Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e024e203-d219-4a9d-a70e-f98375590dbe.jpg Działania pomorskich bibliotek wzorem dla innych. Tak bibliotekarze pomagają czytelnikom przetrwać epidemię

Działania pomorskich bibliotek wzorem dla innych. Tak bibliotekarze pomagają czytelnikom przetrwać epidemię

W ramach akcji #gdanskczyta Grzegorz Gzyl, aktor Teatru Wybrzeże, czyta jedno z opowiadań ze zbioru „Last train" autorstwa Krzysztofa Lipowskiego.

Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku i jej filie mają dla czytelników darmowe e-booki, usługi online, materiały do nauki zdalnej oraz konkursy. Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku uruchomiła specjalną infolinię dla seniorów, wirtualną czytelnię i akcję czytania książek przez aktorów. Te działania w czasie epidemii koronawirusa jako przykład dla innych instytucji doceniło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

 

Stowarzyszanie Bibliotekarzy Polskich to ogólnopolska organizacja zrzeszająca bibliotekarzy i pracowników informacji naukowej. Działa już prawie 100 lat. Jej celem jest wspieranie rozwoju bibliotekarstwa i inicjowanie ciekawych projektów związanych ze światem książki.

 

#NieZostawiamCzytelnika

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika wyszukuje w całej Polsce najciekawsze inicjatywy bibliotek, przygotowane dla czytelników w czasie stanu zagrożenia epidemicznego. Są wśród nich propozycje zajęć online, wirtualne spotkania autorskie, a nawet szkolenia. Wśród wyróżnionych bibliotek w ostatnim czasie są dwie pomorskie instytucje: Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku razem z filiami oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Ich działania zostały przedstawione jako przykłady dobrych praktyk działania instytucji w sytuacji fizycznego zamknięcia jednostek.

 

Pedagogiczna nie zwalnia tempa

Biblioteka pedagogiczna niemal od początku zamknięcia instytucji przygotowała specjalne oferty dla swoich czytelników. Bibliotekarze stworzyli pomocne źródła informacji i materiały edukacyjne, a także uruchomili nową ofertę online polegającą na skanowaniu materiałów bibliotecznych dla celów edukacyjnych. Dzięki temu chcą wspierać nauczycieli w prowadzeniu zajęć online oraz ułatwić pisanie prac zaliczeniowych przez uczniów i studentów. Do wyboru są także darmowe e-booki. Ponadto bibliotekarze ze szkół mogą korzystać ze wsparcia w ramach działającej wirtualnie sieci współpracy.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także dziewięć konkursów pod wspólnym hasłem „Siostro, bracie, zostań w chacie”. Dzieci i młodzież w domach wykonała prace plastyczne o tym, kim chcieliby być w przyszłości, robiła humorystyczne zdjęcia książek, a nawet nagrywała filmiki o ulubionych lekturach. Wśród laureatów jest ponad 70 osób z całego województwa pomorskiego.

Zob. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku.

 

A co robić w wojewódzkiej?

Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Conrada w Gdańsku została wyróżniona za nowość, jaką jest Biblioteczny telefon pogadania. To inicjatywa dla seniorów, którzy mogą dzwonić, by porozmawiać o literaturze, kulturze i codzienności. Bibliotekarze czekają od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-15.00 pod specjalnym numerem telefonu 503 011 517. Drugą akcją, którą jako przykład dobrych praktyk przedstawiło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, jest „Kronika kwarantanny”. Bibliotekarze zachęcają czytelników do wspólnego zbierania relacji z czasu epidemii. Mogą być to zapiski, zdjęcia, filmiki, luźne myśli, a nawet opowiadania czy listy. Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego z tych wspomnień ma powstać właśnie „Kronika kwarantanny”.

Jednak to nie wszystko, co zamkniętym w domach czytelnikom mają do zaproponowania bibliotekarze. Przygotowali także bazę darmowych źródeł wiedzy i kultury, bezpłatne e-booki, słuchowiska, a także spotkania online z pisarzami. A w ramach akcji #gdanskczyta autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku.

Zob. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.