Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a1764073-6a3b-4fbe-b691-4d655d4a4690.jpg Jak odciążyć szpital na Srebrzysku? Jest kilka propozycji!

Jak odciążyć szpital na Srebrzysku? Jest kilka propozycji!

Uczestnicy spotkania dotyczącego sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 19 czerwca 2019 r. odbyło się specjalne spotkanie dotyczące sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku. Chodzi o zapewnienie dostępności do świadczeń psychiatrycznych w stanach nagłych. Szpital jest praktycznie jedyną placówką w Trójmieście, która przyjmuje takich pacjentów. Brakuje personelu, a środki na działalność są zbyt niskie.

 

W spotkaniu uczestniczyli: członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP Tadeusz Jędrzejczyk, wojewódzka konsultant ds. psychiatrii Blanka Skrzypkowska-Brancewicz, dyrektor Wydziału Zdrowia Jerzy Karpiński i kierownik Oddziału Ratownictwa Medycznego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Anetta Wiszowata  (oboje z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego), zastępca dyrektora ds. medycznych Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Grodziewicz, ordynator Klinki Psychiatrii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku dr hab. Wiesław Cubała oraz ordynator Oddziału Psychiatrycznego 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku Anna Wrońska.

 

Niepokojąca sytuacja na Srebrzysku

Podczas spotkania omawiano różne możliwości współpracy pomiędzy trójmiejskimi szpitalami, które mogłyby zapewnić opiekę psychiatryczną w stanach nagłych. Chodzi o odciążenie szpitala na Srebrzysku, który codziennie przyjmuje pacjentów. Od 1 lipca w szpitalu im. Bilikiewicza może być problem z zapewnieniem całodobowych świadczeń psychiatrycznych. Istnieje ryzyko, że w przypadku braku pomocy ze strony innych podmiotów leczniczych na Pomorzu w zakresie opieki psychiatrycznej, lekarze ze szpitala im. prof. Bilikiewicza złożą wypowiedzenia. W takim wypadku pacjenci nie tylko nie będą przyjmowani na oddziały, ale też przebywający na nich zostaną przewożeni do innych placówek, nawet w innych województwach. Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska przedstawiła kilka propozycji. Jednym z rozwiązań mogłoby być wprowadzenie systemu dyżurów naprzemiennych przez wszystkie szpitale udzielające świadczeń w zakresie psychiatrii (1 dyżur „ostry” w tygodniu – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, 1 dyżur „ostry” w tygodniu – 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, pozostałe dyżury „ostre” – Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku). Jest też możliwość wsparcia lekarzy ze Srebrzyska przez psychiatrów z innych szpitali (UCK i 7. SzMW).

Przedyskutowano również kwestie finansowe dotyczące funkcjonowania świadczeń psychiatrycznych. Obecnie finansowanie całego zespołu izby przyjęć w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im.prof.Bilikiewicza wraz z utrzymaniem zaplecza diagnostycznego i terapeutycznego to jedynie 50 zł za każdą godzinę dyżuru. – Stawka ta jest wysoce niewystarczająca, a realne koszty funkcjonowania izby przyjęć są ośmiokrotnie wyższe i obciążają cały budżet szpitala – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP. W związku z tym przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zwrócili się z prośbą do centrali NFZ o zwiększenie finansowania.

Ponadto, ustalono, że przedstawiciele obu szpitali do 25 czerwca ustosunkują się do tych propozycji i wskażą najdogodniejszą.

 

Najwięcej chorych

Przypomnijmy gdański szpital psychiatryczny jest praktycznie jedyną placówką w Trójmieście, która przyjmuje pacjentów w stanach ostrych. Placówka ta (tak jak i inne szpitale psychiatryczne w Polsce) boryka się jednak cały czas z problemem braku kadry i zbyt niskim finansowaniem. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wielokrotnie alarmował o tym szefostwo Narodowego Funduszu Zdrowia. W szpitalu na sześciu oddziałach pracuje obecnie tylko dwudziestu lekarzy. Pełnią też dyżury dzienne i nocne, a także całodobową obsługę izby przyjęć. Są przemęczeni

Wszystkie szpitale psychiatryczne w województwie pomorskim mają ponad 100-procentowe obłożenie. Jednak naprawdę trudna sytuacja jest w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza. Gdański szpital w 2018 r. udzielił pomocy ponad 8 tys. pacjentom. Dla porównania m.in. placówka w Starogardzie Gdańskim przyjęła ponad 3,4 tys., w Kwidzynie ponad 2,3 tys., a w Słupsku ponad 1,2 tys. chorych. Na oddziałach szpitala psychiatrycznego w Gdańsku przebywa obecnie 349 pacjentów. Na Oddziale Dziennym hospitalizowanych jest 29 osób. Codziennie do placówki zgłasza się średnio kilkunastu chorych, w tym osoby w stanach ostrych. Średnio w kilku przypadkach są to osoby nieletnie. A na lekarzach ze Srebrzyska spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i życie chorych, zarówno w sytuacji przyjęcia ich na oddziały, jak i odesłania do domu z powodu braku miejsc.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.