Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d1f19b01-b395-4b16-8cec-fab58aac13b1.jpg Tablica Bolesława Mazurkiewicza w Gdyni. Wodniacy uczczą wybitnego żeglarza

Tablica Bolesława Mazurkiewicza w Gdyni. Wodniacy uczczą wybitnego żeglarza

Bolesław Mazurkiewicz

Na alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni w niedzielę, 12 maja 2019 r. zostanie odsłonięta tablica poświęcona Bolesławowi Mazurkiewiczowi. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego.

 

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, patronatem honorowym objął je  marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Partnerami są Gdynia, Liga Morska i Rzeczna i Polski Związek Żeglarski. Impreza jest częścią obchodów 95-lecia PZŻ.

 

Ważna uroczystość

W niedzielę, 12 maja o godzinie 12 w alei Żeglarstwa Polskiego, na południowym falochronie gdyńskiej mariny, odsłonięta zostanie tablica dla Bolesława Mazurkiewicza. Wydarzenie połączone będzie z uroczystym otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego, a uświetni je występ męskiego chóru szantowego Zawisza Czarny.

 

Kim był?

Profesor Bolesław Mazurkiewicz (1931-2017) był jednym z najważniejszych organizatorów pomorskiego żeglarstwa. To współzałożyciel Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (obecnie Pomorski Związek Żeglarski), członek jego zarządu, a w latach 1979-1992 prezes. Był także honorowym prezesem PoZŻ. Bolesław Mazurkiewicz od początku istnienia Rady Rozwoju Żeglarstwa Województwa Gdańskiego zasiadał w jej prezydium. Był współtwórcą Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza oraz członkiem wielu organizacji morskich, żeglarskich i akademickich. Zawodowo i naukowo związany z Politechniką Gdańską, w której w latach 1987-1990 pełnił funkcję rektora. Specjalizował się w konstrukcjach hydrotechnicznych, w tym marinach.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy przejdą do siedziby PoZŻ na spotkanie żeglarskie. Będzie ono okazją m.in. do podziwiania prac marynistycznych Olimpii Dębskiej i Jerzego Springera oraz obejrzenia filmu o Bolesławie Mazurkiewiczu.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 r. odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.