Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9ce77ca1-8f9a-476b-aaa5-7c8030cb4f2d.jpg To był rok samych rekordów. Gdańskie lotnisko podsumowało ostatnie 12 miesięcy

To był rok samych rekordów. Gdańskie lotnisko podsumowało ostatnie 12 miesięcy

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdansku.

Rekordowa liczba pasażerów, najwięcej w historii operacji lotniczych i bardzo dobry wynik finansowy. Do tego utrzymana trzecia pozycja wśród polskich lotnisk. Rok 2019 w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku rok 2019 można zaliczyć do bardzo udanych.

 

O tym, jak wyglądał miniony rok w porcie lotniczym oraz o wyzwaniach na 2020 r. podczas konferencji prasowej poinformował w czwartek, 16 stycznia 2020 r. Tomasz Kloskowski, prezes zarządu PLG.

 

Ponad 5 mln pasażerów

W minionym roku udało się obsłużyć rekordową liczbę podróżnych. Było ich ponad 5 mln. – Liczyliśmy, liczyliśmy i udało się dokładnie policzyć, że w 2019 r. z naszych usług skorzystało 5 376 120 pasażerów – poinformował Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Jest to wzrost o 8 proc. w stosunku do poprzedniego roku. – Obsłużenie ponad 5 mln pasażerów to był nasz cel. To ważna dla nas informacja, że pasażerowie coraz chętniej wybierają Gdańsk jako cel swoich podróży i że dobra sytuacja gospodarcza Pomorza oraz coraz lepsza oferta turystyczna mają bezpośredni wpływ na zwiększający się ruch pasażerski – podkreślił prezes PLG. Miesiącem, w którym było najwięcej odlatujących i przylatujących, był lipiec. Obsłużono wtedy ponad 564 tys. podróżnych.

 

Pasażerowie obsłużeni w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku w latach 2003-2019. Mat. pras.

 

Rekord operacji lotniczych i cargo

Od kilku lat systematycznie wzrasta liczba operacji lotniczych. W 2019 r. były łącznie 48 882 starty i lądowania. Rosną także przeładunki towarów Trzeba tu jednak pamiętać, że ruch cargo w Polsce to tak naprawdę dwa lotniska: w Warszawie i Katowicach. – Firmy kurierskie przesłały przez nasz port 6887 ton ładunków. To o 11 proc. więcej niż w poprzednim roku – zaznaczył prezes Kloskowski. – Ten wynik zauważają kolejne firmy, które rozmawiają z nami o możliwościach swojego rozwoju w Gdańsku – dodał.

 

W finansach również bardzo dobrze

Liczba pasażerów, operacji lotniczych czy tonaż przesyłek cargo wpływają na wynik finansowy lotniska. – Ubiegłoroczny zysk netto wyniósł prawie 50 mln zł. To o ponad 500 proc. więcej niż w 2019 r. Dzięki tak dobrym wynikom finansowym możemy bez problemów realizować nasze inwestycje, takie jak np. Airport City Gdańsk – zaznaczył prezes PLG. Rekordowy jest też wynik EBIDTA (105 861 tys. zł), który w stosunku do 2018 r. wzrósł o 93 proc.

 

Wynik finansowy Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Mat. pras.

 

A co nas czeka w 2020 r.?

Wśród wyzwań na 2020 rok prezes Tomasz Kloskowski wymienia między innymi organizację ruchu lotniczego podczas finału piłkarskiej Ligi Europy, który odbędzie się 27 maja 2020 r. – Wtedy możemy się spodziewać nawet 100 dodatkowych samolotów, które trzeba będzie obsłużyć w bardzo krótkim czasie – opowiada prezes. Ale lotnisko czeka również intensywna praca nad rozbudową terminala, budową pierwszego budynku Airport City. Czy w tym roku uda się pobić kolejny rekord liczby pasażerów? – Życzyłbym sobie takich rekordów każdego roku. Ale czeka nas ciężka praca. Mam jednak nadzieję, że rekordowego 6-milionowego pasażera powitamy w 2021 roku – podsumowuje Tomasz Kloskowski.  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.