Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ff31249f-4d1f-4334-a314-4649d8115a3f.jpg Koncert, warsztat, spektakl i piknik… na Siedlcach będzie się działo. Wydarzenia tworzone dla mieszkańców i z nimi

Koncert, warsztat, spektakl i piknik… na Siedlcach będzie się działo. Wydarzenia tworzone dla mieszkańców i z nimi

Warsztaty, które odbyły się na placu Kobzdeja

Sześć wydarzeń kulturalnych od 14 do 28 września na Siedlcach. Odbędą się m.in.: koncert muzyki dawnej, warsztaty teatralne, ekologiczne i taneczno-ruchowe, spektakl, piknik integracyjny z kulturą ludową w tle oraz zbieranie opowieści, z których powstaną pocztówki dźwiękowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Wydarzenia odbywają się w ramach programu Otwarty IKM na Siedlcach.  Szczegółowy program na stronie Otwarty IKM.

Zaproponowane działania zostały wybrane w konkursie na najciekawsze, autorskie propozycje inicjatyw kulturalnych mieszkańców dzielnicy. Wybrano sześć działań. Odbędą się w różnych przestrzeniach gdańskich Siedlec m.in. przy ulicy Ojcowskiej, Skarpowej, Kartuskiej. Adresowane są do różnych grup społecznych: młodzieży, seniorów, cudzoziemców, międzypokoleniowe.

 

Program:

14 września, poniedziałek

godz. 10.00-14.00 – Warsztaty dramo-teatralne dla seniorów

Warsztaty dramo-teatralne Stowarzyszenia Praktyków Dramy Stop-Klatka są adresowane do siedleckich seniorów. – Podczas zajęć będziemy pracować przy użyciu interaktywnych metod, w tym dramy stosowanej, pracy z ciałem i metaforą – mówią prowadzący.

  • prowadzenie: Marian Pułtuski, Agnieszki Buśk
  • informacje i zapisy: m.pułtuski@gmail.com
  • miejsce: Fundacja Świat Wrażliwy ul. Kartuska 108

 

godz. 16.30-18.00 – Spektakl Teatru Forum Wspólnota

Spektakl realizowany jest przez sześciu aktorów i reżysera. Po obejrzeniu historii widzowie są pytani przez osobę prowadzącą o ich refleksje i pomysły na rozwiązania dla przedstawionych problemów. Pomysły te są następnie testowane przez nich na scenie we wspólnej improwizacji z aktorami tak, aby znaleźć możliwości przezwyciężenia społecznych problemów, do których odnosi się spektakl.

  • prowadzenie: Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka
  • organizator: Polski Związek Emerytów, Rencistów O/O Gdańsk koło nr 11
  • miejsce: Fundacja Świat Wrażliwy, ul. Kartuska 108

 

15 września, wtorek, godz. 19.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej Bianco Fiore połączony z prelekcją dotyczącą dzielnicy Siedlce. Siedlce – muzyka XV wieku w XV-wiecznej dzielnicy Gdańska

Podczas koncertu zabrzmi muzyka wykonywana w Gdańsku i w innych europejskich miastach w okresie, na który datowane są pierwsze wzmianki o Siedlcach, tj. ok. XV wieku. – W krótkim komentarzu po części muzycznej przybliżymy publiczności związki wykonywanych kompozycji i instrumentów z początkami dzielnicy Siedlce – mówi organizatorka wydarzenia.

  • organizator: Magdalena Warzawa
  • miejsce: kościół pw. Chrystusa Króla, ul. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55

 

19 września, czwartek

 godz. 12.00-20.00 – Siedlce pakują do swojego

– Zainspiruj się i bądź bardziej eko! Przyjdź na wykłady, dołącz do warsztatów lub weź udział w konkursie w ramach wydarzenia Siedlce pakują do swojego. Ten dzień będzie obfitować w różnorodne działania z ekologią w tytule. Wydarzenie rozpocznie się od finału konkursu plastyczno-ekologicznego, do którego zaprosiłyśmy Szkołę Podstawową nr 58 – zapowiadają organizatorki z Mamy Wenę.

godz. 12.00-17.00 – Warsztaty szycia woreczków na zakupy

Samodzielnie uszyte na maszynie woreczki są idealne w zastępstwie foliowych reklamówek podczas zakupów. Są wygodne i wytrzymałe. Materiałem do wykonania woreczków będą niepotrzebne już firanki, którym damy drugie życie. W trakcie warsztatów na poczęstunek zaproszą partnerzy projektu – lokalne warzywniaki

  • miejsce: Fundacja Dr Clown, ul. Kartuska 96/96

godz. 17.30-18.30 – Wykład o plastiku

Jednorazowe opakowania dają nam wygodę podczas robienia zakupów. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, w co zapakowane jest nasze jedzenie i picie. Niestety, takie niefrasobliwe podejście wiąże się z generowaniem śmieci. Asia Jóźwiak i Alicja Żarkiewicz podzielą się swoimi doświadczeniami życia bez plastiku.

  • miejsce: Rada Dzielnicy Siedlce, ul. Kartuska 63/65

godz. 19.00-20.00 – Spotkanie z alternatywami dla plastikowych opakowań (podwieczorek i podsumowanie projektu)

– Rozwinięciem wykładu i przyjemnym zakończeniem projektu będzie podwieczorek – spotkanie przy kawie i herbacie w kawiarni Fundacji Świat Wrażliwy. To będzie bezpośrednie przełożenie informacji o tym, jak można robić zakupy do swoich opakowań. Podczas spotkania w kawiarnianej atmosferze przyjrzymy się bliżej „Zestawowi inspiracyjnemu #PakujęDoSwojego”, który jest stoiskiem pokazującym wiele różnych alternatyw dla jednorazowych opakowań – opowiada Alicja Żarkiewicz.

  • prowadzenie: Asia Jóźwiak, Konrad Ponieważ, Agnieszka i Alicja Żarkiewicz. Organizator: Alicja Żarkiewicz
  • informacje: kontakt@mamywene.pl
  • miejsce: Caffe Aktywni, Fundacja Świat Wrażliwy, ul. Kartuska 108/112

 

21 września, sobota

godz. 16.00-20.00 – Ojcowska zaprasza Siedlce – piknik integracyjny z kulturą ludową w tle

Ulica Ojcowska na gdańskich Siedlcach zaprasza na integracyjny piknik z ludowymi inspiracjami. W pikniku weźmie udział m.in. Kapela Niwińskich, która zaprezentuje bogaty program z warsztatami tanecznymi dla dzieci oraz potańcówką integracyjną. Dzieci w wieku do lat 7 wezmą udział w zajęciach muzyczno-tanecznych bazujących na dawnych grach i zabawach z mazowieckich wsi. W planie również warsztaty origami poprowadzone przez młodą mieszkankę tej ulicy. Różnokolorowy papier zamieni się w trójwymiarowe rzeźby, które uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu.

godz. 16.00-17.00 – Warsztaty taneczne tradycyjnych zabaw dziecięcych przeznaczone dla dzieci do 7 roku życia

  • prowadzenie: Agnieszka Niwińska

Warsztaty origami – wstęp wolny (bez zapisów)

  • prowadzenie: Zuzanna Piotrowicz
  • I grupa: godz. 16.00-16.50 – grupa wiekowa od lat 10
  • II grupa: 17.00-17.50 – grupa dla dzieci do lat 10
  • III grupa: 18.00-18.50 – grupa wiekowa od lat 12

godz. 18.00-20.00 – potańcówka z Kapelą Niwińskich dla mieszkańców i mieszkanek Siedlec

  • organizator: Izabela Pałasz-Alwasiak
  • prowadzenie: Kapela Niwińskich, Zuzanna Piotrowicz
  • miejsce: ulica Ojcowska (*w przypadku niepogody wydarzenie odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 58, ul. Skarpowa 3)

28 września, sobota, godz. 9.00-14.00 – Wydobyć dźwięk, uwolnić ruch. Warsztaty beatboxowo-taneczne

  • I grupa: 9.00-11.00
  • II grupa: 12.00-14.00

Potrzeba tworzenia muzyki, kreowania dźwięków, melodii, a także poruszania się i tańca towarzyszą nam od zarania dziejów.  W ramach projektu Otwarty IKM na Siedlcach zapraszamy na warsztaty beatbox, które połączą obie dziedziny – formy rytmicznego tworzenia dźwięków za pomocą aparatu mowy oraz taniec współczesny, czerpiący z naturalnych możliwości ekspresji ciała. Na warsztaty złożą się: rozgrzewka oddechowa i głosowa, nauka podstaw beatboxu, nagrywanie dłuższych fragmentów muzycznych za pomocą tzw. loopstacji, kolektywne ćwiczenia i gry ruchowe, tworzenie kombinacji opartych na elementach tańca współczesnego.

 

28 września, sobota, godz. 12.00-17.00 – Siedlce. Dźwiękowe mikrohistorie mieszkańców dzielnicy

Pracownia Inicjatyw Społecznych Dym zaprasza do kawiarni międzypokoleniowej Caffe Aktywni na prezentację pocztówek dźwiękowych. Będą to nagrania najważniejszych miejsc dla mieszkańców dzielnicy. Miejsca, z którymi są związani, mają wspomnienia i o których opowiedzą.  Pocztówki dźwiękowe są pracami artystycznymi, łączącymi dźwięki miejsc, opowieści w formie wywiadów oraz fotografię. Swoim działaniem organizatorzy odkrywają pejzaż dźwiękowy Siedlec poprzez zbieranie mikrohistorii mieszkańców.

W projekcie weźmie udział 10 mieszkańców i mieszkanek Siedlec (z różnych części dzielnicy), którzy podzielili się (nie)codziennymi historiami ich życia. Dokąd siedlczanie chodzili w dzieciństwie na lody? Na pierwszą randkę? Których miejsc się bali, co było postrachem dzieci? Opowiedziane historie będą punktem wyjścia dla nagrania pejzażu dźwiękowego wybranych miejsc.

  • organizator: Monika Masalon
  • prowadzenie: Pracownia Inicjatyw Społecznych Dym (Monika Masalon, Sylwia Bruna, Aleksandra Kulińska)
  • miejsce: Cafe Aktywni, Fundacja Świat Wrażliwy, ul. Kartuska 108
  • informacje i zapisy: monika.masalon@gmail.com
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.