Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/14fd95bd-f8b2-47d2-90be-c3ba19c3ead4.jpg O problemach miast przyszłości i sposobach na ich rozwiązanie w IKM. Jak będą wyglądać w 2050 roku?

O problemach miast przyszłości i sposobach na ich rozwiązanie w IKM. Jak będą wyglądać w 2050 roku?

Uczestnicy spotkania w IKM

Współczesne miasto jest zaprzeczeniem ekosystemu. Zużywa więcej wody i energii niż oddaje, funkcjonuje w oparciu o środowiskowy kredyt. Zadłuża się, a ten kredyt kiedyś trzeba będzie spłacać to zadłużenie. Dyskusja o problemach i jeszcze możliwych działaniach podczas pierwszego spotkania z cyklu Klimat miasta przyszłości, odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 12 listopada 2019 r.

 

Spotkanie z Filipem Springerem poprowadzi Hanna Łozowska.

– Cyklem Miasto 2050 chcemy poszerzyć świadomość mieszkańców na temat tego, jak zmieniają się nasze miasta i ich otoczenie w procesie nieuchronnych zmian klimatycznych. Będziemy zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw i działań, by na Ziemi żyło nam się mądrzej, świadomiej i lepiej. Spróbujemy wspólnie, małymi krokami​ rozpocząć ratowanie przyszłości naszej i naszych dzieci – mówi Paulina Cichosz z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Jak wygląda Polska w 2019 r.?


Latem 2019 roku Filip Springer wyruszył w przyszłość. Postanowił objechać Polskę, by przyjrzeć się widocznym obecnie w naszym kraju konsekwencjom katastrofy klimatycznej. Cykl reportaży stanowiących relację z tej podróży ukazuje się od sierpnia w Magazynie „Pismo”. W jednym z nich Springer przygląda się miastom. Bada miejską wyspę ciepła, wsłuchuje w głosy ekspertów zajmujących się planowaniem miast, a zwłaszcza ich adaptacją do zmian klimatu. Sprawdza czy i w jaki sposób możemy się przygotować na nadejście najbardziej groźnych dla ludzkiego życia konsekwencji kryzysu klimatycznego.

 

Kiedy zakończy się ludzkość?

Dlaczego Miasto 2050? Australijskie centrum naukowe Breakthrough National Centre for Climate Restoration podaje rok 2050 jako potwierdzony naukowo termin końca ludzkości. Taki scenariusz czeka nas, jeśli rządy i społeczeństwo w dalszym ciągu będą ignorować zmiany klimatyczne. Jest to komunikat dość radykalny w przekazie, jednak ​pewne jest, że nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych przez człowieka już teraz prowadzi do wyginięcia kolejnych gatunków zwierząt, ostatecznie przyczyniając się do zwiększenia prawdopodobieństwa naszej zagłady. Istnieje więc duża szansa, że w roku 2050 przyjdzie nam funkcjonować w rzeczywistości rodem z postapokaliptycznych filmów science-fiction.

 

Cykl Miasto 2050 obejmuje wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami, a także reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w szeroko rozumiane działania na rzecz świadomego życia. Poruszy tematy wizji przyszłości, antropocenu i wymierania gatunków, dbania o naturę, zagospodarowania odpadów, świadomej konsumpcji czy odpowiedzialnej mody. Przez cały rok odbywać się będą pokazy cenionych filmów dokumentalnych promujących świadomość społeczną​, a także warsztaty ​wprowadzające nabytą wiedzę w codzienne życie. Wszystko to, by wymiernie działać na rzecz budowania lepszego świata. Cykl zakończy się w terenie: akcją sadzenia drzew oraz Gdańskimi Dniami Sprzątania.

 

 


Miasto 2050 – Klimat miasta przyszłości – Filip Springer

  • 12 listopada 2019 r., wtorek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk

Miasto 2050_baner

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.