Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ad208031-52ca-4467-8e6a-67ac68e18207.jpg Jakie dzieła sztuki tworzą kolekcję NOMUS? Przekonamy się na pierwszej wystawie nowego muzeum

Jakie dzieła sztuki tworzą kolekcję NOMUS? Przekonamy się na pierwszej wystawie nowego muzeum

Michał Szlaga „Stocznia 1999-2013"

Na wystawie zobaczymy blisko 165 dzieł tworzących Gdańską Kolekcję Sztuki Współczesnej. Będzie to pierwsza publiczna prezentacja prac zakupionych dla Nowego Muzeum Sztuki NOMUS. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 1 sierpnia 2019 r. w Zielonej Bramie.

 

Nowe Muzeum Sztuki NOMUS jest projektem nowego oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku, zajmującego się sztuką współczesną. Cechą wyróżniającą tworzoną do 2012 r. gdańską kolekcję jest to, że odzwierciedla obraz sztuki XX i XXI w. Na równi z tradycyjnymi mediami: rzeźbą, malarstwem czy rysunkiem, wypowiedź artystyczna przyjmuje w niej formę filmu, fotografii, instalacji lub interaktywnych prac cyfrowych.

 

Przegląd współczesnej sztuki

– Wystawa ma charakter przeglądowy, jednak została zaaranżowana w taki sposób, aby dzieła były ze sobą powiązane i pokazywały sposób myślenia, jaki nam przyświeca w tworzeniu zbiorów NOMUS. Staramy się pozyskiwać obiekty, instalacje i dzieła reprezentujące różne techniki, a których tematyka nawiązuje do specyficznych kontekstów czasu i miejsca – mówi Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku.

W kontekście istotnych wydarzeń, których sceną był i jest Gdańsk, takich jak koniec II wojny światowej, realizacja doktryny socrealistycznej czy narodziny Solidarności, do kolekcji NOMUS włączane są prace, które odzwierciedlają zarówno złożone losy miasta, ale i odnoszą się do pokrewnych zjawisk w innych regionach świata.

Stąd zainteresowanie tematem historii wojen, migracji i innych kryzysów, czego przykładem są instalacja z obiektem rzeźbiarskim, fotografiami, filmem i rysunkami Joanny Rajkowskiej czy instalacja z obiektów i filmu Doroty Nieznalskiej. Zagadnienia przemocy podejmują też prace o silnym rysie feministycznym. Warto tu wymienić prace wideo Anny Baumgart i Bogny Burskiej, rysunki tuszem Anny Orbaczewskiej oraz obiekt sferyczny Zuzanny Janin.

Natomiast artystyczne rozliczenie ze stoczniowym mitem odnajdziemy w pracach wideo Jacka Niegody oraz Zorki Wollny i Anny Szwajgier, w malarstwie Krzysztofa Wróblewskiego oraz rozbudowanej instalacji z fotografii, filmu, diapozytywów i publikacji Michała Szlagi, która stanowi zapis destrukcji terenu poprzemysłowego Stoczni Gdańskiej.

Łącznie na wystawie zobaczymy blisko 165 dzieł 29 artystek i artystów, które zostały wybrane spośród prac zakupionych przez miasto Gdańsk w latach 2017-2018 z przeznaczeniem dla NOMUS.

 

Patronat honorowy nad wystawą objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

NOMUS. Kolekcja w budowie

  • wernisaż: 1 sierpnia 2019 r., czwartek, godz. 18.00
  • wystawa czynna: 2 sierpnia – 13 października 2019 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • Oddział Zielona Brama
  • Długi Targ 24
  • Gdańsk

 

Baner wystawy NOMUS Kolekcja w budowie

 

Poza Zieloną Bramą dwa obiekty z Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej są już prezentowane w przestrzeni publicznej. To instalacja Jerzego Bohdana Szumczyka pt. „SOS”, wystawiona przed siedzibą główną Muzeum Narodowego w Gdańsku (Oddział Sztuki Dawnej), a także „Nowe Życie”– neon Elżbiety Jabłońskiej, zainstalowany na budynku NOMUS w rejonie Młodego Miasta, na dawnych terenach stoczniowych.

 

Zobacz też: 10 mln zł dla Muzeum Sztuki Współczesnej. Powstanie na terenach postoczniowych

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.