Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c2fdf943-8567-4fad-8a55-1733a023c452.jpg Po latach przerwy kontenery wracają na Wisłę. Barką z Gdańska do Warszawy

Po latach przerwy kontenery wracają na Wisłę. Barką z Gdańska do Warszawy

Barka z kontenerami przy Nabrzeżu Ziółkowskiego w Nowym Porcie w Gdańsku.

„Jesteśmy w miejscu, od którego wszystko się zaczyna". Tymi słowami w porcie w Gdańsku wicemarszałek Ryszard Świlski zainaugurował pilotażowy rejs kontenerowy. Ma on pokazać, że możliwy jest powrót transportu kontenerów Wisłą do centrum kraju.

 

Barka załadowana 20 kontenerami wypłynęła z gdańskiego portu 19 kwietnia 2017 r. punktualnie o godz. 10.00. Jej rejs w górę rzeki będzie trwać kolejne 9 dni i zakończy się w Warszawie. Organizatorzy i uczestnicy rejsu liczą na to, że w najbliższych latach takich barek na Wiśle będzie znacznie więcej. Efektem wyprawy ma być także zdobycie danych, które posłużą do sporządzenia „Studium wykonalności dla dolnej Wisły”.

 

Ryszard Świlski: „Staramy się, aby drogi wodne wróciły do łask w systemie transportowym”

– Wierzę, że ten rejs to doświadczenie, które będzie procentowało na przyszłość – podkreślał Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Chcemy dzisiaj pokazać, co się dzieje na Wiśle w zakresie transportu śródlądowego, jakie inwestycje są konieczne do zrealizowanie. Staramy się, aby śródlądowe drogi wodne wróciły do łask w systemie transportowym. Mamy jednak świadomość, że samorządy regionalne nie są w stanie takich inwestycji samodzielnie zrobić. To jest także ogromne wyzwanie i zobowiązanie dla rządu.

 

Sławomir Kopyść: „Rozwój żeglugi to zadanie cywilizacyjne i szansa rozwoju ekonomicznego”

– Rewitalizacja śródlądowych dróg wodnych to zadanie cywilizacyjne i wiem, że przed nami jest jeszcze ciągle wiele do zrobienia – mówił Sławomir Kopyść, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. – Kilka lat temu byłem w porcie w Dortmundzie. Jeden z inżynierów tego portu opisywał nam jego sukces. Mówił, że tamtejszy port śródlądowy wygenerował kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Rozwój żeglugi śródlądowej to szansa rozwoju ekonomicznego.

 

Marszałek Świlski na tle kontenerów

Kontenery załadowane na barce, gotowe do rejsu. Od lewej: Ryszard Świlski – wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Sławomir Kopyść – wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Fot. Małgorzata Pisarewicz

 

Marcin Osowski: „Żeglowna Wisła podniesie atrakcyjność portu w Gdańsku”

– Gdańsk wzrósł na rzece i stworzył swoją potęgę dzięki Wiśle – przypomniał Marcin Osowski, dyrektor ds. infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. – Inwestycje, które Zarząd Portu będzie wykonywał w najbliższym czasie, będą służyły również rozwojowi tej drogi logistycznej. Droga wodna E-40, czyli Wisła, to otworzenie nowych możliwości rozwoju dla gdańskiego portu. Żeglowna Wisła znakomicie podniesie jego atrakcyjność.

 

Pierwszy promocyjno-badawczy rejs kontenerowy odbywa się w ramach międzynarodowego projektu EMMA, który ma zwiększyć możliwości przewozu towarów w państwach nadbałtyckich. Rejs wpisuje się również w obchody Roku Rzeki Wisły związanego z upamiętnieniem 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.