Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/08980685-5d27-4bba-8383-413ada6638c7.jpg Perspektywa kobieca w literaturze. Ranking 100 książek na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet

Perspektywa kobieca w literaturze. Ranking 100 książek na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet

Kobieta wybierająca książki z półki

Za kilka dni będzie można wybierać najlepsze książki o kobietach, równości płci, przemocy czy ekologii. W czwartek 28 czerwca 2018 r. w Bibliotece Manhattan organizacje kobiece przestawią listę tytułów nominowanych do rocznicowego rankingu.

 

W ten sposób pomorskie stowarzyszenia i fundacje kobiece chcą podkreślić, że w roku 2018 mija nie tylko 100 lat Niepodległej, ale jest to także setna rocznica nadania praw wyborczych kobietom w Polsce.

 

100 książek i 10 kategorii

Przez dwa miesiące na specjalnej grupie w serwisie Facebook można było zgłaszać tytuły książek, które opowiadają o równych prawach i szansach, wolności oraz otwartości. Z ponad 210 publikacji zostanie wybranych 100. Na listę będą głosować internauci. Dzięki temu powstanie ranking 100 książek na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet. Ranking zostanie podzielony na 10 kategorii, tematycznie obejmujących kwestie płci, przemocy, codzienności czy ekologii, m.in. „Na oczach wszystkich”, „Uwalnianie Bogini”, „Odważ się!”.

Wśród zgłoszonych książek są zarówno propozycje współczesnych pisarzy i pisarek, jak i literatura należąca do już do klasyki. Znajdziemy tam m.in. Marię Nurowską, Agnieszkę Graff, Olgę Tokarczuk, Michela Fabera, Erikę Jong, Stiega Larssona, Alice Munro oraz Marię Dąbrowską, Astrid Lindgren, Virginię Woolf i Sylvię Plath.

Spotkanie w Bibliotece Manhattan poprowadzi gdańska pisarka Barbara Piórkowska. Poza poznaniem listy nominowanych książek, będzie to także okazja do rozmów o literaturze, która dotyka kobiecego doświadczenia, poszerza feministyczne perspektywy i jest bliskiej kobiecej wrażliwości. W spotkaniu wezmą udział m.in. Elżbieta Rutkowska (Świetlica Krytyki Politycznej Trójmiasto), Lidia Makowska (Trójmiejska Akcja Kobieca), Przemysław Czaja i Magdalena Kruszyńska (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku), dr Monika Żółkoś (Instytut Filologii Polskiej UG) oraz dr Barbara Kijewska (Instytut Politologii UG).

Więcej informacji o spotkaniu i rankingu na profilu społecznościowym 100 książek na 100-lecie Praw Wyborczych.

 

100 książek na 100-lecie Praw Wyborczych Kobiet

  • 28 czerwca 2018 r., czwartek, godz. 18.00
  • Biblioteka Manhattan
  • al. Grunwaldzka 82
  • Gdańsk
  • wstęp wolny

100 lat praw wyborczych kobiet

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.