Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/4ca5bcf2-e14f-4431-a75c-ff892e9d7171.jpg II Metropolitalny Kongres Rewitalizacji. Jak finansować rewitalizację miast z udziałem kapitału prywatnego

II Metropolitalny Kongres Rewitalizacji. Jak finansować rewitalizację miast z udziałem kapitału prywatnego

Biskupia Górka to kolejna dzielnica Gdańska, która zostanie zrewitalizowana

Na II Metropolitalny Kongres Rewitalizacji do Gdańska przyjadą przedstawiciele samorządów i instytucji unijnych, biznesu oraz organizacji gospodarczych i społecznych z całej Polski. Kongres odbędzie się 27 i 28 września w kampusie Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Wydarzenie jest organizowane przez samorząd województwa pomorskiego i Instytut Metropolitalny. Hasło tegorocznej edycji to: Ile prywatyzacji w rewitalizacji – o udziale kapitału prywatnego w realizacji zadań gminy. Gościem specjalnym będzie Wolfgang Munch, zastępca dyrektora wydziału ds. Polski Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

 

Czym jest rewitalizacja?

Rewitalizacja zdegradowanych obszarów to działanie mające na celu podniesienie jakości życia mieszkańców. Działania rewitalizacyjne to zarówno najbardziej spektakularne projekty infrastrukturalne, jak np. odnowione elewacje czy nowe przestrzenie zielone. Równie ważne są też projekty społeczne. To właśnie takie zadania, jak aktywizacja zawodowa mieszkańców, pomoc psychologiczna czy inicjatywy kulturalne pomagają rozwiązywać problemy społeczne. Sztandarowym przykładem jest rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku. Obecnie projekty rewitalizacyjne, realizowane dzięki funduszom unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, podejmowane są w kilkunastu miejscowościach całego regionu, takich jak: Bytów, Nowy Dwór Gdański, Brusy, Kościerzyna, Malbork, Gniew czy Miastko.

 

Dyskusja ekspertów

O tym, jak wygląda aktualne finansowanie rewitalizacji miast, a także o perspektywach finansowych na lata 2021-2027 będzie mówić Wolfgang Munich. Z kolei przedstawiciel Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju opowie o polskich doświadczeniach z rewitalizacją oraz o Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Mowa będzie również o współpracy podmiotów publicznych i rewitalizacji zdegradowanych obszarów poprzemysłowych. Odbędzie się też prezentacja najbardziej aktywnie działających podmiotów, które w swoich społecznościach są prawdziwymi motorami rewitalizacji.

 

Przykład Wyspy Spichrzów

Duży panel dyskusyjny będzie poświęcony partnerstwu publiczno-prywatnemu. Zaproszeni goście będą dyskutować o tym, czy taki model sprawdza się w projektach rewitalizacyjnych. Swoje doświadczenia oparte na prowadzonych inwestycyjnych na Wyspie Spichrzów, pokażą przedstawiciele Gdańska. Będzie również prezentacja dużego projektu rewitalizacyjnego realizowanego w Nowym Sączu.

 

Udział w kongresie jest bezpłatny. Wymagane jest jednak wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa. Szczegółowy program, formularz zgłoszeniowy oraz dodatkowe informacje znajdują się  na stronie Metropolitalnego Kongresu Rewitalizacji.

Transmisję na żywo z obrad kongresu będzie mozna oglądac na stronie www.rpo.pomorskie.eu

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.