To już trzeci w historii budynek dworcowy na kartuskiej stacji. Budowa trwała prawie dwa lata.

 

Najładniejszy w województwie

 – Budynek, który dziś oddajemy pasażerom, to niewątpliwie jeden z najładniejszych dworców w naszym regionie – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Wraz z budynkiem uporządkowany został okoliczny teren. Powstały estetyczne chodniki i drogi rowerowe. Wyeksponowany został pomnik kartuskich kolejarzy. Powstały też parkingi dla samochodów. Cały teren został oświetlony oraz objęty monitoringiem wizyjnym. – Nowy dworzec kolejowy to jednak nie wszystko. Powstaje tu jeden z ważniejszych regionalnych węzłów integracyjnych – dodał marszałek. Cała inwestycja nie byłaby możliwa bez unijnego wsparcia. Łączny koszt to ponad 25 mln zł. Dofinansowanie z Unii to prawie 10 mln. –  Chciałbym też podziękowć posłowi Stanisławowi Lamczykowi. To jego wsparcie pomogło pozyskać samorządowi majątek należący do kolei – zaznaczył Mieczysław Struk.

 


Lipiec 2017 r., budowa dworca. Fot. Aleksander Olszak

 

Na stację rowerem

Wraz z budową nowego dworca, przebudowany został układ drogowy w okolicy stacji. Powstało kilka kilometrów dróg rowerowych. Do tej pory dojazd jednośladem na stację był bardzo trudny. Brak było również miejsca na pozostawienie rowerów. Na dworzec można teraz bez problemów dojechać rowerem. – Co ważne, powstał również zadaszony parking, gdzie można bezpiecznie przypiąć rower, a w dalszą podróż udać się pociągiem – mówił marszałek Struk. Rowerowy parking jest monitorowany.

 

Dworzec nie tylko kolejowy

Budynek stacyjny nie będzie wyłącznie zwykłym dworcem. Władze miasta chcą, aby okolica żyła nie tylko w rytm odjeżdżających pociągów. Już w lipcu na piętrze rozpocznie działalność biblioteka. Dodatkowo, turyści odwiedzający Kartuzy będą mogli zajrzeć do punktu informacji turystycznej. W hallu stoi również informat Pomorskie.travel. Obok nowego budynku znajdują się ruiny starego magazynu kolejowego. Zapadła już decyzja o jego rozbiórce. Wkrótce w tym miejscu powstanie zespół przystanków autobusowych. Bliskość peronu bardzo ułatwi przesiadki. Będą wspólne kasy oraz poczekalnia dla podróżnych          

 

 

Kilka sów o historii

Nowo powstały dworzec stylem architektonicznym nawiązuje do budynku, jaki istniał w okresie międzywojennym. W 1945 roku w wyniku działań wojennych został zniszczony. Na jego miejsce, w latach 50. XX wieku, została wybudowana bezstylowa betonowa bryła. Od momentu powstania, nie była ona remontowana. Zawieszenie przewozów kolejowych w 2003 roku dodatkowo wpłynęło na pogorszenie stanu infrastruktury. Od 2015 r., czyli od reaktywacji połączeń kolejowych z Trójmiastem, kasa SKM zlokalizowana była w tymczasowym kontenerze. Ostatecznie, betonowy straszak został wyburzony w 2016 roku.

 


Stary budynek dworcowy w Kartuzach został rozebrany w 2016 roku. Fot. Paweł Przymanowski

 

 

Fot. Michał Piotrowski/UMWP