Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7cb46628-1f44-4724-a98f-0162013eaae0.jpg Pieszo lub rowerem. Poznaj najpiękniejsze zakątki Pomorza podczas bezpłatnych spacerów z przewodnikami

Pieszo lub rowerem. Poznaj najpiękniejsze zakątki Pomorza podczas bezpłatnych spacerów z przewodnikami

Krajobraz Mierzei Wiślanej. Fot. Karolina Owsińska / archiwum UMWP

Do wyboru jest aż siedem wycieczek. Podczas spacerów będzie okazja, by zobaczyć z bliska najstarsze jeziora lobeliowe, najwyższe w województwie klify nadmorskie oraz trudno dostępne zakątki leśne. W wędrówkach, które odbędą się 18-22 października 2019 roku, może wziąć udział każdy.

 

Wycieczki organizuje Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych z okazji Dnia Krajobrazu, który przypada 20 października.

 

Rowerowa wędrówka po Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Pierwsza wycieczka to edukacyjna ścieżka rowerowa Pętla Przytarnia, która rozpocznie się w Wielu. Szlak wiedzie przez Przytarnię, przy jeziorze Wdzydze, następnie przez gęste bory urozmaicone licznymi śródleśnymi jeziorkami i torfowiskami, aż po najwyższe wzniesienie parku – Chełmice.

W sąsiedztwie szlaku znajduje się jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego – planowany rezerwat „Motowęże”, czyli obszar torfowiskowo-krajobrazowy, rozciągający się na powierzchni około 118 ha. Celem wycieczki rowerowej będzie nie tylko ukazanie różnorodności krajobrazu, ale także pokazanie roli różnorodnych zbiorników wodnych w przyrodzie.

 

Spacer krajobrazowy „Woda w krajobrazie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego”

  • 18 października 2019 roku, piątek, godz. 9.00-14.00
  • miejsce rozpoczęcia: Wiele
  • miejsce zakończenia: Struga/Przytarnia
  • obowiązkowe wcześniejsze zgłoszenia
  • szczegółowe informacje: tel. 58 686 82 73, e-mail: g.sadowska@pomorskieparki.pl; osoba do kontaktu: Grażyna Sadowska.

 

Zaborskie jeziora

Podczas wycieczki po Zaborskim Parku Krajobrazowym będzie można przyjrzeć się z bliska jeziorom lobeliowym oraz ramienicowym, które stanowią perłę parku. Spacer rozpocznie się prelekcją „Jeziora skarbem zaborskiej przyrody”, a następnie uczestnicy wyruszą w trasę autokarem. Trasa będzie wiodła od miejscowości Charzykowy przez Swornegacie i Laskę.

Spacer po Zaborskim Parku Krajobrazowym „Jeziora skarbem zaborskiej przyrody”

  • 19 października 2019 roku, sobota, godz. 9.00-14.00
  • miejsce rozpoczęcia i zakończenia: ul. Turystyczna 10, Charzykowy
  • obowiązkowe wcześniejsze zgłoszenia (do 18 października 2019 roku) pod nr tel. 535 562 419, ilość miejsc ograniczona, o udziale w spacerze decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Szlakiem Potoku Oliwskiego

W sobotę, 19 października 2019 roku warto też zajrzeć do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Trasa spaceru będzie wiodła wzdłuż Potoku Oliwskiego, od jego źródła do zabytkowej, XVI-wiecznej kuźni wodnej. Podczas wycieczki uczestnicy zobaczą m.in. nieistniejący już rezerwat przyrody, dawniej chroniący siedliska bobrów. Na leśnym odcinku trasy będzie można zobaczyć meandrujący potok i przy tej okazji omówić kwestie związane z renaturyzacją rzek. Poruszony zostanie także problem zagrożenia powodziowego dolnego tarasu miasta i roli, jaką odgrywa las w naturalnej retencji wód. Ponadto będzie można zobaczyć stawy pstrągowe.

Spacer „Trójmiejski Park Krajobrazowy – z biegiem Potoku Oliwskiego”

  • 19 października 2019 roku, sobota, godz. 9.00-13.00
  • miejsce rozpoczęcia: przystanek autobusowy Harfowa (ul. Słowackiego/Matarnia)
  • miejsce zakończenia: pętla tramwajowa Gdańsk Oliwa.

 

Dookoła pięciu jezior

Pracownicy Parku Krajobrazowego Dolina Słupi zabiorą chętnych na wyjątkowy spacer szlakiem pięciu jezior. Będzie to okazja, aby poznać klejnoty wśród polskich jezior, czyli jeziora lobeliowe. Prowadzący opowiedzą także roli wody w krajobrazie i życiu człowieka. Spacer rozpocznie się przy elektrowni wodnej w Studze, a następnie uczestnicy zobaczą krajobraz dolny rzecznej, jeziora Żabie, Pomysko, Modre oraz Jasień w Łupawsku.

Spacer „Szlakiem pięciu jezior w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi”

  • 19 października 2019 roku, sobota, godz. 10.00-14.00
  • miejsce rozpoczęcia: elektrownia wodna w Strudze koło Soszycy
  • miejsce zakończenia: siedziba Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Bytowskie w Łupawsku.

 

 

Nadmorskie klify i obserwowanie ptaków

Spacer Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym przy klifach to nie tylko okazja, by podziwiać rozewskie urwiska, ale także obserwować rzadkie gatunki ptaków (uczestnicy wycieczki otrzymają specjalne lornetki). W trakcie spaceru odbędą się prelekcje dotyczące budowy geologicznej oraz roli wody w kształtowaniu krajobrazów. Trasa wędrówki obejmie klify Rozewia oraz malowniczą Dolinę Chłapowską.

Wycieczka „Nadmorski Klub Przyrodnika – spacer krajobrazowy przy Klifach”

  • 19 października 2019 roku, sobota, godz. 9.00-14.00
  • miejsce rozpoczęcia i zakończenia: Władysławowo (przejazd od Rozewia autokarem)
  • na wycieczkę obowiązują zapisy (limit 25 osób), które przyjmowane są pod adresem npk@pomorskieparki.pl lub telefonicznie pod numerem 58 674 06 85.

 

Woda w krajobrazie Żuław Wiślanych

Trasa spaceru po Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana obejmie fragment Mierzei Wiślanej oraz Żuław Wiślanych, które nazywane są „krainą na wodzie”. Woda na tym terenie w dużej mierze została ujarzmiona w sieć rowów i kanałów melioracyjnych, by umożliwić funkcjonowanie człowieka. Podczas spaceru będzie można zobaczyć przepompownię, wały przeciwpowodziowe i most zwodzony. Ponadto będzie okazja, by podziwiać faunę i florę Żuław Wiślanych. Wycieczkę zakończy zwiedzanie Muzeum Sztuthof, które zostało umieszczone w czasie II wojny światowej właśnie na otoczonej wodą mierzei, by uniemożliwić więźniom ucieczkę.

Spacer „Woda w krajobrazie Żuław i Mierzei Wiślanej”

  • 21 października 2019 roku, poniedziałek, godz. 10.00
  • miejsce rozpoczęcia i zakończenia: ul. Muzealna 6–10, Sztutowo

 

Kaszubskie jeziora w Kartuzach

Ostatni ze spacerów to wędrówka wokół dwóch jezior: Klasztornego Dużego i Małego w Kartuzach. Przewodnicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego opowiedzą o wpływie wody na ukształtowanie terenu i krajobrazu. Spotkanie będzie też okazją, by zobaczyć „od kuchni” kartuską oczyszczalnię ścieków, dowiedzieć się, jak funkcjonuje i poznać nowy program oczyszczania jezior kartuskich.

Spacer „Woda w krajobrazie = życie”

  • 22 października 2019 roku, wtorek, godz. 9.00-14.00
  • miejsce rozpoczęcia i zakończenia: Kaszubski Park Krajobrazowy, Kartuzy, ul.PCK 1
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.