Aktualności

Organy i saksofon w kościele? Improwizacja, jazz i coś jeszcze na gdańskiej Oruni

Patryk Podwojski – organy
Patryk Podwojski – organy. Fot. mat. prasowe

To już czwarty Koncert Oruński. Tym razem z organami zagra saksofon. Wyjątkowy duet zaprezentuje utwory J.S. Bacha, W.A. Mozarta, G. Faure, M. Regera, G. Merkla, J. Brahmsa.

 

Na zabytkowych organach Eduarda Wittka z 1911 r. w salezjańskim kościele parafialnym pw. Świętego Jana Bosko na gdańskiej Oruni, 22 września 2019 r. zagra Patryk Podwojski. Towarzyszyć mu będzie saksofonista Szymon Zawodny.

 

Koncert

Gdańszczanin Patryk Podwojski na organach i pochodzący z Dąbrowy Górniczej saksofonista Szymon Zawodny – młodzi polscy artyści – zaprezentują program złożony z improwizacji organowych oraz utworów skomponowanych na ten niecodzienny zestaw instrumentów. Nie zabraknie również motywów muzycznych znanych z polskich filmów.

 

Organy

Po ponad dwóch latach prac konserwatorsko-organmistrzowskich, 3 lutego 2019 r. podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmiały zabytkowe organy z 1911 r. w salezjańskim kościele parafialnym pw. Świętego Jana Bosko w Gdańsku-Oruni. Dzięki inicjatywie tutejszego proboszcza księdza Mariusza Słomińskiego, zrealizowano projekt renowacji i częściowej rekonstrukcji neoromantycznych organów pneumatycznych elbląskiej firmy Eduarda Witteka, ufundowanych w 1911 r. dla tutejszego kościoła przez rodzinę Hoene. Program 2-letnich prac obejmował renowację i konserwację szafy organowej oraz przywrócenie oryginalnego kształtu instrumentu sprzed ponad wieku. Kompleksowe prace konserwatorsko-organmistrzowskie, prowadzone pod nadzorem dr hab. Andrzeja Szadejki, przywróciły nie tylko sprawność techniczną, ale również pierwotny blask brzmienia. Organy na Oruni to jedyny w pełni sprawny i stylistycznie spójny instrument z przełomu XIX i XX w. w aglomeracji gdańskiej, który umożliwia nie tylko prezentację romantycznej i neoromantycznej muzyki organowej i kameralnej w najwierniejszej formie, ale również inspiruje do realizowania nowych unikatowych projektów.

 

 

Oruńskie Koncerty. Saksofon

  • 22 września 2019 r., niedziela, godz. 17.00
  • kościół parafialny pw. św. Jana Bosko
  • ul. Gościnna 15
  • Gdańsk-Orunia

 

Wykonawcy:

  • Patryk Podwojski – organy
  • Szymon Zawodny – saksofon

 

 

 

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości