Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e5064946-e845-43d5-9467-461791d8e67e.jpg Młodzi specjaliści od samorządu terytorialnego. Zacięta dogrywka w finale konkursu

Młodzi specjaliści od samorządu terytorialnego. Zacięta dogrywka w finale konkursu

Pomorski Konkurs Wiedzy o Samorządzie

Wymień pomorskie miasta na prawach powiatu grodzkiego, ile trzeba mieć lat, by wystartować w wyborach na burmistrza? Na te i inne pytania, 10 kwietnia 2017 r. odpowiadali uczestnicy finału XII Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.

 

Do finału konkursu przystąpiło 64 uczniów szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą z naszego regionu. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 42 pytania. Najwięcej trudności sprawiały mapy i herby województw.

– Uczniowie musieli dobrze się przygotować. Konkurs obejmuje problematykę wiedzy ogólnej o administracji publicznej, podstawowe wiadomości o województwie pomorskim, o organizacji i kompetencjach samorządów terytorialnych: gmin, powiatów i województw – tłumaczy Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego.

 

Najlepsi finaliści

Najwięcej punktów, po 46, zdobyli Filip Żukowski ze Słupska i Marek Ramczykowski z Lęborka. Konieczna była dogrywka, w której zwyciężył słupszczanin. Wygrał 1500 zł, tyle samo otrzymają nauczyciel opiekun i szkoła. Drugie miejsce to po tysiąc złotych dla laureata, nauczyciela opiekuna i szkoły. Trzecie miejsce i 500 zł zdobył Dominik Miotk z ZSP nr 1 w Wejherowie.

 

Najtrudniejsze konkursowe pytania

– W ubiegłym roku zająłem trzecie miejsce, ale w dogrywkach przegrałem. W tym roku miałem trudności z rozpoznaniem herbów i mapek województw, to było dość trudne. Ale jeżeli chodzi o pytania typowo dotyczące samorządu, to myślę, że każdy, kto trochę tego się uczył, nie miał problemu z odpowiedziami – mówi zwycięzca konkursu Filip Żukowski. – Myślę, że reforma samorządowa to jedna z bardziej udanych reform po 1990 roku, po wyjściu z systemu komunistycznego. Kwestie prawne z nim związane, trzy szczeble władzy w regionie mogą wydawać się skomplikowane, ale dla mnie są ciekawe – podkreśla licealista.

 

To już 12. edycja konkursu

W tym roku konkurs odbył się w dwóch etapach. W części powiatowej wzięło udział 388 uczniów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 70 osób, w finale walczyło 64 uczniów. Samorząd Województwa Pomorskiego ufundował nagrody pieniężne dla trzech laureatów – uczniów oraz ich opiekunów i szkół. Pomysłodawcami konkursu byli radni Sejmiku Województwa Pomorskiego. Do współpracy włączyły się starostwa powiatowe i Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy o samorządzie terytorialnym, o regionie i kształtowanie aktywnych postaw obywatelskich.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.