Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/16914c90-3437-442a-8d42-682202218d3e.jpg Pomorskie Sztormy wręczone w Sopocie. Ich warto zapamiętać

Pomorskie Sztormy wręczone w Sopocie. Ich warto zapamiętać

Danuta Grodzicka-Kozak, prezes zarządu WFOŚiGW i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

Głosowanie na „Pomorskie Sztormy 2016" zakończone, a 10 laureatów odebrało już prestiżowe statuetki. Jak co roku, plebiscyt zorganizowany został przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto" we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

 

Wręczenie nagród odbyło się 28 lutego 2017 r. na deskach Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. W każdej z trzech kategorii laureatów wybierali w głosowaniu czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto” oraz kapituły złożone z dziennikarzy i ekspertów.

 

Człowiekiem Roku w kategorii Kultura został Paweł Machcewicz, który drugą statuetkę odebrał w kategorii Inwestycja Roku za Muzeum II Wojny Światowej
Fot. Sławomir Lewandowski

 

Sport

Zwycięzcę z kategorii Sportowe Odkrycie Roku ogłosił Szymon Jachimek, współzałożyciel kabaretu Limo. Statuetka trafiła do Klaudii Maruszewskiej, zawodniczki Jantara Ustka, która została młodzieżową mistrzynią świata w rzucie oszczepem.

Sztorm w kategorii Drużyna Roku wręczyła wokalistka Julia Pietrucha – nagrodzona została Lechia Gdańsk za zdobycie 5. miejsca w poprzednim sezonie ekstraklasy. Statuetkę odebrali trener Lechii Piotr Nowak, kapitan zespołu Milosz Krasić oraz lider i dobry duch drużyny – Sebastian Mila. – Chciałbym podziękować w imieniu całego zespołu. Nagroda jest dla nas motywacją do dalszej ciężkiej pracy na najlepsze wyniki – mówił Mila ze sceny.


Sebastian Mila, zawodnik i lider Lechii Gdańsk, odebrał statuetkę dla Drużyny Roku
Fot. Sławomir Lewandowski

Trzecią sportową statuetkę w kategorii Sportowiec Roku wręczył fotograf Maciej Kosycarz. To nagroda wyjątkowa, bo o zwycięzcy decydowali czytelnicy, którzy wyróżnili Angelikę Cichocką – zawodniczkę Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego, mistrzynię Europy w biegu na 1500 metrów.

 

Biznes

W kategorii Biznes nagrody również przyznano w trzech kategoriach. W pierwszej – Młoda Firma Roku – nagrodzono firmę Baltica Bicycles, która zajmuje się produkcją i sprzedażą klasycznych rowerów miejskich. Statuetkę wręczył Piotr Nitka, wiceprezes zarządu Tekton Capital, głównego partnera Pomorskich Sztormów 2016. – Gdyby ktoś jeszcze rok temu powiedział mi, że pomysł wypali, nie uwierzyłbym. Teraz dostaliśmy dodatkowy zastrzyk energii. Nagroda wskazuje, że idziemy w dobrym kierunku – powiedział Jakub Polakowski, właściciel Baltica Bicycles.

Firmą Roku ogłoszono natomiast Sunreef Yachts, specjalizującą się w budowie jachtów. Ubiegłoroczny model Supreme 68 był hitem na wielu targach jachtowych, a model 70 Sunreef Power na targach Yacht Show w Singapurze otrzymał nagrodę dla „Najlepszego jachtu wielokadłubowego na świecie”. Statuetkę wręczyła Aleksandra Kędzierska Fontaine, która przez lata była gwiazdą najsłynniejszej rewii mody Lido de Paris.


Statuetkę dla Firmy Roku odbiera przedstawiciel Sunreef Yachts
Fot. Sławomir Lewandowski

Zaraz po tym Katarzyna Figura wręczyła nagrodę w kategorii Inwestycja Roku. Sztorm trafił do Muzeum II Wojny Światowej za wyjątkową wystawę na skalę światową – o wygranej w tej kategorii zadecydowali czytelnicy.

 

Kultura

Pierwszy Sztorm ogłoszono w kategorii Odkrycie Roku. Krzysztof Skiba wręczył nagrodę grafikowi i ilustratorowi Patrykowi Hardziejowi. To twórca plakatów, okładek, kurator i współtwórca II Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, która prezentowana była w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Wilnie i planowana jest też m.in. w Berlinie.

Człowiekiem Roku został Paweł Machcewicz, który od 2008 roku jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej i – mimo sporu z ministrem Piotrem Glińskim – broni swojej instytucji. – Jestem bardzo zaskoczony, odbierając nagrody w dwóch kategoriach. Całe życie pracowałem jako historyk, nie spodziewałem się, że będę odbierał statuetkę z kategorii inwestycje. Dzisiejszy wieczór jest dla mnie potwierdzeniem, że warto było doprowadzić projekt Muzeum II Wojny Światowej do końca – mówił Machcewicz.

W ostatniej kategorii z dziedziny Kultury doceniono Wydarzenie Roku, którym okazał się musical „Notre Dame de Paris” wystawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Na wrześniową premierę bilety wykupiono już w marcu. Polscy fani czekali na to wydarzenie 18 lat (od paryskiej premiery) i patrząc na frekwencję i opinie, oczekiwania widzów zostały w pełni spełnione.


Bogdan Gasik, z-ca dyrektora Teatru Muzycznego w Gdyni odbiera wyróżnienie za musical „Notre Dame de Paris”
Fot. Sławomir Lewandowski

 

Pomorska EuroInspiracja

Ostatnia statuetka na gali została przyznana w specjalnej kategorii Pomorska Euroinspiracja 2016. Marszałek Mieczysław Struk wręczył nagrodę przedstawicielowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za projekt „Ochrona bioróżnorodności rezerwatów przyrody Pomorza”. Nagrodę odebrała Danuta Grodzicka-Kozak, prezes zarządu WFOŚiGW. – Czujemy się tym bardziej wyróżnieni, że doceniona została przyroda, rezerwaty przyrody i środowisko, które obecnie nie jest na fali – mówiła prezes.

Na koniec gali Mikołaj Chrzan, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto”,  wręczył jeszcze Medal Karty Trójmiasta – wyróżnienie przyznawane za działania integrujące mieszkańców całej trójmiejskiej metropolii. Nagrodę otrzymało Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

 

Kto decydował o wygranych w ramach poszczególnych kategorii?

Sport: Adam Korol – wioślarz, czterokrotny mistrz świata, Anna Rogowska – medalistka olimpijska w skoku o tyczce, Maciej Kowalczuk – z-ca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku, Tomasz Osowski i Grzegorz Kubicki z „Gazety Wyborczej Trójmiasto”.

Biznes: Zbigniew Canowiecki – prezes Pracodawców Pomorza, Małgorzata Jasnoch – prezes Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Marcin Nowicki – ekspert rynku pracy, właściciel firmy Broad Context, Ewa Janczukowicz-Cichosz – zastępca dyrektora Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Adam Mikołajczyk – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego, Mikołaj Chrzan i Michał Jamroż z „Gazety Wyborczej Trójmiasto”.

Kultura: Aleksandra Szymańska – dyrektor gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej, Jacek Friedrich – dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, Jerzy Snakowski – znawca i popularyzator opery, musicalu i baletu, Władysław Zawistowski – dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Beata Jaworowska – z-ca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Przemysław Gulda i Małgorzata Muraszko – dziennikarze „Gazety Wyborczej Trójmiasto”.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.