Staże, szkolenia, praktyki to nie wszystko. Ponad tysiąc uczniów ze Słupska i okolic kształci się w przyszłościowych branżach IT, elektronice czy kreatywnej reklamie. Dzięki unijnemu wsparciu będą mieli większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy.
Projekt Szkoła zawodowa szkołą dobrego wyboru realizowany w Słupsku otrzymał nominację w plebiscycie Pomorskie Sztormy. Głosowanie już trwa. Wyniki oraz wręczenie statuetek odbędzie się podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni, 27 marca 2019 r.
Tak uczy się w Słupsku
Projektem objętych będzie ponad tysiąc uczniów z regionu słupskiego. Młodzież ma do wyboru między innymi zajęcia z języków obcych oraz doradztwa edukacyjno-zawodowego. Szkoły zawodowe zakupiły nowe pomoce dydaktyczne i wyposażenie pracowni. Co ważne, ze wsparcia korzystają nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele. Dla 37 nauczycieli przygotowana została oferta szkoleń, kursów, a nawet studiów podyplomowych.
Pracodawcy zapraszają
Ale nauka teorii to nie wszystko, co projekt oferuje młodym słupszczanom. Ważna jest również współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami. Młodzież uczestniczy w licznych stażach i praktykach zawodowych. – Odbyłam aż 150 godzin stażu w firmie logistycznej. Mogłam poznać pracę logistyków od kuchni. Dzięki temu wiem, że teoria to nie wszystko i ważne jest jej połączenie z praktyką – mówi Martyna, kształcąca się w kierunku technik logistyk. – Poza tym, dzięki uczestnictwu w projekcie poznałam nowych ludzi i nawiązałam nowe znajomości. To bardzo przydatne w przyszłej pracy zawodowej – dodaje.
A uczniowie zachwalają
Jeszcze nie tak dawno szkoła zawodowa czy technikum kojarzyło się z nie najlepszą ofertą edukacyjną i szkołą, do której szli najmniej zdolni uczniowie. To już jednak nieaktualny obraz. Obecnie uczniowie kończący szkoły zawodowe stają się elitą na rynku pracy. – W czasie nauki ukończyłem trzy różne szkolenia, w tym takie, które pozwoliły przystąpić do państwowych egzaminów na różne uprawnienia. Uczestniczyłem też w wielu wizytach studyjnych w całej Polsce – zachwala Bartłomiej, uczeń czwartej klasy. Wsparcie, z jakiego korzystają uczniowie ze Słupska, pozwoli im na odniesienie sukcesu na rynku pracy. Łączna wartość projektu to ponad 6 mln zł. W tej kwocie aż 5,6 mln zł to unijne dofinansowanie.