Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c362e895-cbdc-4fdb-acc0-e5034ceb2e42.jpg Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?

Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?

Fot. Pixabay/ padrinan

Na konferencji prasowej 20 marca 2020 r. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili w Polsce stan epidemii. Daje to rządowi nowe narzędzia do walki z zakażeniem koronawirusem. Będzie też więcej ograniczeń dla obywateli.

 

W Polsce do 20 marca na Covid-19 zachorowało 425 osób, z czego 10 to mieszkańcy Pomorza.

 

Szkoły zamknięte i wyższe kary 

13 marca 2020 r. w Polsce został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Zamknięto szkoły, przedszkola, zawieszono działalność instytucji kultury i zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób. Ponadto, rząd zdecydował o zamknięciu granic, a wszyscy Polacy, wracający do Polski, muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Wtedy zakażonych było niespełna 70 osób.

Tydzień później w Polsce liczba chorych wzrosła prawie sześciokrotnie. Na konferencji prasowej minister Szumowski ogłosił wprowadzenie stanu epidemii. Zdecydowano tym samym o przedłużeniu czasu zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków do Wielkanocy (12-13 kwietnia 2020 r.), tym samym Morawiecki wydłużył czas pobierania zasiłku opiekuńczego przez rodziców dzieci do lat 8 o kolejne dwa tygodnie. Wprowadzono także wyższe kary dla osób, które nie przestrzegają kwarantanny – nawet do 30 tys. zł. Termin wyborów prezydenckich nie został zmieniony – mają się odbyć 10 maja 2020 r. 

 

Stan epidemii – co to oznacza?

Jeśli w kraju zostaje wprowadzony stan epidemii (ogłasza go minister zdrowia), to od tej pory rząd może częściowo ograniczyć prawa obywateli. W walce z epidemią ważne jest odizolowanie chorych od zdrowych. Dlatego też wprowadzony stan pozwala na zamknięcie miast lub obszarów, znajdujących się wokół ognisk wirusa (tak zrobiono w prowincji Hubei, której stolicą jest miasto Wuhan).

Rząd od teraz może zdecydować również o zamknięciu galerii handlowych (pozostaną otwarte tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki), a także oddelegować pracowników służby zdrowia do innych zadań i innych miejsc pracy tak, by jak najskuteczniej pomagać w walce z koronawirusem. 

Możliwe konsekwencje stanu epidemii to także:

  • ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,

  • zamknięcie miast (zakaz ich opuszczania i wjazdu),

  • nakaz udostępnienia lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych,

  • ograniczenia w sposobie przemieszczania się,

  • wprowadzenie obowiązku szczepień,

  • ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów i produktów spożywczych

  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń,

  • wprowadzenie obowiązkowe zabiegi sanitarne.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.