzenia i na oddziałach neonatologii. Podczas spotkania Ewa Borowska, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, mówiła o działającym w szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Banku Mleka Kobiecego, a Iwona Wróbel, położna Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, wygłosiła wykład „Karmienie piersią – dar mamy dla dziecka". W rozmowach brały udział również pielęgniarki środowiskowe. To one mają kontakt kobietami, które po porodzie wracają do swoich domów, to one pomagają, udzielają rad i opiekują się mami i noworodkami. To nowinka na skalę krajową w dotychczasowych działaniach opieki nad matką i dzieckiem. Maciej Laszkiewicz, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego podkreślał, że poradnik jest  ważny nie tylko dla młodych mam, ale również dla ojców, którzy powinni wiedzieć o korzyściach płynących z karmienia piersią. Nakład poradnika wynosi 6 tysięcy egzemplarzy, które trafią do pomorskich szpitali.

 

 

Ważne pytania

Przyszłe i mające już doświadczenie w karmieniu piersią mamy zadawały wiele – nawet trudnych i wstydliwych – pytań. Jednym z ważniejszych był zalecany czas karmienia piersią – jak długo powinno się karmić dziecko piersią? Według najnowszych danych, dziecko powinno dostawać mleko matki tak długo, jak ma na to ochotę. Nie tylko przez pół roku, ale nawet do 2 lat lub dłużej. Równie ważny był problem co może i co powinna jeść mama?. Matki obawiają się, że to, co zjedzą może zaszkodzić dziecku, spowodować kolki, wywołać alergię. Wszystko to jest dokładnie opisane w poradniku z zaleceniem racjonalnego i zgodnego z zasadami piramidy zdrowego żywienia. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, mięso, ryby i odpowiednia ilość płynów –  około 2 litrów wody. Karmiące mamy powinny natomiast wystrzegać się m.in. alkoholu, gazowanych napojów, produktów zawierających duże ilości konserwantów. Mama może też jeść sushi, tatar, a nawet sery pleśniowe.

 

 

Jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego

Niektóre kobiety mają mleka więcej niż dziecko może zjeść. Pielęgniarki radziły, by oddawały je do banku mleka. W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni istnieje jedyny na Pomorzu bank mleka kobiecego. Jego zasoby umożliwiają karmienie naturalnym pokarmem dzieci, które z przyczyn medycznych lub losowych nie mogą być karmione mlekiem własnych mam. To profesjonalne laboratoria, gdzie mleko od honorowych dawczyń jest bezpiecznie przechowywane i dostarczane potrzebującym maluszkom. Dotyczy to dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży lub ważących mniej niż 2,5 kg, donoszonych w stanie ciężkim, szczególnie tych, u których zdiagnozowano ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju. Korzystają z niego też dzieci matek ciężko chorych. Jest to też szczególnie ważne w przypadkach przedwczesnego zakończenia ciąży związanego z chorobą nowotworową matki i koniecznością rozpoczęcia jej leczenia z zastosowaniem chemioterapii czy też kobiet po mastektomii, które urodziły dzieci.

 

 

Następne spotkania:

  • 19 września br. godz. 10.00-12.00 – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.
  • 27 września br. godz. 11.00-13.00 – Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., Szpital św. Wojciecha
  • spotkania w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. oraz Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy zostaną zaplanowane na początku października 2018 r.

 

Zobacz: Prawie wszystko o karmieniu piersią

 

view szablon artykułu