Aktualności

Masz pomysł na koncert, artystyczne warsztaty lub spektakl? Możesz zyskać nawet 80 tys. zł dofinansowania

Jednym z dofinansowanych projektów w poprzedniej edycji konkursu był Międzynarodowy Festiwal Animo w Kwidzynie. Widzowie mogli zobaczyć kilkanaście przedstawień, wystaw oraz wziąć udział w warsztatach i spotkać się z artystami. Fot. Mariusz Kamiński / facebook.com / Międzynarodowy Festiwal Animo.
Jednym z dofinansowanych projektów w poprzedniej edycji konkursu był Międzynarodowy Festiwal Animo w Kwidzynie. Widzowie mogli zobaczyć kilkanaście przedstawień, wystaw oraz wziąć udział w warsztatach i spotkać się z artystami. Fot. Mariusz Kamiński / facebook.com / Międzynarodowy Festiwal Animo.

Zarząd Województwa Pomorskiego ogłosił dwa konkursy grantowe dla organizacji pozarządowych, które mają pomysły na działania artystyczne. Można zorganizować koncert, przegląd filmów, konferencję czy wystawę, które integrują mieszkańców i promują pomorską kulturę. Łączna pula grantów to 1,4 mln zł. Maksymalne dofinansowanie wynosi 40 tys. zł lub 80 tys. zł w zależności od projektu.

 

Oferty można składać do 30 grudnia 2019 roku.

 

Festiwal muzyczny czy warsztaty?

Dofinansowanie przeznaczone jest na przedsięwzięcia, które służą podtrzymaniu i rozpowszechnianiu tradycji regionu Pomorza. Mogą być to wydarzenia jubileuszowe, koncerty, spektakle, pokazy filmów, wystawy, konferencje czy różnorodne działania edukacyjne. Maksymalna kwota grantu wynosi 40 tys. zł lub 80 tys. zł w zależności od wielkości projektu.

– Chcemy wesprzeć organizacje pozarządowe, które promują kulturę pomorską, artystów, twórców, a także język regionalny i zabytki – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Działania oddolne świetnie uzupełniają ofertę samorządowych instytucji kultury, integrują mieszkańców i odpowiadają na potrzeby Pomorzan. W poprzedniej edycji konkursu rozpatrzyliśmy 165 wniosków z całego województwa, a dofinansowanie otrzymało 76 projektów. Mam nadzieję, że artystom nie zabraknie pomysłów i przedstawią nam ciekawe propozycje działań – podkreśla Struk.

Działania powinny wzbogacać ofertę artystyczną i kulturalną Pomorza, ale także propagować kulturę mniejszości etnicznych czy integrację imigrantów. Szczególne miejsce w konkursie zajmują aktywności związane z obchodzonymi w 2020 roku Rokiem Jana Pawła II, Rokiem Romana Ingardena oraz Rokiem Leopolda Tyrmanda.

– Bardzo ważne jest to, by pamiętać o terminie złożenia dokumentów do 30 grudnia 2019 roku – mówi Małgorzata Szymańska z Departamentu Kultury UMWP. – W tym roku zmieniły się zasady przyznawania grantów, wzory ofert, umów i sprawozdań. Koniecznie trzeba wziąć to pod uwagę. W ocenie projektów większy nacisk kładziemy na merytoryczną zawartość ofert, a kwestie finansowe zostały nieco uproszczone – tłumaczy Szymańska.

Szczegółowe warunki, regulamin konkursu i wzór wniosków dostępne są w dziale Ogłoszenia i komunikaty UMWP.

 

Najwięcej festiwali

W poprzedniej edycji konkursu Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił wesprzeć 76 projektów, które zgłosiło 165 organizacji z całego województwa. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 1,3 mln zł. Najwięcej propozycji wpłynęło z Trójmiasta, Słupska, Kościerzyny, Starogardu Gdańskiego i Tczewa.

Większość dofinansowanych projektów były to festiwale, przedsięwzięcia teatralne, publikacje, filmy i różnorodne działania związane z kulturą regionalną. Wśród nich były m.in. Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską'2019 w Sopocie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w katedrze w Pelplinie, Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni oraz Międzynarodowy 18. Festiwal Animo w Kwidzynie.

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości