Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/dd55613c-b23d-4971-97f5-f4c569bc062e.jpg Na Pomorzu mamy jedną z najciekawszych tras rowerowych w Polsce. Z Helu do Ustki śladami latarni

Na Pomorzu mamy jedną z najciekawszych tras rowerowych w Polsce. Z Helu do Ustki śladami latarni

Nadmorski Szlak Rowerowy Hej-Ustka

Nadmorski szlak Hel – Ustka znalazł się wśród ośmiu najciekawszych tras rowerowych wyróżnionych  przez „Magazyn National Geographic Polska".  Trasa liczy 170 km i prowadzi śladami latarni morskich.

 

Magazyn oceniając trasy rowerowe brał pod uwagę nie tylko walory turystyczne i położenie geograficzne, ale także stopień trudności i czas pokonania szlaku. – Bez wątpienia jest to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych nie tylko w Polsce, ale wokół całego Bałtyku. Oprócz walorów krajobrazowych i przyrodniczych również walory kulturowe bardzo wpływają na atrakcyjność tego szlaku – mówi Michał Bieliński z Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

 

170 km w dwa dni

National Geographic Polska oszacował, że na pokonanie trasy rowerowej Hel – Ustka  potrzeba dwóch dni.  Warto zorganizować sobie nocleg lub zarezerwować miejsce na polu namiotowym, których nie brakuje w okolicy. Poziom trudności trasy magazyn ocenił jako średni, co oznacza, że każdy amator rowerów powinien bez większych problemów pokonać 170 km nadmorskiego szlaku.

 

Śladem latarni morskich

Wyróżniona przez „National Geographic Polska” pomorska trasa rowerowa prowadzi z Helu do Ustki przez Jastarnię, Jastrzębią Górę i Sasin. To między innymi w tych miejscowościach znajdują się osnute tajemnicą polskie latarnie morskie. Każda z nich ma swoją bogatą historię. Mówi się, że tzw. ustecka bliza jest podobno nawiedzana przez ducha, a latarnia w Sasinie została wybudowana na wydmie. W Helu warto też zrobić sobie przystanek i zajrzeć do fokarium. Odcinek między Łebą a Rowami prowadzi przez Słowiński Park Narodowy, gdzie można złapać oddech na słynnych ruchomych wydmach. Trasa kończy się w Ustce, ale można ją przedłużyć i pojechać do Świnoujścia, gdzie przejeżdżając przez malowniczy Woliński Park Narodowy, mamy okazję zobaczyć największą latarnię nad Bałtykiem.

 

Trasa zostanie ukończona w 2020 roku

Trasa rowerowa Hel – Ustka jest częścią większego projektu, który wybiega nie tylko poza granice województwa pomorskiego, ale także poza granice kraju. Chodzi o drogi rowerowe wzdłuż całego morza Bałtyckiego. Na Pomorzu projekt „Pomorskie trasy rowerowe” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.  – Ta trasa nie jest jeszcze ukończona. Chcemy, żeby była gotowa i wypromowana do 2020 roku – zaznacza Michał Bieliński. – Dzisiaj poleciłbym tę trasę bardzo zagorzałym rowerzystom, gdyż tylko niektórymi odcinkami, takimi jak Półwysep Helski, jest przejezdna. Ważne jest to, że beneficjentem tego projektu są pomorskie gminy. Cieszymy się, że udało nam się je zainspirować do składania wniosków o dofinansowanie – dodaj Bieliński.

Wartość realizacji trasy rowerowej wzdłuż Bałtyku to ponad 140 mln zł, z czego około 2/3 kosztować będzie szlak w województwie pomorskim.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.