Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d956618e-546a-4caf-b10b-e4ca1d86af44.jpg Najzdolniejsi młodzi Pomorzanie w jednym miejscu. Wielka gala Zdolnych z Pomorza [ZDJĘCIA]

Najzdolniejsi młodzi Pomorzanie w jednym miejscu. Wielka gala Zdolnych z Pomorza [ZDJĘCIA]

Zdolni z Malborka. Druga część gali odbyła się w formie piknikowej. Młodzież na specjalnych stoiskach prezentowała swoje projekty i osiągnięcia.

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku zakończyła się uroczysta gala uczestników programu Zdolni z Pomorza. To uczniowie szkół pomorskich, których wyróżnia wiedza, zdolności i wielka naukowa pasja. W poniedziałek, 17 czerwca 2019 r. podsumowali rok szkolny, a najlepsi odebrali nagrody za zrealizowane projekty. Są wśród nich pasjonaci matematyki, biologii, konstruktorzy, chemicy i młodzi aktorzy.

 

W uroczystej gali udział wzięli zarówno uczniowie, jak i ich rodzice i nauczyciele. Wśród specjalnych gości byli m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, prof. Arnold Kłonczyński, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Marek Dzida, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Politechniki Gdańskiej oraz dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na widowni zasiedli także samorządowcy wspierający projekt Zdolni z Pomorza.

 

Niecodzienne pasje

Zdolni z Pomorza interesują się nauką, lubią rywalizację i są ciekawi świata. Spotykają się na konferencjach, obozach naukowych na morzu oraz podczas wycieczek edukacyjnych. To grupa prawie 2000 uczniów z niemal każdego zakątka województwa, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Już w szkole podstawowej zajmują się projektowaniem, programowaniem, rozwiązywaniem skomplikowanych równań matematycznych, a nawet robieniem naturalnych mydeł z gliceryny.

Na gali prezentowali swoje innowacyjne i ciekawe projekty. Wśród nich był m.in. ogromny model skóry 3D, Inteligentny Asystent Nowoczesności, system inteligentnego domu oraz prezentacja, pokazująca problem wykluczenia ze społeczeństwa osób niepełnosprawnych. Były też przedstawienia teatralne oraz drukowanie 3D. Wiele z tych projektów zostało zrealizowanych, dzięki dofinansowaniu w ramach programu samorządu województwa pomorskiego Zdolni z Pomorza.

– Od utalentowanych ludzi zależy przyszłość naszego regionu – mówił podczas otwarcia gali marszałek Mieczysław Struk. – Trudno bez nich wyobrazić sobie rozwój społeczny i gospodarczy naszego regionu. Wsparcie zdolnych jest już naszą tradycją i chlubą. Powinniśmy jednak pamiętać, że za sukcesami Zdolnych z Pomorza stoją uczelnie, szkoły, poradnie psychologiczne, różnorodne instytucje oświatowe. Jednak wszystko zaczyna się od rodziców. Od tego, jak kształtują aspiracje młodych ludzie. Zdolni, pamiętajcie, że rodzicom zawdzięczacie niezwykle dużo – podkreślił marszałek.

 

 

Zdolni w liczbach

Gala na Ołowiance była okazją do podsumowania projektu w roku szkolnym 2018/2019. W tej edycji programu udział wzięło 1892 najzdolniejszych uczniów z całego województwa pomorskiego. Zrealizowali siedem projektów uczelnianych oraz 19 o zasięgu powiatowym. W ramach programu odbyły się też dwa obozy dla młodzieży: letni, w którym udział wzięło 120 osób, oraz zimowy dla 40 uczestników.

Laureaci i finaliści wojewódzkiego etapu Pomorskiej Ligi Zadaniowej oraz członkowie zespołów zwycięskich i wyróżnionych projektów otrzymali nagrody w postaci bonów podarunkowych. W Pomorskiej Lidze Zadaniowej udział wzięło 7785 uczniów z całego województwa. W ramach akademickich form wsparcia w spotkaniach z naukowcami udział wzięło 1400 uczniów, a opieką mentorską zostało objętych 20 wybitnych młodych osób. Były tez kursy e-lerningowe (30) oraz kółka olimpijskie (17). We wrześniu 2019 r. odbyła się także uczniowska konferencja naukowa na Politechnice Gdańskiej, w której udział wzięło 44 młodych prelegentów i 300 uczestników z całego województwa.

Jednak Zdolni z Pomorza to nie tylko wsparcie dla uczniów. Korzystają z niego też rodzice w ramach doradztwa i specjalnych spotkań, a także nauczyciele. Prawie 700 wychowawców objętych jest specjalnym programem, dzięki któremu mogą uczestniczyć w kursach doszkalających, seminariów oraz sieci wsparcia.

– W tym roku edycja Zdolnych z Pomorza była bardzo bogata – mówił Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Do programu włączyło się o ponad 150 uczniów więcej niż w ubiegłorocznej edycji, a dodatkowo młodzi mogli zyskać dodatkowe, finansowe wparcie dla swoich pomysłów. Samorząd województwa pomorskiego tym samym realizuje regionalną politykę edukacyjną, do której przestrzegania zobowiązane są wszystkie nasze jednostki, np. biblioteki czy lokalne centra nauczania kreatywnego. Bardzo dużo działo się na poziomie powiatowym. W kolejnej edycji, 2019/2020, chcemy włączyć w działania gminy i wójtów, by jeszcze więcej wybitnych uczniów miało większe szanse na rozwój talentów – tłumaczył na gali Krawiec.

 

Projekt Zdolni z Pomorza to unikatowy w skali kraju pomysł objęcia kompleksową opieką szczególnie utalentowanych uczniów. Został zapoczątkowany w 2010 r. przez samorząd województwa pomorskiego. Po udanym pilotażu samorząd postanowił realizować projekt dalej. Wspólnie z pomorskimi powiatami i największymi uczelniami prowadzi grupę 26 projektów, w ramach których wszechstronne wsparcie mogą uzyskać zarówno uczniowie uzdolnieni z matematyki, fizyki i informatyki, jaki i ci, którzy posiadają talenty w zakresie nauk przyrodniczych czy kompetencji społecznych, obejmujących takie przedmioty, jak język polski, historia, filozofia. Wsparciem objęci są także nauczyciele, którzy szkolą się w zakresie wynajdywania talentów wśród uczniów i pracy z najwybitniejszymi.

 

Fot. Marcin Szumny

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.