Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e1bf6550-5019-44d3-92bb-365efabf1928.jpg O tym, że warto karmić piersią dyskutowano w kościerskim szpitalu

O tym, że warto karmić piersią dyskutowano w kościerskim szpitalu

Iwona Janikowska

Moje dziecko je pokarm tylko z pewnego źródła to hasło konferencji połączonej z promocją poradnika laktacyjnego. Wydarzenie z udziałem Zuzanny Kołacz-Kordzińskiej, autorki publikacji „Karmienie piersią od A do Z" odbyło się 9 października 2018 r.

 

W wydarzeniu poza autorką, mamami i paniami w ciąży wzięli też udział lekarze, pielęgniarki, położne i wszyscy, którzy wspierają młode kobiety w okresie okołoporodowym.

 

Problemy mlecznej drogi

Dlaczego karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka? Co zrobić, gdy są problemy z pokarmem? Ile pieluszek zużywa maluszek? Czym jest kontakt skóra do skóry?  Kto pomoże, jeśli wystąpią jakieś komplikacje? To tylko niektóre z pytań, jakie zadawały uczestniczki spotkania w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Uczestnicy konferencji byli zadowoleni, że powstała publikacja, która zawiera nie tylko podstawowe informacje dla młodych mam, ale rozwiewa też wątpliwości dotyczące wielu kwestii, które są istotne dla pań, które już mają dzieci i planują kolejną ciążę.

 

Porady dla mam

Marek Moll, lekarz kierujący Oddziałem położniczo-ginekologicznym z pododdziałem patologii ciąży mówił o tym, jak powinna odżywiać się przyszła mama i mama karmiąca.

O tym, jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży i w okresie okołopordowym tłumaczyła dr Aleksandra Szulman-Wardal, kierownik Pracowni psychologicznej. Chodziło m.in. o akceptację ciąży, procesu karmienia i wsparcie, jakie powinni okazać bliscy.

Iwona Janikowska, położna koordynująca na Oddziale położniczo-ginekologicznym z pododdziałem patologii ciąży, opowiadała o tym, jak ważny dla przyszłych rodziców jest udział w zajęciach oferowanych przez szkoły rodzenia, o tym, ile cennych podpowiedzi i porad można w nich uzyskać.

Marek Biernat, ordynator Oddziału noworodkowego przybliżył problemy, jakie może mieć noworodek karmiony piersią. Dziecko musi nauczyć się prawidłowo chwytać i trzymać gruczoł. Ważna jest też pozycja, w jakiej mama przystawia malucha do piersi oraz to,
ile razy na dobę jest karmione.   

 

Cenna wiedza w przystępnej formie i ciekawej szacie graficznej

„Początki karmienia piersią. Jak dobrze zacząć?” to przewodnik dla rodziców o tym, jak postępować z maluszkiem od pierwszych dni po narodzinach. Broszura zawiera ważnych wskazówek. Rozwiewa wątpliwości, obala mity i burzy stereotypy. Podpowiada, kto i w jaki sposób może pomóc mamom.

Folder został wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w nakładzie 6 tys. egzemplarzy. Jej autorką jest mama dwóch córek Zuzanna Kołacz-Kordzińska, pedagog i doula, a także promotorka karmienia piersią. Współpomysłodawczynią była też Małgorzata Klawiter-Piwowarska, fanka karmienia piersią. Wydanie było konsultowane z lekarzami, specjalistami z zakresu pediatrii, położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz położną.

Poradnik, poza Kościerzyną, jest dostępny w tzw. szpitalach marszałkowskich, w których już odbyła się promocja broszury. Chodzi o Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku i Szpital im. św. Wojciecha w Gdańsku, Szpital Morskim im. PCK w Gdyni oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. 

Zobacz: Prawie wszystko o karmieniu piersią

Fot. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.