Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 r. powstała wyjątkowa kolekcja obrazów inspirowanych opowiadaniami Stefana Żeromskiego zebranymi w książce „Wiatr od morza”.

Założeniem Muzeum Narodowego w Gdańsku, zamawiającego te prace, było pokazanie ich na wyjątkowej wystawie. Obrazy zostały ponadto wykorzystane jako ilustracje w specjalnym wydaniu książki Żeromskiego przygotowanym przez współorganizatora projektu – Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha-Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

 

W setną rocznicę zaślubin

Premiera wystawy „Wiatr od morza. W sto lat później” odbyła się jesienią 2018 r. w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Następnie wystawa gościła w Słupsku, Wejherowie, Malborku, Kartuzach oraz Bytowie.

Kolejna jej odsłona zostanie przygotowana w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku, gdzie będzie można ją zwiedzać od 1 do 13 lutego 2020 r. Zarówno termin, jak i miejsce nie są przypadkowe. Dla Pomorzan data 10 lutego 1920 r. to jedna z najważniejszych dat w historii, związana z zaślubinami Polski z morzem. Organizatorom projektu szczególnie zależało na tym, by wystawa trafiła do Pucka w przededniu rocznicy tamtych wydarzeń i wpisała się w obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

 

Wystawa „Wiatr od morza. W sto lat później” w Pucku

  • wernisaż: 1 lutego 2020 r.
  • wystawa czynna: do 13 lutego 2020 r.
  • Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku
  • ul. Lipowa 3c
  • Puck

 

Na wystawę zapraszają marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz burmistrz Puck Hanna Pruchniewska. Jej współorganizatorami są Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku, natomiast mecenasem – Port Lotniczy im Lecha Wałęsy w Gdańsku.