Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/512ce623-2eae-4b8a-aac2-9bffb40dfafa.jpg Pomarańcze na drzewie przed szpitalem na Zaspie. Nowy sposób na promocję badań profilaktycznych

Pomarańcze na drzewie przed szpitalem na Zaspie. Nowy sposób na promocję badań profilaktycznych

Pomarańcze na drzewie przed szpitalem na Zaspie

Na drzewie przed Szpitalem św. Wojciecha w Gdańsku wyrosły dojrzałe pomarańcze – to nietypowy sposób podejścia do kolonoskopii. „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię" to hasło społecznej kampanii informacyjnej realizowanej przez Copernicus mającej zachęcić do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.

 

Nieszablonowa akcja promocyjna ma skłonić do skorzystania z darmowych badań kolonoskopowych. Jest elementem trzyletniej kampanii zorganizowanej w ramach projektu Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego prowadzonej przez Copernicus Podmiot Leczniczy.

 

Jak w Europie Południowej

Na drzewie przed Szpitalem im św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie pojawiły się dojrzałe cytrusy. Zimą w naszej strefie klimatycznej to niecodzenne zjawisko. Dlatego właśnie ma zainteresować przechodniów i pacjentów szpitala oraz zachęcić do wzięcia udziału w bezpłatnych, profilaktycznych badaniach kolonoskopowych.

– Zależy nam, aby kampania edukacyjno-promocyjna, była nieszablonowa, przyciągająca uwagę, a także żeby przełamywała barierę lęku przed badaniem, co według naszych obserwacji jest największą przeszkodą – mówi koordynator projektu Małgorzata Kondek –  Dzięki dotychczasowym akcjom promocyjnym w 2018 r. badania wykonało już 1696 osób, a liczba chętnych nadal rośnie.

–  Akcje takie jak pomarańczowe drzewo przed Szpitalem św. Wojciecha w Gdańsku to bardzo dobry pomysł na zachęcenie do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych – uważa Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Wierzę, że ten ciekawy sposób zwrócenia uwagi na problem profilaktyki raka grubego zachęci wielu mieszkańców województwa pomorskiego do skorzystania z kolonoskopii, czyli badania, które wykrywa ten rodzaj raka – dodaje Kapała-Sokalska.

 

Kolonoskopia może uratować życie

Badania profilaktyczne pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc. Kolonoskopia trwa od 15 do 40 min i pozwala na dokładne przyjrzenie się końcowemu odcinkowi układu pokarmowego. Wykorzystywany do tego kolonoskop – to cienka i bardzo giętka rura. Podczas kolonoskopii istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych takich jak np. usuwanie polipów.

Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem, z czego prawie 60 proc. zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce w 2015 r. na nowotwory jelita grubego zachorowało 18 457 osób. Ta choroba dotyczy 13 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet (źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów). Rak jelita grubego przez długi okres może przebiegać bezobjawowo, dlatego edukacja odgrywa kluczową rolę. Ten nowotwór rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Proces najczęściej trwa kilkanaście lat. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów, możliwe jest znaczące obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także skuteczne leczenie już istniejących, bezobjawowych nowotworów we wczesnym stadium choroby.

Rak jelita grubego rozwija się bardzo długo i również bardzo długo nie daje żadnych objawów, czasem pojawiają się niespecyficzne bóle brzucha lub wzdęcia oraz zmiana rytmu wypróżnień. Może także pojawić się chudnięcie, brak apetytu, a nawet gorączka.

 

Gdzie można się przebadać?

Badania wykonywane są w Gdańsku w Szpitalu św. Wojciecha i Szpitalu im. M. Kopernika. W przypadku wykrycia nieprawidłowości leczenie odbywa się w Wojewódzkim Centrum Onkologii – specjalistycznym ośrodku zajmującym się problematyką chorób nowotworowych. Dzięki temu Copernicus zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej.

Badania są też wykonywane w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Medpharma Zakładzie Opieki Zdrowotnej SA w Starogardzie Gdańskim.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub telefonicznie pod numerem 58 727 01 30.

 

W ramach kampanii promocyjnej w 2018 r. w powiatach, w których najmniej osób zgłasza się  na badania wykonano cztery murale o łącznej powierzchni 290 mkw. Zachęcały do skorzystania z tej formy profilaktyki. Latem, w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, przy molo w Brzeźnie pojawił się sztuczny bałwan, który zapraszał przechodniów do spotkania w punkcie informacyjnym. Kolejnym działaniem było uruchomienie fotobudki Copernicus Mamma Centrum przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 2 w Gdańsku, z której można wysłać zgłoszenie na badanie.

W 2019 r. w Bytowie, Kościerzynie i Starogardzie Gdańskim odbędą się trzy pokazy videomappingu 3D, które w widowiskowy i niekonwencjonalny sposób przekażą treści edukacyjne, zachęcając do badań profilaktycznych

Zobacz: Dlaczego warto zrobić kolonoskopię?

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.