Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e9fa9183-6a2d-477f-862d-8542bdd37e24.jpg Jak właściwie zrobić masaż serca i czym jest łańcuch przeżycia? Pracownicy urzędu uczą się udzielania pierwszej pomocy

Jak właściwie zrobić masaż serca i czym jest łańcuch przeżycia? Pracownicy urzędu uczą się udzielania pierwszej pomocy

Nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) na fantomie.

Ponad 130 pracowników z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zostanie przeszkolonych z pierwszej pomocy przedmedycznej. — Będzie to przede wszystkim szkolenie praktyczne — mówi instruktor Mariusz Penar.

 

Cykl szkoleń rozpoczął się 6 lutego 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Szkolenie jednej 22-osobowej grupy trwa cały dzień (od godz. 9.00 do 15.00). Jeszcze w lutym z pierwszej pomocy przedmedycznej zostanie przeszkolonych 6 takich grup składających się z pracowników urzędu.

 

Ćwiczenia praktyczne

Każdy z uczestników szkolenia będzie miał możliwość przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie. Wcześniej ratownik medyczny pokazał jak zrobić o prawidłowo i jak używać defibrylatora, który jest dostępny w każdym z budynków urzędu marszałkowskiego przy portierni lub u ochrony.   

 — Najłatwiej jest nam udzielać pomocy osobom bliskim, rodzinie, współpracownikom. To, czy osoba przeszkolona z pierwszej pomocy zachowa zimną krew w praktyce to już są kwestie indywidualne — mówi instruktor pierwszej pomocy Mariusz Penar. — Może się okazać, że ktoś jest dobry na ćwiczeniach, a spanikuje na widok krwi. Dlatego trzeba ćwiczyć, powtarzać szkolenie i oswoić się z zasadami udzielania pomocy. Tak, jak trzeba nauczyć się teorii jazdy samochodem nim wsiądzie się za kierownicę. Takie szkolenie najlepiej powtarzać co 2-3 lata — dodaje.

Defibrylatory zewnętrzne półautomatyczne (AED) można znaleźć nawet w miejscach publicznych takich jak galerie handlowe czy przystanki komunikacyjne. Miejsce z defibrylatorem jest zawsze dobrze oznaczone. Przy urządzeniu znajdziemy również sprzęt potrzebny do udzielenia pierwszej pomocy. M.in. nożyczki do rozcinania ubioru, rękawiczki czy maseczkę do przeprowadzenia sztucznego oddychania.  

 

Ratownik medyczny pokazuje jak wyglądają elektrody dołączone do defiblyratora półautomatycznego (AED). Fot. NKG

 

Nie tylko resuscytacja

Osoby uczestniczące w szkoleniu z pierwszej pomocy oprócz nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej i obsługi defibrylatora dowiedzieli się jak pomóc osobie, która się zadławiła oraz kiedy i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Szkolenie obejmuje również naukę pierwszej pomocy w przypadku krwotoku i najczęściej występujących urazów.

 

ratownik pokazuje jak wygląda maska do wentylacji płuc

Większość apteczek wyposażonych jest w maseczki do sztucznego oddychania. Fot. NKG

 

Część teoretyczna szkolenia dotyczyła wyjaśnienia podstawy prawnej, czyli tego, kto ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy i dlaczego. Prowadzący szkolenie ratownik medyczny pokazał uczestnikom jak powinna być wyposażona apteczka i wyjaśnił czym jest łańcuch przeżycia, czyli 4 kolejne czynności niezbędne do udzielenia skutecznej pierwszej pomocy.

 

 

Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.