Podczas pięknej pogody w niedzielę, 30 lipca 2017 r. można było nie tylko korzystać z uroków plażowania, ale i zrobić coś dla swojego zdrowia. Lekarze dermatolodzy odpowiadali na liczne pytania i wątpliwości plażowiczów. U wielu badanych osób stwierdzono nieprawidłowości, które powinny zostać skonsultowane ze specjalistami.

 

Trudne pytania

Czy każdy może się opalać? Jak długo można korzystać z kąpieli słonecznych? Jak nie zachorować na czerniaka? Na te pytania można było uzyskać odpowiedzi podczas akcji Pomorskie dla Zdrowia. Pracownicy Szpitali Pomorskich zapraszali na  bezpłatne badania i konsultacje dermatologiczne, doradzali też, jak chronić skórę przed promieniowaniem UV. Bez konieczności rejestracji i czekania w długich kolejkach mieszkańcy i turyści mieli okazję zrobić badania diagnostyczne i sprawdzić, czy posiadane znamiona są niebezpieczne.

 

 

Jakie badania wykonano?

Podczas pikniku na gdyńskiej plaży można było m.in.: sprawdzić ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi, cholesterolu, kwasu moczowego oraz określić współczynnik BMI. Były też szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy i pokazy ratownictwa medycznego oraz prezentacja programu „Wolontariat szpitalny” promujący ideę wolontariatu.  

 

Mobilne przychodnie

Do tej pory w czasie Pomorskie dla Zdrowia w letnich przychodniach we Wdzydzach Kiszewskich i na plaży w Brzeźnie przebadano 1375 osób. Dermatolodzy i onkolodzy u 35 osób stwierdzili nieprawidłowości i zalecili pilne konsultacje dermatologiczne i chirurgiczne

Celem akcji Pomorskie dla Zdrowia jest promowanie zdrowego i bezpiecznego wypoczynku na słońcu. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wspólnie ze swoimi szpitalami chce zachęcić mieszkańców, a także przebywających w czasie wakacji turystów, do regularnych badań, prawidłowej pielęgnacji skóry i ochrony przed czerniakiem.
 

Kolejna akcja Pomorskie dla Zdrowia będzie miała miejsce w niedzielę, 13 sierpnia 2017 r. w Ustce.