Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/612c82ec-a4cc-4043-8606-bb8c023dd25b-2.jpg Prawie 2,5 mln pasażerów. Gdańskie lotnisko na drugim miejscu w Polsce. A co z punktualnością?

Prawie 2,5 mln pasażerów. Gdańskie lotnisko na drugim miejscu w Polsce. A co z punktualnością?

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zajął drugie miejsce pod względem liczby pasażerów, którzy przewinęli się przez lotnisko w ciągu pierwszego półrocza tego roku. Pierwsze są krakowskie Balice. Na trzeciej pozycji znalazły się Katowice. Gdańskie lotnisko w lipcu było też najbardziej punktualnym portem lotniczym w Polsce.

 

W pierwszym półroczu 2019 r. polskie lotniska regionalne obsłużyły 13,7 mln pasażerów.

 

Z których lotnisk chętnie korzystają pasażerowie?

Wśród regionalnych portów lotniczych obsługujących powyżej miliona pasażerów najwięcej podróżujących samolotami, bo 3,8 mln skorzystało z siatki połączeń krakowskiego lotniska. To o 616 tys. osób więcej niż w tym samym okresie 2018 r. Drugą pozycję zajął gdański port lotniczy z 2,46 mln pasażerów ze wzrostem o 138 tys. pasażerów Na podium znalazły się też Katowice z 2,03 mln podróżnych. Kolejne miejsca przypadły Wrocławowi (1,64 mln, o 145 tys. więcej niż z I półroczu 2018 r.), Modlinowi (1,58 mln) i Poznaniowi (1,03 mln).

Największą dynamikę wzrostu ruchu pasażerskiego odnotowano na lotnisku w Krakowie (wzrost o 19,3 proc.). Kolejne miejsca zajęły Wrocław (wzrost o 9,6 proc.) i Gdańsk (wzrost o 5,9 proc.).

Natomiast spośród lotnisk obsługujących poniżej miliona pasażerów liderem okazał się Rzeszów (363 tys., wzrost o 8,3 tys.), drugie miejsce zajął Szczecin (prawie 290 tys.), a kolejne: Bydgoszcz (196 tys.), Lublin (166 tys.), Łódź (111 tys., więcej o prawie 10 tys.), Olsztyn (65 tys., więcej o prawie 13 tys.) i Zielona Góra (11 tys.). A największą dynamikę wzrostu zanotowały lotniska w Olsztynie (wzrost o 26 proc.), drugie miejsce przypadło Łodzi (wzrost o 10,1 proc.), a za nią uplasowała się Bydgoszcz (wzrost 3,7 proc.).

 

Skąd pochodzą dane?

Statystki ruchu pasażerskiego przygotował Związek Regionalnych Portów Lotniczych na podstawie danych z 13 lotnisk regionalnych w Polsce za pierwsze półrocze 2019 r. Z wyliczeń tych wynika, że z połączeń regularnych i czarterowych oferowanych przez porty lotnicze skorzystało prawie 14 mln podróżnych. To o ponad 950 tys. więcej (o 7,5 proc.) w porównaniu z tym samym okresem 2018 r. Było to najlepsze pierwsze półrocze w historii polskich portów regionalnych. W tym samym czasie średnia dynamika ruchu pasażerskiego w europejskich lotniskach według ACI Europe wyniosła 4,4 proc.
Z siatki połączeń w 2018 r. portów regionalnych skorzystało 28,1 mln podróżnych. Związek szacuje, że 2019 r. zamknie się liczbą ok. 30 mln podróżnych.

W pierwszym półroczu 2019 r. we wszystkich czternastu polskich portach lotniczych obsłużono ponad 22,3 mln podróżnych. Z tego 62 proc. obsłużono na lotniskach regionalnych, a 38 proc. na Lotnisku Chopina w Warszawie. 

 

Lider punktualności

Według portalu pasażer.com wszystkie polskie lotniska, poza Zieloną Górą, poprawiły swoją punktualność. W lipcu ponownie gdańskie lotnisko było liderem jeśli chodzi o czasowe realizowanie operacji lotniczych. Współczynnik punktualności wyniósł 86,16 proc. Średnie opóźnienie to 20 min (spadek o 5 min). Najbardziej punktualnym przewoźnikiem okazał się Air Baltic  (100 proc.), natomiast najmniej – Sun Express (8,33 proc.).
Dla porównania średni współczynnik punktualności polskich lotnisk wyniósł 82,01 proc., czyli był wyższy o 10,5 p.p. Z największych lotnisk najpunktualniejszy był Gdańsk, zaś z mniejszych – Szczytno Szymany. Średnia dla większych portów wyniosła 78 proc. i była wyższa o 10 p.p. Mniejsze lotniska miały lepszy wynik – 85,92 proc. (wzrost o 11,1 p.p.).

Dane pochodzą z firmy VariFlight monitorującej rzeczywisty czas operacji lotniczych. Badana jest, tak jak w całej branży lotniczej, punktualność wylotów mierzona 30-minutowym opóźnieniem startu rejsu spod bramki lub ze stanowiska postojowego w porównaniu z deklarowanym czasem startu rejsu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.