Pomorscy seniorzy, już po raz drugi, skorzystają z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom. W programie bierze udział 15 powiatów z regionu. Zostanie zaszczepionych ponad 2,2 tys. mieszkańców. Samorząd województwa pomorskiego przekazał na ten cel 530 tys. zł, resztę dołożyły powiaty.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 13 czerwca 2019 r. podpisano porozumienia o współfinansowanie programu szczepień ochronnych. Do programu przystąpiły powiaty: bytowski, chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, pucki, słupski, tczewski, wejherowski, sztumski oraz miasta: Gdynia, Słupsk i Sopot.
Dlaczego 65 plus?
Osoby powyżej 65. roku życia, które dodatkowo mają przewlekłe choroby, są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami. A jedyną skuteczną metodę zapobiegania chorobom stanowią szczepienia ochronne. Dlatego też pomorski samorząd w budżecie województwa przeznaczył 530 tys. zł na ten cel. Pieniądze będą wydane m.in. na szczepienia, edukację pacjentów oraz promocję programu. Natomiast powiaty dofinansowują program w wysokości 50 proc. tylko na szczepienia. Ma je dostać 2219 seniorów.
– Drugi już raz, tym razem wspólnie z 15 powiatami, dofinansowujemy program zdrowotny, który jest dedykowany seniorom. To element realizacji polityki senioralnej oraz zdrowotnej, w którą zaangażowany jest samorząd województwa – mówiła członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. Zaznaczyła, że szczepienia mają dwa wymiary. W pierwszym chodzi o profilaktykę chorób wywołanych przez pneumokoki. Drugim zaś jest działalność edukacyjna i uświadomienie mieszkańcom województwa istniejących zagrożeń. – Samorząd wojewódzki wesprze finansowo szczepienia w 50 proc., czyli w takiej samej wysokości, jak inne samorządy, z którymi współpracujemy. Bardzo nas cieszy, że w 2018 r. z tych szczepień ochronnych skorzystało prawie 95 proc. osób uprawnionych. Oznacza to, że program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Co ważne, nasze starania profilaktyczne w zakresie przeciwdziałania chorobom wywołanym pneumokokami zostały docenione. Otóż w bieżącym roku, podczas XXIV Międzynarodowego Kongresu Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia w Katowicach, zostaliśmy wyróżnieni tytułem Brązowego Lidera Ochrony Zdrowia 2019 w kategorii promocja zdrowia i profilaktyka m.in. właśnie za realizację programu szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom – dodała Kapała-Sokalska.
Przypomnijmy, że województwo pomorskie przeznacza też środki na takie programy profilaktyczne jak: wczesne wykrywanie nowotworów (rak piersi, szyjki macicy i jelita grubego), czynniki ryzyka w miejscu pracy, cukrzyca typu 2 oraz rehabilitacja kardiologiczna.
Był pilotaż, trwa realizacja programu
W związku z wysoką zapadalnością na chorobę pneumokokową wśród seniorów, samorząd województwa pomorskiego, we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka.
Jest to pierwszy partnerski program polityki zdrowotnej realizowany na tak szeroką skalę wspólnie z powiatami z województwa pomorskiego. Uzyskał on ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W 2018 r. był wprowadzony pilotażowy program, w ramach którego udało się zaszczepić 2 102 osoby z 2 226 planowanych seniorów z 11 powiatów.
– Celem założenia Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej jest zapobieganie zachorowaniom na inwazyjną chorobę pneumokokową poprzez zwiększenie liczby osób zaszczepionych przeciw pneumokokom wśród populacji objętej programem – wyjaśnia Maciej Laszkiewicz – zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Dzięki realizacji programu zwiększy się świadomość zdrowotna wśród pacjentów z grup ryzyka oraz wiedza personelu medycznego. Zakłada się, że poprzez szczepienia, zmniejszy się nie tylko liczba zachorowań na inwazyjne zakażenia pneumokokowe w naszym regionie, ale też będzie mniej przypadków śmiertelnych – dodaje Laszkiewicz.
Jest lepiej, ale nie idealnie
Największą zapadalność na inwazyjne zachorowania pneumokokowe w 2018 r. stwierdzono w województwie zachodniopomorskim, pomorskim i lubuskim. Co roku z jej powodu umiera nawet kilka milionów osób na świecie. Jak informowała Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Przeciwepidemiologicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, województwo pomorskie przez wiele lat było na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na inwazyjną chorobę pneumokokową w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. – W 2018 r. większą zapadalność stwierdzono w województwie zachodniopomorskim, niemniej jednak w naszym regionie zapadalność na 100 tys. osób była dwukrotnie większa niż średnia zapadalność w Polsce. Największą zapadalność w 2018 r. stwierdzono w Gdyni oraz powiatach bytowskim i kwidzyńskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik śmiertelności, zwłaszcza w grupie seniorów – dodała Bardoń-Błaszkowska.
Pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji) jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji) np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast pośrodku jest zapalenie płuc. |
Fot. Dorota Kulka