Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8f8e4c81-d2e7-40a5-a3a1-9ae255c0319e-scaled.jpg Tylko 15 minut, które może uratować komuś życie. Oddawanie krwi naprawdę nie jest trudne [GALERIA]

Tylko 15 minut, które może uratować komuś życie. Oddawanie krwi naprawdę nie jest trudne [GALERIA]

Krwiobus przed urzędem  

Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej 21/27 w Gdańsku 15 lutego 2019 r. był specjalny czerwony autobus, w którym każdy chętny mógł oddać krew. Pobrano prawie osiem litrów krwi.

 

[AKTUALIZACJA]

Krwiobus podstawiony przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku już czeka. Zgłosiło się 30 chętnych, w tym osoby spoza urzędu. Jednak ze względu na stan zdrowia m.in. niski poziom hemoglobiny krew mogło oddać 17 z nich. W sumie udało się pobrać 7,650 litra tego cennego płynu. Jak twierdzi Jacek Bastian z Ultrakrwi: „To bardzo dobry rezultat, szczególnie, że są ferie. Cieszę sie, że tyle osób poczuło odruch serca i podzielio się tym, co mają najcenniejszego”.

 

Nie po raz pierwszy

Kolejny już raz pracownicy marszałka oddawali krew w specjalnie przystosowanym autobusie. Udział w akcji zadeklarowało ponad 20 osób. Wielu z urzędników oddawało krew po raz kolejny, byli też i tacy, który dołączyli dopiero w tym roku. Poza urzędnikami krew mogła oddać każda zdrowa osoba między 18. a 65. rokiem życia (60 lat w przypadku oośb, które oddają krew po raz pierwszy), która w piątek, 15 lutego w godzinach 9.00-14.00 przyszła przed budynek urzędu (rejestracja będzie do godz. 13.00). Wiele osób w geście solidarności oddało już krew po ataku na prezydenta Gdańska. – Tamta akcja miała duży odzew ze strony mieszkańców, a także pracowników urzędu marszałkowskiego i pokazała, jak nasza społeczność potrafi angażować się w ratowanie życia drugiego człowieka. Dlatego zachęcamy wszystkich do oddania krwi w piątek w krwiobusie – mówi Anna Drewnowska, dyrektor Departamentu Organizacji UMWP.

Tak o oddawaniu krwi mówiła jedna z oddających krew urzędniczek. – Krew oddaję od wielu, wielu lat, tzn. od narodzin mojej dorosłej już córki – mówi Renata Wierzchołowska z Departamentu Kultury. Robię to, bo nie mam nic cenniejszego, co mogę od siebie dać ludziom i mogę pomóc. Poza tym nie wymaga to ode mnie większego wysiłku i czasu – dodaje Wierzchołowska.

 

Marsz po krew

Każdy ma swój krwiobieg to akcja Stowarzyszenia Ultrakrew, która została objęta patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Jej celem jest propagowanie honorowego oddawania krwi i aktywności fizycznej. Część sportowa rozpoczęła się 14 stycznia startem z plaży na granicy Polski z Niemcami w Świnoujściu i przebiegała wzdłuż linii brzegowej, przez Międzyzdroje, aż do mety 20 stycznia w Piaskach. Każdy chętny mógł dołączyć w wybranym przez siebie miejscu i na dogodnej długości trasy. W ramach tej akcji przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego zaparkuje krwiobus.

 

Dlaczego krew jest tak ważna?

Krew to życiodajny płyn, którego nie można zastąpić żadnym innym. – Całym sercem wspieram tego typu akcje – mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Pierwszy raz oddałam krew mając 18 lat. Do tej pory oddałam około 10 litrów krwi. To życiodajny płyn, którego nie można zastąpić żadnym innym. Krew jest lekarstwem, które otrzymują między innymi osoby w stanach zagrożenia życia np. ranne w wypadkach, podczas operacji lub chorzy onkologicznie. Dlatego tak ważne jest promowanie donacji krwi. Zachęcam każdego dorosłego, kto jest zdrowy, a jeszcze w swym życiu krwi nie oddał, by udał się do stacji krwiodawstwa. To naprawdę nie jest trudne – tłumaczy Kapała-Sokalska. Oddawnie krwi trwa tylko ok. 15 min.

 

Kto może oddawać krew?

Krew może być oddawana przez osoby zdrowe od 18. do 65. roku życia (do 60 roku życia osoba, która oddaje krew po raz pierwszy), które ważą ponad 50 kg. Jednorazowo można oddać 450 mililitrów. Krew może być pobierana od kobiet cztery, a od mężczyzn sześć razy do roku.

Przed oddaniem krwi powinno się: zjeść lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek, wypić ok. 1 litra wody. Należy też mieć przy sobie dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości.

 

Jak się przygotować?

Osoba, która chce oddać krew powinna:
•  być zdrowa (nie można mieć np. kataru, kaszlu i opryszczki), wyspana i wypoczęta,
•  rano spożyć lekki posiłek np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem,
•  wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso, jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe.
•  ograniczyć palenie papierosów.
•  nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
•  przed oddaniem krwi wskazane jest wypić ok. 0,5 l płynów np. woda mineralna, sok, herbata.

 

Jakie są przeciwwskazania?

• siedem dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu przewodowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych.
• sześć miesięcy w przypadku większych operacji i innych zabiegów medycznych.
• sześć miesięcy po wykonaniu tatuażu, kolczykowania.
• sześć miesięcy od zabiegu akupunktury chyba, że została wykonana igłami do akupunktury jednorazowego użytku przez wykwalifikowanego lekarza,
• sześć miesięcy od kontaktu z obcą krwią – kontakt śluzówki z krwią, ukłucie igłą,
• sześć miesięcy od zabiegu endoskopii np. gastroskopia, kolonoskopia, artroskopia,
• choroby zapalne i uczuleniowe skóry, ostre stany uczuleniowe i okres odczulania, zaostrzenie przewlekłej choroby alergicznej,
• niedawny powrót z krajów o wysokiej zachorowalności na AIDS, choroby tropikalne, malarię,
• nietypowe zmiany skórne (do czasu wyjaśnienia ich przyczyny),
• ciąża i okres karmienia piersią oraz 6 miesięcy po porodzie lub po zakończeniu ciąży,
• okres miesiączkowania i do 3 dni po zakończeniu,
• dwa tygodnie po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego i gorączce powyżej 38ºC,
• dwa tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków,
• przyjmowanie leków z wyjątkiem witamin, doustnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy. W przypadku innych leków, o możliwości oddania krwi zdecyduje na miejscu lekarz.

 

Fot. Aleksander Olszak

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.