Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/92cd6184-f0bf-4bdd-8c77-95903b3eb621.jpg Koronawirus. Najważniejsze informacje dla seniorów i osób udzielających im pomocy [PORADNIK]

Koronawirus. Najważniejsze informacje dla seniorów i osób udzielających im pomocy [PORADNIK]

Seniorka z wirusem

Główny Inspektor Sanitarny opracował zalecenia dla osób starszych. Chodzi m.in. o to, aby nie wychodziły z domów, jeśli nie muszą, korzystały z pomocy bliskich i stosowały zasady higieny. Coraz więcej organizacji oferuje pomoc np. w robieniu zakupów, zwłaszcza osobom z grup ryzyka np. schorowanym, wymagającym szczególnej troski.

 

Poradnik dla seniorów i osób, które udzielają im pomocy.

 

Jak powinni się chronić seniorzy?

Najważniejsze zasady, których powinni przestrzegać seniorzy, aby uniknąć zarażenia siebie i innych:

  • Ogranicz przebywanie w miejscach publicznych do minimum.
  • Poproś bliskich/sąsiadów o pomoc w zakupach, zaopatrzeniu w leki, załatwienie spraw urzędowych/pocztowych.
  • Często myj ręce. Używaj wody i mydła, a jeżeli nie masz takiej możliwości, dezynfekuj je przy pomocy płynów/żelów na bazie co najmniej 60 proc. alkoholu.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
  • Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe. Przecieraj stoły, klamki, poręcze, włączniki światła i inne często dotykane miejsca przy użyciu wody z detergentem lub środka dezynfekcyjnego.
  • Nie korzystaj z telefonu komórkowego podczas spożywania posiłków i regularnie go dezynfekuj np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym.
  • Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy. Zachowaj co najmniej 1-1,5 m odległości od osoby, u której występują objawy grypy lub przeziębienia.
  • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu. Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką (którą następnie natychmiast wyrzuć do zamkniętego kosza) i niezwłocznie umyj ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).
  • Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Unikaj wysoko przetworzonej żywności, jedz codziennie minimum 5 porcji warzyw i owoców i wypijaj ok. 2 litry płynów (najlepiej woda).
  • Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat koronawirusa i obecnej sytuacji epidemiologicznej śledź informacje na oficjalnych stronach internetowych (Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny).

 

Jak możesz pomóc seniorom?

Seniorzy nie powinni wychodzić z domów. O zakupy produktów spożywczych, artykułów sanitarnych czy np. niezbędnych leków można poprosić członków rodziny, znajomych czy sąsiadów. W przypadku osób samotnych istnieje możliwość skorzystania też z pomocy, którą oferuje wiele środowisk np. gdańscy dominikanie, studenci czy ośrodki pomocy społecznej. Jak za pośrednictwem Facebooka zaapelował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk: „Zachęcam wszystkich zdrowych, w miarę możliwości, do angażowania się w pomoc osobom, które nie mogą same zrobić sobie zakupów, wynieść śmieci czy też załatwić innych, niezbędnych spraw. Widzę (i cieszy mnie to bardzo), że tworzy się coraz więcej oddolnych inicjatyw związanych z pomocą potrzebującym, sami możecie Państwo też zaproponować coś od siebie, nawet w ramach budynku, w którym mieszkacie”.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.