Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/94a26c6f-0088-4188-bbe2-bf31a2cb9e66.jpg Pomorskie nagrodzone podczas IX Festiwalu Ekonenergetyki w Opolu. Zielony Feniks i wyróżnienie za najlepsze ekologiczne realizacje

Pomorskie nagrodzone podczas IX Festiwalu Ekonenergetyki w Opolu. Zielony Feniks i wyróżnienie za najlepsze ekologiczne realizacje

Gala wręczenia Nagrody Zielonego Feniksa w Opolu

Nagroda Zielonego Feniksa to specjalne wyróżnienia osób, instytucji i firm zasłużonych dla rozwoju ekoenergetyki. Z województwa pomorskiego nagrodę tę otrzymali firma Infracorr sp. z o.o. z Gdańska oraz dr inż. Tadeusz Żurek. Natomiast gmina Przywidz odebrała specjalne wyróżnienie.

 

Uroczysta gala wręczenia statuetek Zielonego Feniksa odbyła się 23 listopada 2017 r. w Opolu w ramach 3-dniowego Festiwalu Ekoenergetyki. 

 

Zielony Feniks dla firmy Infracorr sp. z o.o. i wyróżnienie dla gminy Przywidz

Festiwal jest kontynuacją pięciu edycji Forum Ekoenergetyki w Polkowicach. Od trzech lat Festiwal obejmuje problematykę OZE – efektywności energetycznej, budownictwa energooszczędnego i ekomotoryzacji. Nagrody (statuetki Zielonego Feniksa) od 2014 roku przyznawane są również w kategorii ekomotoryzacja.

Do kapituły nagrody Zielonego Feniksa wpłynęły cztery wnioski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jury zdecydowało o przyznaniu statuetki Zielonego Feniksa firmie Infracorr sp. z o. o. z Gdańska. Gminie Przywidz przyznano wyróżnienie.

Firma Infracorr sp. z o. o. otrzymała Nagrodę Zielonego Feniksa w kategorii realizacje: za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetyki. Przedsiębiorstwo z Gdańska opracowało i zastosowało w przemyśle System Przetwarzania i Zarządzania Energią ze źródeł odnawialnych i skojarzonych, który jest przykładem generacji energii elektrycznej i ciepła wytwarzanego z promieniowania słonecznego, energii wiatru i gazu (biogazu). Powstała instalacja, która składa się m.in. z turbiny wiatrowej i paneli fotowoltaicznych, zasila zakład produkcyjny firmy PPU Magnet sp. z o.o. w Niestępowie.

Gmina Przywidz została zgłoszona do nagrody w dwóch kategoriach konkursowych. Były to zasługi we wspieraniu i upowszechnianiu idei ekoenergetyki oraz osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetyki. W gminie Przywidz w ramach realizacji inwestycji „Słońce w Przywidzu” powstały 142 kompletne instalacje solarne na budynkach publicznych, m.in szkołach, urzędzie gminy, plebanii oraz na budynkach prywatnych mieszkańców. Poza tym, gmina przeprowadziła termomodernizację budynków użyteczności publicznej.

W gminie Przywidz realizowanych będzie jeszcze wiele projektów mających na celu oszczędzanie energii i dbanie o środowisko. Nawet najmłodsi mieszkańcy mają okazję uczyć się o ekologicznych rozwiązaniach technologicznych. Utworzoną w 2016 roku klasę gimnazjalną o profilu strażacko-ekologicznym ukończyło 23 uczniów.

 

Zielony Feniks dla eksperta planowania energetycznego

W tym roku nagrodę Zielonego Feniksa otrzymał również ekspert zajmujący się planowaniem energetycznym, gospodarką energetyczną, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy efektywności projektów proekologicznych i termomodernizacyjnych. Ma wieloletnie doświadczenie w firmach konsultingowych, doradczych i projektowych, jak również w samorządzie wojewódzkim. Dr inż. Tadeusz Żurek w latach 2005-2011 kierował Fundacją Poszanowania Energii w Gdańsku. To najstarsza w kraju, bo działającą od roku 1991, organizacja ukierunkowana na działalność promującą poprawę efektywności energetycznej, wdrażanie proekologicznych i odnawialnych źródeł energii oraz założenia energetyki rozproszonej. W latach 2009-2016 kierował Referatem Planowania Energetycznego w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz pełnił funkcję pełnomocnika marszałka województwa pomorskiego ds. energetyki. Dr Tadeusz Żurek w ramach działalności samorządowej kierował zespołem opracowującym założenia i koncepcje budowy tzw. „Wysp energetycznych” i energetyki rozproszonej, w szczególności na terenie województwa pomorskiego. Aktualnie bierze udział w organizacji „Bałtyckiego Centrum Efektywności Energetycznej” w Kołobrzegu.

Wniosek o Nagrody Zielonego Feniksa złożył Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Festiwalu Ekoenergetyki

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.