Zespół lekarzy ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie (w ramach spółki Szpitale Pomorskie), przygotowując się do wprowadzenia tych procedur, odbył liczne szkolenia i kursy w renomowanych zagranicznych ośrodkach.

 

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Naprawa zastawki jest alternatywą dla chirurgicznej jej wymiany na sztuczną protezę. Może być wykonana u pacjentów z izolowaną niedomykalnością zastawki aortalnej lub skojarzona z dodatkowymi patologiami aorty wstępującej i opuszki. Zabieg przeprowadza się w przypadku niedomykalności trójpłatkowej zastawki, jak również w przypadku jej dwupłatkowej odmiany.  – Główną korzyścią pozostawienia naprawianej własnej zastawki jest brak konieczności przyjmowania przez pacjenta leków przeciwkrzepliwych oraz wyeliminowanie negatywnych aspektów związanych z obecnością sztucznej zastawki serca – mówi dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, ordynator Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.  – W tym roku w naszym ośrodku przeprowadzono pięć zabiegów naprawy zastawki aortalnej. Wszyscy pacjenci zostali wypisani do domu w stanie dobrym z kompetentną zastawką. Pozostają pod naszą stałą kontrolą – dodaje dr Jarmoszewicz.

Poza tymi zabiegami wykonuje się też naprawy zastawki mitralnej i trójdzielnej metodą małoinwazyjną.

 

Wysokospecjalistyczne zabiegi

Wprowadzanie nowych procedur jest konsekwencją dążenia do ustawicznego podnoszenia jakości i możliwości terapeutycznych dla pacjentów województwa pomorskiego.

Przypomnijmy, że Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń poszerzyło zakres oferowanych usług medycznych. Od niedawna przeprowadza się przezskórne usuwanie elektrod wewnątrzsercowych. Natomiast od ubiegłego roku wykonuje się m.in. hipotermię terapeutyczną, przezskórne zamykanie ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD, PFO), zamykanie uszka lewego przedsionka, wszczepianie stymulatorów serca z elektrodą komorową implantowaną w pęczek Hisa hipotermię terapeutyczną, rotablację wieńcową. Kardiochirurdzy specjalizują się też m.in. w zabiegach małoinwazyjnej naprawy zastawki mitralnej, aortalnej, trójdzielnej czy zabiegach skojarzonych zastawkowo-wieńcowych.