Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a4ec1618-d70b-4997-a571-c8681e36b817.jpg Lekcje online nie są proste. Dyrektorzy szkół podpowiadają, jak sobie radzić w nowej rzeczywistości

Lekcje online nie są proste. Dyrektorzy szkół podpowiadają, jak sobie radzić w nowej rzeczywistości

Fot. Ivan Aleksic / unsplash.com

Wymóg prowadzenia lekcji online pokazał, że polska edukacja nie jest przygotowana na taką formę nauki. Problemy mają i nauczyciele, i uczniowie, bowiem są miejsca, w których dzieci nie mają dostępu do dobrego łącza internetowego ani komputerów. O sytuacji w oświacie rozmawiali podczas specjalnej wideokonferencji dyrektorzy pomorskich szkół. Najważniejszy wniosek? Wszyscy potrzebują wsparcia.

 

Pełen zapis konferencji dostępny jest na stronie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Znaleźć tam można również inne, darmowe webinary dla nauczycieli i uczniów.

 

Nauczyciele i uczniowie potrzebują wsparcia

Dyrektorzy pięciu pomorskich szkół, działających w ramach Pomorskiej Akademii Liderów Edukacji, zgodnie z obowiązującymi zasadami spotkali się online. Dyskutowali o nowej formie edukacji, która zaskoczyła wszystkich: nauczycieli, uczniów i rodziców. Bywają problemy z połączeniem internetowym, dostępem do narzędzi (w tym komputerów czy drukarek) oraz dużą ilością zadań. Do tej pory kształcenie na odległość nie było praktykowane wcale lub bardzo rzadko z małą liczbą uczniów. O tym, jak sobie radzić w tej sytuacji, rozmawiali Dariusz Zelewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach, Jan Stawicki, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku, Roman Seta, dyrektor Szkoły Podstawowej w Warcinie, Edward Mazur, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Bytowie oraz Grzegorz Borecki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Słupsku.

– W nowej rzeczywistości, w nowych realiach funkcjonowania szkół, pomaga mi poszukiwanie odpowiedzi na pytania, dla kogo pracujemy, kto jest po drugiej stronie łącza i czego ta osoba potrzebuje w danym momencie – mówił podczas konferencji Edward Mazur. – Czy faktycznie oczekuje ode mnie, że zrealizujemy podstawę programową? Czy w ogóle jesteśmy w stanie ją zrealizować? Zachęcam wszystkich do refleksji – podkreślał Mazur.

– Najistotniejsze z mojej perspektywy, jako dyrektora szkoły, jest zapewnienie wsparcia nauczycielom i pracownikom szkoły, by czuli, że nie zostali sami – tłumaczył Grzegorz Borecki. – Wszyscy zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym, że mamy przejść na pracę zdalną. Nikt nas wcześniej tego nie uczył na taką skalę, w takim wymiarze i takiej objętości. Dlatego nauczyciele muszą wiedzieć, że mogą na nas liczyć. To jest kluczowe na tę chwilę: udzielanie wskazówek, nieograniczanie nauczycieli oraz naznaczenie pewnego toru działania. A nauczyciele powinni to wsparcie przekazywać dalej, do uczniów – podkreślił Borecki.

Debata odbyła się 31 marca 2020 roku i trwała ponad godzinę. Dyrektorzy wymienili się dobrymi praktykami i doświadczeniami w zakresie kształcenia zdalnego. Całość można obejrzeć pod linkiem Telekonferencja dyrektorów szkół – kształcenie na odległość.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.