Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/676f4dc0-c666-4696-bb08-a252ea783503.jpg Poznaj sposoby dawnych gdańszczan na zachowanie zdrowia. Nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym

Poznaj sposoby dawnych gdańszczan na zachowanie zdrowia. Nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym

Mat. prasowy MAG

Jaki był stan zdrowia dawnych gdańszczan? Gdzie powstawały szpitale i apteki? Skąd czerpano wodę pitną? Jak funkcjonował system kanalizacji miejskiej? Tego wszystkiego dowiemy się zwiedzając nową wystawę w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Jej otwarcie zaplanowano w środę, 27 listopada 2019 r.

 

Opracowując aspekty medyczne wystawy „Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku” muzealnicy konsultowali się z pracownikami naukowymi Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Co zobaczymy na wystawie?

Na wystawie będzie można zobaczyć 200 zabytkowych przedmiotów pochodzących ze średniowiecza i czasów nowożytnych. Wśród nich będą się znajdować m.in.: grzebienie, szczoteczki do zębów, akcesoria kosmetyczne, nocniki, elementy dawnej infrastruktury wodociągowej, okulary, narzędzia chirurgiczne, strzykawki, butelki i pojemniki aptekarskie, a także fajki do tytoniu.

Dobrym wyznacznikiem stopnia higieny i warunków życia w dawnych czasach jest występowanie zmian na szkieletach zmarłych. Z badań antropologicznych dowiadujemy się, że w utrzymaniu kondycji pomagała gdańszczanom urozmaicona dieta, wynikająca z położenia miasta nad morzem i rzeką. Ze szczegółowymi informacjami będzie można się zapoznać na przykładzie szkieletu odkrytego w trakcie wykopalisk w kościele św. Jakuba w Gdańsku. Szczątki te należały do Gotthilfa Bergemanna, dzierżawcy gospody mieszczącej się przed wiekami w Domu Gildii Szyprów.

Oddzielną część wystawy poświęcono Wasserkunstowi, czyli kunsztowi wodnemu, który od 1536 r. funkcjonował w Gdańsku nad kanałem Raduni. To wysoko wydajne i zaawansowane technicznie urządzenie jako jedno z pierwszych w Europie było wyposażone w pompy tłokowe. Ich praca zapewniała odpowiednie ciśnienie w rurach doprowadzających bieżącą wodę do miasta.

 

Dodatkowych atrakcji zwiedzającym dostarczą multimedia:

  • film animowany pokazujący dawne lecznictwo (w tym rekonstrukcje zabiegów chirurgicznych, takich jak amputacja kończyny lub trepanacja czaszki), rozwój gdańskich szpitali oraz straszliwe zarazy nawiedzające miasto,
  • aplikacja edukacyjna „Wyczyść kocmołucha”, gra typu drag & drop (przeciągnij i upuść) polegająca na wybieraniu przedmiotów, dzięki którym jej bohater odzyska higienę osobistą i schludny wygląd.

 

Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku

  • otwarcie: 27 listopada 2019 r., środa, godz. 13.00
  • wystawa czynna: 27 listopada 2019 r. – 14 czerwca 2020 r.
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
  • ul. Mariacka 25/26 (Dom Przyrodników)
  • Gdańsk

 

Wstęp na otwarcie wystawy jest bezpłatny. Później będzie biletowany zgodnie z cennikiem muzeum.

 

Wydarzenie na Facebooku

 

 

 

 

Plakat wystawy Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku

 

Wystawa została dofinansowana ze środków Miasta Gdańska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.