Aktualności

Na pociąg, tramwaj i autobus. Od 1 kwietnia 2020 r. po Gdańsku będziemy jeździć z jednym biletem

Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wprowadzenia pilotażowego systemu wspólnego biletu na terenie Gdańska. Fot. Aleksander Olszak
Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wprowadzenia pilotażowego systemu wspólnego biletu na terenie Gdańska. Fot. Aleksander Olszak

To będzie rewolucja. Dzięki honorowaniu biletów okresowych gdańskiego ZTM w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Przewozów Regionalnych podróż po mieście będzie nie tylko wygodniejsza, ale i szybsza. Gdański bilet miesięczny na kolej i komunikację miejską kosztować będzie 99 zł. Obecnie bilet komunalno-kolejowy kosztuje 150 złotych, a miesięczny na autobusy i tramwaje 90 zł.

 

Założenia pilotażowego projektu, 27 grudnia 2019 r. na konferencji prasowej zaprezentowali przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego oraz władze Gdańska. Podpisany został również list intencyjny w tej sprawie.

 

Integrujemy transport publiczny

Dyskusje zarówno o rozwoju gdańskiej komunikacji miejskiej oraz szerokiej integracji na całym Pomorzu trwają już wiele lat. – Dziś podpisaliśmy list intencyjny dotyczący wprowadzenia pilotażowego systemu wspólnego biletu na terenie Gdańska. To ważne wydarzenie dla wszystkich gdańszczan – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Honorowanie miejskich biletów w komunikacji kolejowej to nowość na Pomorzu. Oczywiście, incydentalnie takie sytuacje się trafiały, ale były związane z sytuacjami awaryjnymi. – Dzisiejszy list intencyjny jeszcze nie pokazuje mechanizmów finansowych, ale stanowi wyraz naszej determinacji, aby komunikacja publiczna była dla mieszkańców jak najlepsza – zaznaczył Mieczysław Struk.

 

 

Bilet za 99 złotych

Co taki system oznacza dla mieszkańców Gdańska? Oferta będzie skierowana do posiadaczy Karty Mieszkańca. Takich kart wydano ponad 232 tysiące. – Od 1 kwietnia 2020 r. posiadacze biletów okresowych będą mogli korzystać nie tylko z tramwajów i autobusów, ale również z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. To wielki przełom w podróżowaniu po Gdańsku – zaznaczył Mieczysław Struk.

– Posiadacze Karty Mieszkańca za 99 zł miesięcznie będą mogli, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, korzystać ze wszystkich środków transportu w granicach administracyjnych miasta. To będzie nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Dziś łączony bilet komunalno-kolejowy w Gdańsku kosztuje dużo ponad sto złotych – wyliczał wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. Oznacza to teren ograniczony kolejowymi przystankami: Gdańsk Lipce, Gdańsk Osowa i Gdańsk Żabianka. Przystanki autobusowe strefowe na liniach ZTM Gdańsk nie zmienią się. Dodatkowo na 8 stycznia władze Gdańska zapowiedziały konferencję prasową na której zaprezentują nowe wyższe ceny biletów jednorazowych i okresowych.

 

System otwarty dla wszystkich

Wprowadzany 1 kwietnia 2020 r. na terenie Gdańska pilotażowy system z czasem będzie otwarty dla wszystkich. – Jeszcze przed startem pilotażu będziemy rozmawiać między innymi z Gdynią i z Sopotem oraz z innymi samorządami obszaru metropolitalnego. W końcu wszystkim nam zależy na jak najsprawniejszej i przyjaznej komunikacji publicznej – podkreślał marszałek Struk. Ile będzie kosztować pilotaż? – Na razie nie jesteśmy w stanie precyzyjnie tego określić. Szacujemy, że Gdańsk będzie musiał wyłożyć od 4 do 9 milionów złotych – dodał Struk.

 

Jesienne badania

Aby dokładnie oszacować koszty, jakie będą musieli ponieść organizatorzy transportu w kolejnych latach funkcjonowania wspólnej oferty, niezbędne będzie przeprowadzenie badań marketingowych. – Jesienią 2020 roku policzymy pasażerów korzystających z pociągów i komunikacji miejskiej. Po przeanalizowaniu wyników będziemy mogli bardzo dokładnie wyliczyć koszty – podkreślił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. Opracowana metoda w jasny i transparentny sposób powie, ile taki system kosztuje i ile miasto będzie musiało dopłacać.

 

view szablon artykułu