Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/3f1080a7-2ed9-4bdc-8874-0cd207338275.jpg Opuszczone flagi, znicze przed urzędem i odwołane imprezy. Pomorze w żałobie po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska

Opuszczone flagi, znicze przed urzędem i odwołane imprezy. Pomorze w żałobie po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska

Urząd Miejski w Gdańsku

W Gdańsku żałoba po śmierci Pawła Adamowicza będzie trwała do dnia pogrzebu. W Gdyni i Sopocie od 15 do 17 stycznia 2019 r. Gdańszczanie składają kwiaty i znicze pod Urzędem Miejskim w Gdańsku. Na znak żałoby w urzędach opuszczono flagi do połowy masztu i przepasano je kirem. Miasta wyłożyły też księgi kondolencyjne.

 

Wojewoda pomorski podjął decyzję o ogłoszeniu żałoby w województwie do dnia pogrzebu. Prezydent RP zapowiedział, że dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej.

 

Księgi i znicze

Księga kondolencyjna pamięci prezydenta Pawła Adamowicza została wyłożona o godz. 10.00 w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Będzie można wpisywać się do niej do piątku, 18 stycznia, do godz. 15.00. Księga kondolencyjna jest też wyłożona w gdyńskim urzędzie przy al. Piłsudskiego 52/54 oraz w urzędzie w Sopocie przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27.

Pod Urzędem Miejskim w Gdańsku cały czas pojawiają się kwiaty i znicze, które składają mieszkańcy miasta w hołdzie prezydentowi. Kondolencje i żal z powodu śmierci prezydenta Gdańska płyną z całego świata. W poniedziałek 14 stycznia 2019 r. w wiecu ku czci pamięci Pawła Adamowicza na Targu Węglowym wzięło udział około 16 tys. osób. Wśród nich obecni byli m.in. Donald Tusk, Bogdan Borusewicz, Sławomir Rybicki oraz władze Gdańska i współpracownicy prezydenta. Odbyła się ekumeniczna modlitwa, a na koniec wiecu wszyscy wysłuchali piosenki „The sound of silence” wykonanej a capella przez zespół Disturbed.

 

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wpisuje się do księgi kondolencyjnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Księga znajduje się w sali 107 na pierwszym pietrze. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

 

Czas żałoby

W całym Trójmieście ogłoszono żałobę, która będzie trwała od 15 do 17 stycznia, a w Gdańsku do dnia pogrzebu prezydenta (data nie została jeszcze ustalona). W związku z tym odwołano wiele imprez rozrywkowych. Chodzi m.in. o spektakle w Teatrze Wybrzeże, Operze Bałtyckiej, Teatrze Muzycznym w Gdyni i projekcje filmowe w Gdyńskim Centrum Kultury. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich ogłosił żałobę w całym województwie, która ma trwać do dnia pogrzebu prezydenta Adamowicza.

Codziennie do dnia pogrzebu o 17.00 w bazylice Mariackiej będą odmawiane różańce i msze św. w intencji Pawła Adamowicza. W czwartek 17 stycznia 2019 r. odbędzie się specjalna sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której radni uroczyście pożegnają prezydenta miasta. W mieście zostały również wygaszone iluminacje świąteczne.

 

Pomoc psychologa

Świadkowie tragicznych zdarzeń 27. finału WOŚP w Gdańsku oraz wszyscy mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie psychologów. Uruchomione zostały całodobowe numery telefonów, pod którymi dyżurują profesjonalni lekarze: 577 772 838, 787 960 860 i 58 347 82 82. Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pomocy udzielają specjaliści Fundacji FOSA i MOPR.

Ponadto pomoc można uzyskać w każdym z dziewięciu Centrów Pracy Socjalnej działających w Gdańsku (adresy można sprawdzić na stronie gdańskiego MOPR). Także Fundacja Wspierania Rodzin Przystań oferuje dzieciom, młodzieży i dorosłym bezpłatne wsparcie psychologiczne pod numerem 505 700 270. Na zlecenie MOPR pomocy przez całą dobę udzielają też specjaliści z Centrum Interwencji Kryzysowej pod numerem 58 511 01 21.

 

Śledztwo w sprawie zabójstwa

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Sprawca około godz. 20.00 wdarł się na scenę i kilka razy ugodził prezydenta nożem. Adamowicz jeszcze na scenie był reanimowany. Następnie przewieziono go do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Operacja trwała 5 godzin. Rany zadane przez napastnika były bardzo ciężkie. Prezydenta nie udało się uratować. Zmarł w poniedziałek 14 stycznia 2019 r. Miał 53 lata.

Stefan W. został aresztowany na trzy miesiące. Usłyszał zarzut zabójstwa. Jego sprawę bada pięciu prokuratorów. Podczas przesłuchania 14 stycznia 2019 r. nie przyznał się do winy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.