Aktualności

Poznaj sposoby dawnych gdańszczan na zachowanie zdrowia. Nowa wystawa w Muzeum Archeologicznym

Mat. prasowy MAG
Mat. prasowy MAG

Jaki był stan zdrowia dawnych gdańszczan? Gdzie powstawały szpitale i apteki? Skąd czerpano wodę pitną? Jak funkcjonował system kanalizacji miejskiej? Tego wszystkiego dowiemy się zwiedzając nową wystawę w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Jej otwarcie zaplanowano w środę, 27 listopada 2019 r.

 

Opracowując aspekty medyczne wystawy „Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku" muzealnicy konsultowali się z pracownikami naukowymi Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Co zobaczymy na wystawie?

Na wystawie będzie można zobaczyć 200 zabytkowych przedmiotów pochodzących ze średniowiecza i czasów nowożytnych. Wśród nich będą się znajdować m.in.: grzebienie, szczoteczki do zębów, akcesoria kosmetyczne, nocniki, elementy dawnej infrastruktury wodociągowej, okulary, narzędzia chirurgiczne, strzykawki, butelki i pojemniki aptekarskie, a także fajki do tytoniu.

Dobrym wyznacznikiem stopnia higieny i warunków życia w dawnych czasach jest występowanie zmian na szkieletach zmarłych. Z badań antropologicznych dowiadujemy się, że w utrzymaniu kondycji pomagała gdańszczanom urozmaicona dieta, wynikająca z położenia miasta nad morzem i rzeką. Ze szczegółowymi informacjami będzie można się zapoznać na przykładzie szkieletu odkrytego w trakcie wykopalisk w kościele św. Jakuba w Gdańsku. Szczątki te należały do Gotthilfa Bergemanna, dzierżawcy gospody mieszczącej się przed wiekami w Domu Gildii Szyprów.

Oddzielną część wystawy poświęcono Wasserkunstowi, czyli kunsztowi wodnemu, który od 1536 r. funkcjonował w Gdańsku nad kanałem Raduni. To wysoko wydajne i zaawansowane technicznie urządzenie jako jedno z pierwszych w Europie było wyposażone w pompy tłokowe. Ich praca zapewniała odpowiednie ciśnienie w rurach doprowadzających bieżącą wodę do miasta.

 

Dodatkowych atrakcji zwiedzającym dostarczą multimedia:

  • film animowany pokazujący dawne lecznictwo (w tym rekonstrukcje zabiegów chirurgicznych, takich jak amputacja kończyny lub trepanacja czaszki), rozwój gdańskich szpitali oraz straszliwe zarazy nawiedzające miasto,
  • aplikacja edukacyjna „Wyczyść kocmołucha", gra typu drag & drop (przeciągnij i upuść) polegająca na wybieraniu przedmiotów, dzięki którym jej bohater odzyska higienę osobistą i schludny wygląd.

 

Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku

  • otwarcie: 27 listopada 2019 r., środa, godz. 13.00
  • wystawa czynna: 27 listopada 2019 r. – 14 czerwca 2020 r.
  • Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
  • ul. Mariacka 25/26 (Dom Przyrodników)
  • Gdańsk

 

Wstęp na otwarcie wystawy jest bezpłatny. Później będzie biletowany zgodnie z cennikiem muzeum.

 

Wydarzenie na Facebooku

 

 

 

 

Plakat wystawy Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku

 

Wystawa została dofinansowana ze środków Miasta Gdańska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości