Wielomiesięczne formalności dobiegły końca. Około 2,3 mln zł przeznaczone będzie na pomoc techniczną przy wdrożeniu tzw. wspólnego biletu.
To kolejny ważny krok na drodze do uruchomienia Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności.
Wielomiesięczne negocjacje
Trwające wiele miesięcy formalności związane z uzyskaniem dofinansowania dobiegły wreszcie końca i na Pomorze wróciła podpisana umowa.W praktyce oznacza to, że wydatki związane z projektem realizowanym przez spółkę InnoBaltica poniesione począwszy od 1 listopada 2018 roku mogą być refundowane ze środków ELENA (mowa o refundacji 90 proc. poniesionych kosztów).
Jakie wsparcie uzyska Pomorze?
InnoBaltica, która jest spółką należącą do Województwa Pomorskiego, miasta Gdańsk i miasta Gdynia realizuje aktualnie zadanie polegające na zaprojektowaniu i wdrożeniu Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności, potocznie nazywanej wspólnym biletem. Środki z funduszu ELENA pozwolą na opracowanie studiów wykonalności i badań rynku, planowanie projektów, przygotowanie biznesplanów, przeprowadzenie audytów energetycznych, przygotowanie procedur przetargowych oraz ustaleń umownych Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności, potocznie nazywanej wspólnym biletem.
Czym jest ELENA?
Fundusz ELENA (European Local ENergy Assistance) działa już od 2009 roku. Do tej pory jednak żadna polska firma nie pozyskiwała z niego środków. – Zdobycie środków z tego funduszu jest dosyć skomplikowane. Liczy się nie tylko realizacja tego konkretnego celu, ale trzeba wykazać że realizacja wymaga współpracy różnych podmiotów – wyjaśnia Sylwia Wymysłowska e spółki InnoBaltica. Z tego funduszu współfinansowane są inwestycje lokalne, które podejmowane są w zakresie gospodarki energetycznej oraz zrównoważonego transportu. Dzięki pieniądzom z ELENY władze lokalne i samorządy mogą uzyskać wsparcie przy planowaniu tych inwestycji. Łącznie w ramach funduszu do dyspozycji państw członkowskich UE jest ponad 30 mln euro.