Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/eb66daf1-0c8e-47a3-b22f-d677bd175644.jpg Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę szpitali, które znajdą się w tzw. sieci

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę szpitali, które znajdą się w tzw. sieci

Paweł Orłowski.

Do sieci weszło 25 pomorskich podmiotów leczniczych, w tym kilka podlegających samorządowi m.in. Copernicus, Szpitale Pomorskie, Szpital Wojewódzki w Słupsku i Szpital Reumatologiczny w Sopocie. Marszałek Orłowski: „O samą sieć szpitali jestem dosyć spokojny", co innego sprawy finansowe. Sieć ma usprawnić kompleksową opiekę na oddziałach i w poradniach szpitalnych. Pacjent ma mieć też łatwiejszy dostęp do leczenia. specjalistycznego w szpitalach.

 

NFZ ogłosił listę szpitali, które znajdują się w tzw. sieci.  Sieć ma  zapewnić kompleksową opiekę na oddziałach szpitalnych, w szpitalnych poradniach specjalistycznych i rehabilitacji. Do tego dochodzą świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W sieci znalazły się m. in. Szpitale Pomorskie. – Dzięki naszym kilkumiesięcznym działaniom udało się umieścić nasze cztery szpitale na liście podmiotów, mających gwarancję finansowania z budżetu NFZ – wyjaśniała Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Szpitali Pomorskich. – Daje nam to możliwość spokojnego funkcjonowania przez najbliższe kilka lat. Szpitale w Gdyni, Wejherowie i Gdańsku nie tracą żadnej działalności leczniczej, a pacjenci mają zagwarantowaną kontynuację leczenia. Podmioty będą oferować coraz lepsze świadczenia zdrowotne o wysokiej jakości, prowadząc tym samym do wzrostu bezpieczeństwa i zadowolenia pacjentów – dodała.

– Sieć może pomóc w zwiększeniu dostępności do świadczeń medycznych, może wpływać na jakość usług, ale warunkiem jest odpowiednie finansowanie. Mam nadzieję, że pacjent nie będzie się czuł gorzej zaopiekowany z powodu braku pieniędzy, ale to są już decyzje centralni NFZ-u i Ministerstwa Zdrowia – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, odpowiedzialny za opiekę zdrowotną.

 

Kto do sieci?

Według nowych przepisów w sieci będą mogły znaleźć się placówki, które spełnią odpowiednie kryteria, na przykład od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ, izby przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki będą podzielone na kilka rodzajów o różnym stopniu referencyjności. Im wyższy stopień, tym wyższe finansowanie. Szpitale, które wejdą do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

 

Paweł Orłowski: „O samą sieć szpitali jestem dosyć spokojny”

– O samą sieć szpitali jestem dosyć spokojny, dlatego że szpitale marszałkowskie, według ustawy, klasyfikują się na najwyższych poziomach – mówi wicemarszałek Orłowski. Jest to konsekwencja wieloletnich działań, de facto budowania takiej sieci szpitali, bo ta filozofia była nam zawsze bliska na Pomorzu, niezależnie od przepisów wchodzącej w życie ustawy. To było budowanie sieci z punktu widzenia jakości i dostępności świadczeń wraz ze szpitalami powiatowymi czy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Myślę, że Pomorze bez wielkich rewolucji będzie w stanie poprzez placówki publiczne, powiatowe i marszałkowskie oraz UCK zapewnić pacjentom dobrą dostępność do świadczeń. Niepokoje się jednak finansami. Chodzi o przejście na budżet ryczałtowy, który będzie dla podmiotów przygotowywany raz na 4 lata. Pytanie, czy wystarczy pieniędzy, bo wszelkie działania organizacyjne także sieciowe nie rozwiążą problemu służby zdrowia, jeśli do systemu nie zostaną dołożone pieniądze – zaznacza Orłowski.

W Polsce jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o Unię Europejską i kraje OECD, gdzie średnio na służbę zdrowia przeznacza się ok. 9 proc. PKB, a w Polsce ok. 4,5 proc. PKB ze środków publicznych.

Lista tych, które się zakwalifikują będzie obowiązywała od 1 października 2017 r. do 30 czerwca 2021 r. Placówki, które nie znajdą się na liście, będą mogły uzyskać kontrakty w drodze konkursu.

Wykaz szpitali, które są w sieci na stronie gdańskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.